Suchy kaszel w nocy - przyczyny. Jak sobie z nim radzić?

2017-07-11 13:10
suchy-kaszel-w-nocy
Autor: materiały prasowe

Przez suchy kaszel w nocy zdarza się nie spać zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Suchy kaszel może być bardzo męczący, a jego przyczyną mogą być zarówno problemy dotyczące układu oddechowego, jak i choroby serca czy alergie. Niektóre rodzaje suchego kaszlu w nocy mogą sugerować poważną chorobę u dziecka: jaki charakter kaszlu powinien więc wzbudzać niepokój i, co najważniejsze – co zrobić, aby złagodzić nocne napady suchego kaszlu?

Kaszel to naturalna reakcja obronna organizmu, jednakże kiedy przybiera on znaczne natężenie, to może nawet mocno utrudniać zwyczajne, codzienne funkcjonowanie. Tak bywa szczególnie w przypadku kaszlu suchego – jego gwałtowne i silne napady mogą skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Kaszel suchy występuje w dzień, ale szczególnie uciążliwy jest w nocy – w porze snu kaszel może osiągać takie natężenie, że pacjentowi ciężko będzie zasnąć. Suchy kaszel w nocy może mieć wiele przyczyn – szczególną troską należy otoczyć dzieci z tą dolegliwością, ponieważ może ona sugerować wystąpienie u dziecka groźnego schorzenia, wymagającego czasem nawet hospitalizacji.

Posłuchaj o suchym kaszlu w nocy. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Przyczyny suchego kaszlu w nocy

 • Choroba

Suchy kaszel w nocy może być spowodowany chorobami układu oddechowego, ale i zaburzeniami ze strony innych układów organizmu. W przypadku tych pierwszych przyczyną suchego kaszlu w nocy może być astma, ale i infekcje dróg oddechowych. Suchy kaszel typowo związany jest z zakażeniami wywołanymi przez wirusy. Z tego względu napady nocnego kaszlu u dzieci mogą wynikać zarówno ze stosunkowo niegroźnego przeziębienia u dziecka, ale i mogą one być spowodowane poważną chorobą, którą jest podgłośniowe zapalenie krtani u dziecka. W jednostce tej pojawiają się charakterystyczne napady gwałtownego, suchego kaszlu, który jest określany jako kaszel szczekający lub krtaniowy. To właśnie dlatego nocnemu kaszlowi u dziecka należy zawsze uważnie się przysłuchiwać – w przypadku stwierdzenia, że jest to kaszel szczekający, z dzieckiem należy pilnie udać się do lekarza.

  • zanieczyszczone powietrze

  Suchy kaszel w nocy może być związany także z podrażnieniem dróg oddechowych przez różne substancje znajdujące się w sypialni. Przyczyna problemu może być nawet dość błaha – zdarza się bowiem, że do nocnego kaszlu doprowadza zbyt duża suchość powietrza. Coraz popularniejsze nie tylko w hotelach, ale i nawet w naszych mieszkaniach, stają się urządzenia do klimatyzacji. Niestety, nierzadko nie są one odpowiednio czyszczone i klimatyzatory emitują przez to różne zanieczyszczenia czy cząsteczki pleśni – one również mogą sprzyjać pojawianiu się epizodów nocnego kaszlu.

  • podrażnienie dróg oddechowych

  Kaszel związany z podrażnieniem dróg oddechowych może być również wynikiem alergii. Pacjenci mogą być uczuleni na różne alergeny – suchy kaszel wywoływać może zarówno alergia na pyłki, jak i uczulenie na roztocza czy na pierze znajdujące się w elementach pościeli.

  Nocne napady kaszlu: ich przyczyną bywają schorzenia nie tylko układu oddechowego

  Suchy kaszel w nocy bywa skutkiem patologii dotyczących układu pokarmowego czy sercowo-naczyniowego. W pierwszym z wymienionych przypadków dochodzić do niego może u osób cierpiących na refluks żołądkowo-przełykowy. Podczas leżenia wyjątkowo łatwo dochodzić może do cofania się treści pokarmowej z żołądka, co może skutkować podrażnieniem dróg oddechowych i w efekcie pojawianiem się epizodów napadowego, suchego kaszlu.

  Dolegliwość bywa również wynikiem chorób serca, szczególnie pojawiać się ona może w przebiegu niewydolności serca. Suchy kaszel w nocy związany z tym schorzeniem pojawia się przez to, że u chorych z niewydolnym sercem dochodzi do zastoju krwi w ich krążeniu płucnym. Kaszel ten typowo pojawia się podczas leżenia – wspomniany zastój krwi przybiera największe nasilenia właśnie przy przyjmowaniu tej pozycji ciała.

  Czasami suchy kaszel – zarówno w dzień, jak i w nocy – pojawia się jako skutek uboczny zażywania przez pacjenta pewnych leków. Tak bywa w przypadku jednego rodzaju preparatów służących do leczenia nadciśnienia tętniczego – mowa tutaj o lekach z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny (w skrócie określanymi jako ACEI). Czasami suchy kaszel po tych preparatach bywa tak silny, że u pacjenta zachodzi konieczność zamiany ich na inne leki hipotensyjne.

  Suchy kaszel w nocy: jakimi sposobami można złagodzić jego napady?

  Aby móc doprowadzić o ustąpienia dręczącego w nocy, suchego kaszlu, najpierw konieczne jest ustalenie przyczyny pojawiania się tego problemu. Najprościej jest zacząć od najłatwiejszych sposobów – spróbować można po prostu spać z uchylonym oknem czy też stosować nawilżacze powietrza. Jeżeli takie postępowanie doprowadzi do ustąpienia nocnego kaszlu, to wtedy prawdopodobnie jego przyczyną była nadmierna suchość powietrza w sypialni.

  Osoby korzystające z klimatyzatorów, które dręczy suchy kaszel w nocy, powinny rozważyć rezygnację z włączania tych urządzeń na noc – rzeczywiście mogą one obniżać temperaturę w pokoju, jednakże tak naprawdę w nocy najlepiej byłoby z nich po prostu nie korzystać.

  Jeżeli nocny kaszel wystąpił na skutek infekcji, to wtedy złagodzić jego napady można poprzez stosowanie inhalacji na kaszel czy leków przeciwkaszlowych. W przypadku drugich z wymienionych należy jednak pamiętać o tym, aby w aptece poprosić o odpowiedni preparat. Wyróżnia się bowiem ogólnie dwa rodzaje leków na kaszel: środki przeciwkaszlowe (hamujące kaszel) oraz wykrztuśne. Jeżeli pacjent nie poinformuje sprzedawcy o tym, że potrzebuje leku na kaszel suchy, to może on otrzymać preparat wykrztuśny – na kaszel suchy taki lek nie pomoże, co więcej – może on doprowadzić nawet do tego, że nocny kaszel stanie się jeszcze bardziej nasilony!

  Suchy kaszel, który pojawia się na tle alergicznym, można złagodzić poprzez dbanie o czystość w sypialni. Częste zmiany pościeli czy zamiana jej na taką, która nie zawiera pierza, mogą zdecydowanie ulżyć alergikom doświadczającym suchego kaszlu w nocy.

  Z kolei u tych pacjentów, u których suchy kaszel występuje w związku czy to z refluksem żołądkowo-przełykowym, czy z powodu niewydolności serca, najistotniejsze jest właściwe leczenie tychże schorzeń. W sytuacji, kiedy przebieg tych zaburzeń będzie dobrze kontrolowany, napady kaszlu wcale nie muszą pojawiać się u pacjentów. Czasami jednak chorzy i tak doświadczają dręczącego ich w nocy kaszlu – w takim przypadku zredukować natężenie tej dolegliwości można w dość prosty sposób, wystarczające bowiem okazuje się nierzadko zmienienie pozycji ciała z leżącej na półleżącą.

  Co robić, gdy dziecko męczy suchy kaszel? WIDEO

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

  NOWY NUMER

  W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

  Sprawdź
  Dziecko zakupy i my
  KOMENTARZE