Uzdrowisko Truskawiec na Ukrainie

2014-08-11 16:13

Uzdrowisko Truskawiec na Ukrainie to kurort leczniczy, w którym wykorzystuje się wyjątkowy surowiec - ozokeryt, czyli wosk ziemny. Sprawdza się on przede wszystkim w leczeniu schorzeń narządu ruchu. Poza tym w uzdrowisku Truskawiec można skorzystać z kuracji pijawkami czy hydrokolonoterapii.

Uzdrowisko Truskawiec na Ukrainie
Autor: Thinkstockphotos.com Uzdrowisko Truskawiec na Ukrainie

Spis treści

  1. Uzdrowisko Truskawiec - właściwości lecznicze
  2. Uzdrowisko Truskawiec - obiekty uzdrowiskowe
  3. Uzdrowisko Truskawiec - profil leczniczy
  4. Uzdrowisko Truskawiec - oferta zdrowotna

Uzdrowisko Truskawiec położone jest na Ukrainie, w południowej części kraju, w obwodzie lwowskim, u podnóża gór Karpackich. Ze źródeł leczniczych w Truskawcu ludzie korzystali już w XI wieku, kiedy to pierwsi osadnicy zauważyli ich moce lecznicze. Założenie oficjalnego Uzdrowiska w Truskawcu przypada na rok 1827, wtedy zaczęto korzystać ze źródlanej wody w celu przygotowania kąpieli mineralnych. Rozgłos miejscowości przyniosła woda mineralna, zwana Naftusią.

Naftusia została zbadana w roku 1833 przez balneologa, farmaceutę i chemika Todora Torosewicza. Wyniki badań ukazały, że Naftusia to woda hydro-węglanowa, magnezowo-kalcynowana dodatkowo wzbogacona o substancje organiczne pochodzenia naftowego. Wodę Naftusie można wykorzystać w leczeniu wielu chorób i schorzeń.

W Truskawcu jest 14 naturalnych źródeł mineralnych, inne znane wody mineralne znajdujące się w Truskawcu to Józia, Maria, Zofia.

Uzdrowisko Truskawiec - właściwości lecznicze

W uzdrowisku Truskawiec w lecznictwie wykorzystuje się wody mineralne, o właściwościach których można się przekonać podczas kuracji pitnej. Najpopularniejszą z nich jest "Naftusia" - woda bardzo nisko mineralizowana. Poza tym kuracjusze mogą spróbować innych wód, takich jak: Maryja, Zofia (chlorkowo-siarczano-sodowa), Bronisława i Józia (nisko mineralizowana).

W lecznictwie wykorzystuje się również występujący w niewielu miejscach na ziemi ozokeryt. Wosk ziemny, bo tak inaczej nazywany jest ten unikalny surowiec, to mieszanina węglowodorów parafinowych, która pozyskiwana jest z ropy naftowej. Jego właściwością jest to, że dobrze utrzymuje ciepło, wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Przyśpiesza gojenie ran skóry oraz łagodzi wszelkie urazy układu ruchu.

Uzdrowisko Truskawiec - obiekty uzdrowiskowe

Z leczenia uzdrowiskowego można skorzystać w jednym z licznych sanatoriów, takich jak „Wijskowyj” (Truskawiecki Centralny Wojskowy Kliniczny), "Wiktor", "Szahtar", "Rubin", "Piwdennyj", "Moldova", "Krystall", "Krysztalewyj Palac", "Karpaty", "Jantar", "Dnipro-Beskid", "Arkada", "Almaz", a także w hotelu z usługami medycznymi "MariotMedikal Center" lub pensjonacie "Bogema".

Warto wiedzieć

W Truskawicu jest delfinarium. Odpłatnie można skorzystać z delfinoterapii, która jest szczególnie zalecana przy: chorobach i schorzeniach neurologicznych, opóźnieniach rozwoju umysłowego i mowy, mózgowym porażeniu dziecięcym, zespole Downa, zaburzeniach psychicznych (depresja, nerwica, fobie) praz urazach psychicznych i traumach. Delfinoterapia nie jest jednak skierowana do wszystkich. Przeciwwskazaniami są: choroby nowotworowe i torbiele, padaczka i ostre choroby układu moczowego.

Aktualnie nie ma żadnych badań naukowych, które potwierdziłyby skuteczność delfinoterapii i jej pozytywnego wpływu na pacjenta.

Uzdrowisko Truskawiec - profil leczniczy

W uzdrowisku Truskawiec leczy się przede wszystkim choroby urologiczne. Opiekę medyczną znajdą tutaj również osoby, które zmagają się z:

Uzdrowisko Truskawiec - oferta zdrowotna

Źródło: youtube.com/Technomag Mika

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza