Strollercize, czyli ćwiczenia z wózkiem. Poznaj dyscyplinę sportu dla mam!

2015-05-04 10:55

Strollercize to potwierdzenie tezy, że ludzka kreatywność jest naprawdę niemała. Te zajęcia zostały przygotowane specjalnie dla młodych mam, a polegają na... ćwiczeniu z wózkiem dziecięcym. Przeczytaj, gdzie powstał strollercize, jakie są jego cele i oczywiście, jakie ćwiczenia możesz wykonywać!

Strollercize
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Strollercize nie tylko pomaga wrócić do formy sprzed ciąży, ale także stanowi okazję do nawiązywania nowych przyjaźni.

Spis treści

  1. Strollercize: na czym to polega?
  2. Strollercize: zasady uczestnictwa
  3. Strollercize: ćwiczenia

Strollercize to nazwa, która pochodzi od połączenia dwóch słów. "Stroller", czyli wózek dziecięcy i "exercise" - ćwiczenie. To coraz popularniejsza metoda ćwiczeń dla rodziców. Choć w Polsce dopiero raczkująca, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie zadomowiła się już na dobre.  

Strollercize: na czym to polega?

Skąd wziął się pomysł na strollercize? Tę dyscyplinę fitness wymyśliła Elizabeth Trindade, była baletnica, a później trenerka personalna i właścicielka klubu fitness. Gdy po raz pierwszy została mamą, pewnego razu wjechała z wózkiem na salę i spróbowała z nim poćwiczyć. Tak się w to zaangażowała, że dzięki ćwiczeniom wróciła do sylwetki sprzed ciąży. To jej mąż i partner ćwiczeniowy jako pierwszy użył sformułowania strollercize

Niewątpliwą zaletą tej specyficznej dziedziny sportu jest fakt, że mama, która wybiera się na ćwiczenia, nie musi zostawiać dziecka w domu, a wręcz przeciwnie - jest jej ono niezbędne. Ponadto, mamy, które spotykają się na zajęciach zaczynają tworzyć bardzo zżytą grupę, nawiązują się nowe przyjaźnie. No i oczywiście dziecko - już od najmłodszego wieku wpaja mu się zasadę, że "sport to zdrowie".

>>Przeczytaj również, jakimi ćwiczeniami wzmocnić swoje ciało po porodzie>>

Mamy i ojcowie (bo przecież oni również jeżdżą wózkiem za swoimi dziećmi) spotykają się na specjalnych zajęciach, by razem potrenować. Zajęcia organizują nie tylko kluby fitness, ale bywają one również oddolną inicjatywą rodziców. Trzeba jednak pamiętać, by w organizowanych na własną rękę treningach korzystać ze sprawdzonych ćwiczeń i by prowadziła je mama, która ma w tej dziedzinie doświadczenie. Treningi strollercize odbywają się na świeżym powietrzu. Rodzice są wytrwali i często nie przeszkadza im nawet brzydka pogoda.

Strollercize: zasady uczestnictwa

Nie ma zbyt wielu warunków, które należy spełnić, by móc uczestniczyć w zajęciach strollercize. Najważniejszy jest oczywiście wózek. To zuoełnie bez znaczenia, jakim modelem dysponujesz. Na zajęcia mogą przyjść mamy i dzieci w każdym wieku. Nie stanowi również problemu, by mama, której dziecko płacze lub się wierci, zatrzymała się i zajęła się nim. Chód to tylko część ćwiczeń, które wchodzą w skład strollercize. Większość to ćwiczenia, które nie wymagają przemieszczania się, więc takie wybicia z rytmu nie zaszkodzają. Niektóre mamy obawiają się, że ćwiczenia mogą znudzić dziecko, że nie będzie chciało wytrzymać aż 45 minut bez przerwy, bo tyle trwa trening. Tymczasem aż 15 minut trwają ćwiczenia na macie, więc dziecko może w tym czasie biegać dookoła mamy. Będąc w wózku obserwuje, co się dzieje, bierze udział w spacerze, nie ma ani chwili stagnacji - rzadko które dzieci zaczynają się nudzić. Oprócz wózka mama powinna wziąć ze sobą buty sportowe, odpowiedni strój, wodę do picia, przekąski i niezbędne akcesoria dla dziecka.

Strollercize: ćwiczenia

Warto dodać, że strollercize to znacznie więcej niż tylko pchanie wózka. To ćwiczenia, które angażują wszystkie partie ciała. Jest rozgrzewka, trening cardio, trening siłowy, trening rozciągający i ćwiczenia relaksacyjne na koniec. Przede wszystkim warto pamiętać, że ćwiczenia z wózkiem są dostosowane specjalnie dla młodych mam. Do tego, by ciało, które przeszło ciążę i poród z powrotem doprowadzić do formy sprzed tego okresu. Każdy trening jest bezpieczny i dostosowany do codziennego rytmu dnia każdej mamy.

>>Poznaj również ćwiczenia rozciągające, które mogą ułatwić ci poród!>>

Poniżej zamieszczamy trening, jaki zaprezentowała w studiu "Dzień dobry TVN" Joanna Brzezińska, trenerka personalna, a prywatnie mama Maksa i Wiktora. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza