Od kiedy uczyć dziecko jazdy na nartach?

2022-01-17 13:52

Jeśli dziecko jest zdrowe i sprawne fizyczne, warto spróbować nauki jazdy na nartach, gdy maluch skończy 3 lata. Dzięki temu, że dziecko mało waży i jest niskiego wzrostu, upadki na nartach zwykle są zupełnie niegroźne.

Od kiedy uczyć dziecko jazdy na nartach?
Autor: Getty images Od kiedy uczyć dziecko jazdy na nartach?

Wszyscy specjaliści przyjmują, że przygodę z nartami dziecko może zacząć już w wieku 3 lat. Ale można zacząć wcześniej, można też przystąpić do nauki później - nawet nastolatek jest w stanie nauczyć się tej sztuki! Jednak im wcześniej zacznie naukę, tym mniej będzie się bał i będzie miał lepsze osiągnięcia.

Dziecka nie trzeba specjalnie przygotowywać do nauki – wystarczy, że umie chodzić, biegać, skakać. Na początek wystarczy wypożyczyć potrzebny sprzęt narciarski – nie wiadomo, czy dziecko polubi ten sport, poza tym maluch szybko rośnie.

Spis treści

  1. Kiedy zacząć naukę jazdy na nartach?
  2. Prywatne lekcje z instruktorem
  3. Jak wybrać narty i sprzęt narciarski dla dziecka?
Narty biegowe dla początkujących

Kiedy zacząć naukę jazdy na nartach?

Jeśli twoje dziecko jest aktywne i wysportowane, tzn. uczy się też pływać czy jeździć na rowerze, możesz śmiało zabrać je na ferie zimowe i zacząć naukę jazdy na nartach gdy skończy 3 lata. Jeśli ty sama jeździsz i twoje dziecko bardzo chce cię naśladować, może spróbować zabrać je na stok nawet wcześniej.

Warto pamiętać jednak, że nauka powinna przebiegać pod okiem specjalisty. W ośrodkach sportowych grupowe lekcje jazdy na nartach przyjmują dzieci właśnie w wieku przedszkolnym. To dobry moment ze względu na rozwój fizjologiczny dziecka, ale również dlatego, że trzy-, czterolatek chętnie już ćwiczy razem z innymi dziećmi, nie będzie więc czuł się zagubiony i nieszczęśliwy podczas zajęć z nieznanymi sobie osobami.

Czytaj również: Ferie 2022 - znamy już terminy. Kiedy są ferie w 2022?

Ferie zimowe w mieście: 7 niebanalnych pomysłów

Prywatne lekcje z instruktorem

Jeśli maluch jest mniej odważny lub nieśmiały, możesz zafundować mu prywatne lekcje z instruktorem. Warto wybrać go na podstawie rekomendacji znajomych. Instruktor nie może zniechęcić dziecka do jazdy, powinno ono kojarzyć narty z zabawą. Prywatny instruktor będzie całkowicie skoncentrowany na dziecku i będzie trenował tylko z nim. Dlatego taka lekcja nie może trwać długo - początki nauki wymagają koncentracji i koordynacji mięśni, więc dziecko zmęczy się już po 30 minutach.

Nasza rada: Jeśli masz dwoje małych dzieci, które zaczynają naukę, wykup dla nich osobne lekcje. Po opanowaniu podstaw (umiejętność samodzielnego wstawania, chodzenia na nartach, hamowania) mogą uczyć się razem przez godzinę.

Jak wybrać narty i sprzęt narciarski dla dziecka?

Najlepiej kupić lub wypożyczyć dziecku krótkie (60-80 cm, sięgające do brody), niezbyt szerokie i lekkie narty juniorskie. Wiązania muszą być dziecięce, nastawione odpowiednio do wagi dziecka. Buty narciarskie nie są zbyt wygodne, dlatego najlepiej wybrać odrobinę większe (1-1,5 cm).

Dobrze, żeby dziecko samo wybrało najwygodniejsze buty. Powinny mieć miękką cholewkę i nie mogą być zbyt wysokie. Niezbędnym elementem ubioru małego narciarza jest kask – bez niego dziecko wychodzące na stok narciarski narażone jest na ciężkie kontuzje.

Kask musi przylegać do głowy, a pod niego nie powinno się zakładać żadnych czapek. Kask powinien spełniać normy bezpieczeństwa. Gogle muszą być lekkie, z żółtymi szybkami rozjaśniającymi cienie. Za to małemu dziecku nie przydadzą się kijki.

www.dlarodzinki.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza