Pomysły na zabawę na plaży - co można robić z maluchem na plaży?

2021-06-30 7:58

Wyjeżdżając z dziećmi nad morze lub jezioro, warto zaopatrzyć się nie tylko w letnie ubrania i akcesoria, ale także pomysły na ciekawe zabawy, które można wykorzystać na plaży. Oto 10 najlepszych pomysłów na zabawę na plaży.

Pomysły na zabawę na plaży - co można robić z maluchem na plaży
Autor: Getty images Zabawy z maluchem na plaży

Na wakacyjne wyjazdy czekają wszyscy - i dorośli, i dzieci. Ci starsi chcą się w końcu zrelaksować na plaży, młodsi wyszaleć. Z myślą o tych drugich przygotowaliśmy pomysły na różne zabawy na plaży.

Spis treści

 1. Zabawa na plaży, czyli pomysły na nudę na plaży
 2. Budowanie zamków z piasku
 3. Zawody w zbudowanie największego obiektu z piasku
 4. Szukanie skarbów na plaży
 5. Gra w klasy na plaży
 6. Rysowanie obrazów na piasku
 7. Zabawa w sklep
 8. Gra w piłkę plażową
 9. Puszczanie latawca
 10. Bule, czyli gra w kule na plaży
 11. Kopanie dziur w piasku

Zabawa na plaży, czyli pomysły na nudę na plaży

Może się wydawać, że na plaży nie można robić nic ciekawego. A okazuje się, że jest wręcz przeciwnie i ogranicza nas jedynie własna wyobraźnia. Plaża stwarza niemal nieograniczone możliwości w tworzeniu kreatywnych zabaw. Dzięki nim nie będzie mowy o nudzie, a mile spędzone chwile pozostaną w pamięci na długo.

Doskonale zdajemy sobie jednak sprawę, że dzieci szybko się nudzą, dlatego warto mieć przygotowanych kilka pomysłów. Do większości z nich nie potrzebujemy żadnych dodatkowych akcesoriów! Wystarczą dary plaży i własne ręce. Oto 10 pomysłów na zabawę na plaży.

Czytaj również: Plażowanie z dzieckiem. 10 zasad, których trzeba przestrzegać, aby być bezpiecznym nad wodą

Nagie dziecko na plaży - czy puszczać malucha na plaży na golaska?

Gdzie nad morze z dzieckiem? Poznaj 9 sprawdzonych miejsc na wakacje nad morzem

Budowanie zamków z piasku

Pomysł być może banalny, ale jakże uniwersalny i uwielbiany przez wszystkie pokolenia od lat. Na pewno do jego realizacji pomocne mogą być łopatki, ale nie są niezbędne. Piękne zamki można zbudować również jedynie własnymi rękami. Nie da się ukryć, że jest to też świetne zajęcie na cały dzień dla całej rodziny. Zabawę można również urozmaicić.

Zawody w zbudowanie największego obiektu z piasku

To świetna zabawa dla wszystkich fanów rywalizacji! Każde dziecko niech zbuduje wymyślony przez siebie obiekt. Może to być zamek, dom, samochód, a może nawet piaskowe zwierzę. Liczy się rozmiar! Wygrywa największa budowla z piasku.

Szukanie skarbów na plaży

Plaża to prawdziwy skarbiec rozmaitości. Można na niej znaleźć wszystko - muszelki, patyczki, kamyczki. Warto więc poświęcić trochę czasu na znalezienie wielu skarbów. Taka zabawa spodoba się wszystkim małym poszukiwaczom i archeologom. Można tu dodać nutkę rywalizacji. Wygrywa ta osoba, która zbierze najwięcej skarbów!

W co się bawić z niemowlęciem?

Gra w klasy na plaży

Na mokrym piasku bez problemu można grać w popularne klasy. Tradycyjnie rysuje się diagram na chodniku, ale na plaży możemy wykorzystać mokry piasek. Jako znaczniki sprawdzą się kamyczki lub muszle. Gra w klasy nie tylko pozwala miło spędzić czas, ale także uczy skoczności, celności, równowagi, refleksu, a także cyfr.

Jak grać w klasy? Przede wszystkim najpierw trzeba narysować diagram, ponumerować go od 1 do 9. Każde pole to jedna klasa. Trzeba skakać po kolei od 1 do 9 lub można wyrywkowo. Przed rozpoczęciem skakania należy na klasę coś rzucić.

Na plaży może być to właśnie kamyk lub muszelka. To, co rzucimy, nie może dotknąć linii. Jeśli tak się stanie, to rzucającemu przepada kolejka.

Rysowanie obrazów na piasku

Tak! To też możliwe. Tę zabawę oczywiście umożliwia przede wszystkim mokry piasek, na którym można tworzyć fantazyjne wzory. To jedna z możliwości, ale rysowanie na piasku pozwala również na stworzenie modyfikacji tej zabawy.

Narysuj z dzieckiem np. psa, statek lub dom i zaproponuj dziecku, by wypełniło rysunek kamykami, suchym piaskiem lub muszelkami. Kreatywna zabawa gwarantowana!

Zabawa w sklep

Sklep może powstać nawet na plaży! Właściwie to miejsce stwarza nieograniczone możliwości. Najpierw dziecko musi zdobyć "towar" do swojego sklepu - niech poszuka muszelek, kamyków i patyczków.

Dobrym pomysłem jest ulepienie produktów "spożywczych" z piasku! Można zrobić bułeczki, chleb, muffiny czy tort ozdobiony muszelkami. Przyda się tu trochę wyobraźni!

Gra w piłkę plażową

Oczywiście nie możemy zapomnieć o klasycznych zabawach na plaży, czyli grze w piłkę. Może być to siatkówka lub piłka nożna. W tym wypadku potrzebujemy tylko kilku chętnych osób, które stworzą dwie drużyny, ewentualnie grający duet, no i oczywiście odpowiednią piłkę.

Należy jednak pamiętać, że grać w piłkę można tylko wtedy, gdy pozwala na to przestrzeń. Jeśli na plaży znajduje się dużo osób i trzeba lawirować między parawanami, to tę zabawę trzeba sobie odpuścić.

Puszczanie latawca

Ta zabawa doskonale sprawdzi się w bardziej wietrzne dni. To właśnie wtedy najlepiej puszcza się latawce, co sprawia dzieciom sporo radości. Niełatwo jest wzbić latawiec w powietrze, a potem jeszcze go utrzymać, ale jest to świetna zabawa!

Czytaj również: Wakacje bez dzieci: tak czy nie? Zobacz, czy warto wyjechać na urlop bez dziecka

Jak prawidłowo chronić niemowlę i małe dziecko przed słońcem?

Akcesoria do nauki pływania - koniecznie zabierz je ze sobą na wakacje

Bule, czyli gra w kule na plaży

Plaża to też doskonałe miejsce na grę w bule. Można kupić specjalny zestaw przeznaczony do gry, ale także wykorzystać do tego kamyki lub inne przedmioty znalezione na plaży. Na czym polega gra? Na piasek należy rzucić kulę (lub kamyk), która staje się celem. Następnie każdy z graczy musi dorzucić swoją kulę jak najbliżej.

Kopanie dziur w piasku

Zawody w kopanie dziur to przeciwieństwo zabawy w budowanie największego obiektu. Tym razem dzieci mogą kopać dziury w piasku. Wygrywa najgłębsza!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza