Kapsuły fizjoterapeutyczne SPA

2015-08-18 11:23

Kapsuły fizjoterapeutyczne SPA to wielofunkcyjne urządzenia, które pozwalają wykonać kilka różnych zabiegów kosmetyczno-rehabilitacyjnych - od kąpieli wodnych przez termoterapię i masaże do okładów borowinowych. Jakie jeszcze zabiegi można wykonać w kapsule fizjoterapeutycznej SPA i czy mają one taką samą wartość terapeutyczną jak kompleksowe zabiegi?

Kapsuły fizjoterapeutyczne SPA
Autor: Thinkstockphotos.com Kapsuły fizjoterapeutyczne SPA pozwalają łączyć kilka zabiegów jednocześnie

Spis treści

  1. Kapsuły fizjoterapeutyczne SPA - jakie zabiegi pozwalają wykonać?

Kapsuły fizjoterapeutyczne SPA to wielofunkcyjne urządzenia, które pozwalają wykonać kilka różnych zabiegów kosmetyczno-rehabilitacyjnych.

Kapsuła jest bardzo dobrze wyposażona. Na jej dolną część  składa się wanna, w której zwykle znajduje się leżanka do masażu wibracyjnego, prysznic ręczny oraz wąż do masażu podwodnego. Wanna ma kilka stref masażu: dysze na plecy,  stopy, na boki ciała. Ponadto kapsuły mogą być wyposażone w pompy do hydromasażu i podgrzewacze wody.

Każda kapsuła powinna posiadać funkcje automatycznej dezynfekcji.

Mogą także posiadać programy, które umożliwiają emisję promieniowania podczerwonego, system MP3 z sesją muzyki  relaksacyjnej, program do naświetlania kolorowym światłem. Resztę stanowi przeszklona pokrywa, która jest otwierana do góry.

Korzystanie z kapsuły SPA jest bardzo proste. Pacjent kładzie się w kapsule tak, aby głowa pozostawała na zewnątrz, co ułatwia mu oddychanie i zwiększa komfort psychiczny. Podczas zabiegu dodatkowo czuje się chłodzący nawiew na twarzy.

Ważne

Kapsuła fizjoterapeutyczna SPA - przeciwwskazania

Głównymi przeciwwskazaniami do korzystania z kapsuły są choroby układu krążenia (np. niewydolność serca, nadciśnienie). Poza tym z kapsuły nie mogą korzystać z ranami na skórze i gorączką.

Kapsuły fizjoterapeutyczne SPA - jakie zabiegi pozwalają wykonać?

Wachlarz zabiegów, jakie można wykonać w kapsule SPA, jest bardzo szeroki i obejmuje:

1. zabiegi hydroterapeutyczne:

  • kąpiele wodne i parowe
  • natryski stałe lub parowe
  • prysznic Vichy
  • bicze szkockie (na ramiona, kręgosłup, pośladki, zewnętrzne strony  ud i łydki)

Kąpiele i natryski wykonuje się z użyciem wód leczniczych z dodatkiem minerałów, witamin, naparu z ziół czy innych surowców. Dodatkowo w kapsule możliwa jest regulacja temperatury wody, co zwiększa możliwości zabiegowe.

2. zabiegi z użyciem naturalnych substancji - borowiny, alg, soli morskiej, siana, kwiatów.

3. termoterapię

  • suna - parowa
  • w kapsułach wykorzystuje się także lampy emitujące daleką podczerwień, której działanie polega na dostarczeniu ciepła do skóry, a tym samym na ułatwianiu wnikania do organizmu substancji nakładanych na skórę

4. masaże

Do ww. zabiegów można dołączyć elementy muzykoterapii, chromoterapii i aromaterapii, zwiększając znacznie efekty psychoterapeutyczne zabiegu.

W związku z tym zabiegi wykonywane w kapsule SPA mają nie tylko działanie lecznicze, lecz także odchudzające i upiększające. Zabiegi w kapsule poprawiają mikrokrążenie, nadając skórze zdrowy koloryt i blask, a także sprzyjają walce z cellulitem, aktywizując krążenie.

Ważne

Zabiegi w kapsule fizjoterapeutycznej SPA mają niższą wartość terapeutyczną niż kompleksowe zabiegi kosmetyczne, które są wykonywane w profesjonalnym ośrodku SPA, gdzie poszczególne procedury stosowane są w optymalnych warunkach i w odpowiedniej kolejności.

Bibliografia:

Kasprzak W., Mańkowska A., Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza