Najlepsze książki na dobranoc - podpowiadamy, co czytać dziecku przed snem

2023-06-05 15:02

Książki na dobranoc powinny być wybierane według wieku dziecka i jego zainteresowania. Historie o przygodach ulubionego bohatera pomogą mu szybciej zasnąć i przenieść się w świat fantazji. Sprawdź, które propozycje będą odpowiednie dla twojej pociechy. W ramach czerwcowej akcji #NoveLove, chcemy zaprosić was do czytania dzieciom.

mama czytająca dziecku książkę przed snem
Autor: Getty images Książki na dobranoc: 8 propozycji dla dzieci

Czytanie bajek na dobranoc to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Niektórzy rodzice potrafią nawet samodzielnie wymyślić opowiadanie lub przytoczyć historie, które opowiadali mu dziadkowie pociechy. Sprawdź, jaki wpływ na rozwój dziecka mają książki na dobranoc.

Spis treści

  1. Dlaczego warto czytać dziecku przed snem?
  2. Jakich książek nie kupować?
  3. Książki, które pomogą dziecku zasnąć?
Targi Książki i Mediów Vivelo 2023. Dzień drugi

Dlaczego warto czytać dziecku przed snem?

Czytanie książek na dobranoc wspomaga rozwój społeczny dziecka. Pociecha czuje się bardziej kochana i ważna, gdy skupia na sobie całą uwagę mamy lub taty. Ponadto dziecko wzbogaca swoje słownictwo, a co za tym idzie, w przyszłości szybciej uczy się samodzielnie czytać i pisać. Dodatkowo, spędzanie czasu razem z rodzicami zapewni mu świetną zabawę oraz niezapomniane chwile.

Czytanie książek ma za zadanie wyciszyć dziecko po energicznie spędzonym dniu. Stopniowe zmienianie tonu głosu sprawi, że pociecha szybko przeniesie się w świat fantazji i własnej wyobraźni. Dzięki temu dziecko łagodnie zasypia i przeżywa ciekawe sny.

Czytaj również: "7 najlepszych książek, które kochają moi synowie". Radzi mama Antka i Kajtka

Czytanie to inwestycja w przyszłość dziecka. Podaruj maluchowi książkę i zabierz go do świata słowa

Jakich książek nie kupować?

Zdecydowanie nie kupuj długich książek na dobranoc. Dziecko szybko się znudzi, ale nie spowodowuje to łatwiejszego zasypiania. Zwróć uwagę na to, aby opowieść nie trwała dłużej niż 10-15 minut. Kolejnym aspektem jest fabuła. Możesz pozwolić dziecku samodzielnie wybrać, którą książeczkę chce mieć czytaną.

Pamiętaj jednak, aby treść nie była zbyt żywiołowa i dynamiczna. Postaw raczej na spokojne historie, które opowiadają np. o przygodach ulubionego bohatera pociechy. Jeśli chodzi o ilustracje, to warto zadbać o to, aby było ich jak najmniej. Gdy książeczka będzie miała zbyt wiele rysunków i obrazków, pociecha co chwilę będzie zerkała na strony, a tym samym się nie wyciszy.

Książki, które pomogą dziecku zasnąć?

Książki na dobranoc powinny być odpowiednio dobrane do wieku dziecka. Dla starszych pociech możesz wybrać dłuższe historie z rozbudowaną fabułą. Zwróć uwagę jednak na to, aby treść nie przysporzyła dziecku koszmarów, a także, aby nie była zbyt pobudzająca. Najmłodsi podczas czytania bajki powinni spokojnie się wyciszyć i skupić na śnie, a nie na tym, co za chwilę stanie się z bohaterem opowiadania. Najlepiej, jeśli książka będzie krótka lub podzielona na rozdziały.

Jadzia Pętelka idzie spać
Autor: materiały prasowe Jadzia Pętelka idzie spać

Jadzia Pętelka odwiedza dziadków

Jadzia Pętelka to ulubiona bohaterka dzieci. Razem z bratem Stasiem przeżyw wiele przygód, które uczą ją i czytelników, jak postępować w trudnych sytuacjach. 

Wszystkie leniwce na piżamce małej Jadzi już ziewają ze zmęczenia, tylko Jadzia jakoś nie chce iść spać. Jest jednak na to pewna rada – mama Jadzi zna sztuczki, które pomogą dziewczynce zapaść w puchaty i milutki jak kocyk sen. Co to za magia?

Dzięki prostemu językowi, krótkim tekstom, elementom aktywizującym oraz czytelnym, zabawnym ilustracjom lektura przyciągnie uwagę dziecka i wesprze je w stawianiu czoła codziennym maluszkowym wyzwaniom. Warto również poznać Stasia Pętelkę, starszego brata Jadzi – bohatera serii dedykowanej przedszkolakom!

Kup teraz: https://vivelo.pl/jadzia-petelka-idzie-spac-9788382991635

Kicia Kocia i Nunuś. Idziemy do teatru
Autor: materiały prasowe Kicia Kocia i Nunuś. Idziemy do teatru

Kicia Kocia i Nunuś. Idziemy do teatru

"Kicia Kocia" to seria książeczek dla dzieci, wydawanych przez Media Rodzina. W każdej opowieści sympatyczna kotka przeżywa inne przygody. Była już policjantką, poznała strażaka, gotowała obiad, zakładała zespół muzyczny, odwiedziła kosmos i uczyła się mówić "nie".

Oto kolejna książka z otwieranymi okienkami w uwielbianej przez maluchy serii. Kicia Kocia i Nunuś ubrali się odświętnie i wraz z przyjaciółmi Adelką, Packiem i Juliankiem poszlido teatru. Rozsunęła się kurtyna i zaczęło się przedstawienie o morskiej wyprawie!

Kup teraz: https://vivelo.pl/kicia-kocia-i-nunus-idziemy-do-teatru-9788382655018

Franklin nocuje u misia
Autor: materiały prasowe Franklin nocuje u misia

Franklin nocuje u misia

„Franklin i przyjaciele” to lubiana przez dzieci bajka, która doczekała się książkowej i animowanej wersji. W  każdej z nich miły żółw wraz z przyjaciółmi przeżywa codzienne przygody i zdarzenia, które czasem są dla niego ważną nauką.  Mali czytelnicy wraz z Franklinem pokonują trudności i uczą się, jak postępować w codziennych sytuacjach.

Tym razem Franklin bardzo się cieszy na wizytę w domu misia, u którego ma spędzić dwa dni. Przyjaciele świetnie się bawią, jednak Franklin zaczyna tęsknić za rodzicami i żółwinką. Wtedy miś wpada na pewien pomysł… 

Kup teraz: https://vivelo.pl/franklin-i-zaginiony-kotek-9788380577237

Detektyw Wróbel i złamane pióro
Autor: materiały prasowe Detektyw Wróbel i złamane pióro

Detektyw Wróbel i złamane pióro

Genialny komiks opisujący historie z Puszczy Białowieskiej. W lesie dzieje się coś podejrzanego, obywatele ptaki! Wróble na mieście ćwierkają, że zrobiło się niebezpiecznie. Do akcji wkracza prawdziwy detektyw, Detektywa Wróbla.

Znakomita zabawa, prześmieszne dialogi, solidna porcja wiedzy przyrodniczej oraz misja, która może zmienić miasto na lepsze! Trzymajcie kciuki za rozwiązanie zagadki! "Detektyw Wróbel"to kolejny po trylogii"Umarły Las", Nie umarły Las" i "Zew Padliny"komiks Tomasza Samojlika z przyrodniczymi opowieściami i zdjeciami autorstwa Adama Wajraka.

Kup teraz: https://vivelo.pl/detektyw-wrobel-i-zlamane-pioro-9788326840708