ALERGIA nie kończy się wraz z WAKACJAMI. Na jakie ALERGENY trzeba uważać JESIENIĄ?

2014-08-22 14:39

Alergeny nie znikają z powietrza wraz z końcem wakacji. Na jakie substancje trzeba uważać jesienią? Jak odróżnić alergię od jesiennego przeziębienia?

Alergia u dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Jesienią występuje w powietrze najwyższe stężenie grzybów i pleśni.

Spis treści

  1. Alergia jesienią: prawda o alergenach
  2. Alergia a przeziębienie: jak odróżnić?

Powszechnie uznajemy, że problemy z alergią kończą się wraz z wakacjami, tymczasem we wrześniu w powietrzu wciąż znajduje się wiele alergenów. Szczególnie niebezpieczne są grzyby i pleśnie, które właśnie jesienią osiągają szczytowe stężenia. Mogą przekraczać stężenia pyłków nawet tysiąckrotnie!

Czy odczulanie to skuteczna forma walki z alergią?

Alergia jesienią: prawda o alergenach

Grzyby, które unoszą się w powietrzu, są tak mikroskopijne, że ciężko sobie nawet wyobrazić ich wielkość. Ziarna pyłków traw przewyższają je dwustukrotnie! Wdychamy je razem z powietrzem, a one osadzają się w drogach oddechowych. Dają podobne objawy, co zapalenie dróg oddechowych i astma: świszczący oddech, napady duszności. Jeśli je mamy, szybko wybierzmy się do lekarza, który wykona odpowiednie badania i sprawdzi, czy jesteśmy uczuleni na grzyby pleśniowe.

Nie masz ochoty na zbliżenia? Winowajcą może być alergia

Alergia a przeziębienie: jak odróżnić?

Objawy alergii przypominają klasyczne przeziębienie. Osoba uczulona zaczyna kichać, ma katar i zatkany nos, pieką ją oczy. Często również czuje się zmęczona i rozbita, może pracować mniej wydajniej niż zazwyczaj i nie mieć na nic ochoty. Może również mieć problemy z zasypianiem i z regeneracją organizmu.

Jeśli objawy nie ustają, a nie pojawia się gorączka, kaszel i bóle stawowe, może to oznaczać, że cierpimy na alergię. Warto to sprawdzić, udając się do alergologa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza