Podglądanie kontrolowane: rodzina widziana okiem obiektywu

2014-07-23 13:55

Rodzinna sesja zdjęciowa w domu to nie tylko pamiątka dla przyszłych pokoleń, ale również sposób na rodzinną integrację i spędzenie wspólnie czasu. Profesjonalne wykonanie i jakość fotografii połączona z naszą naturalnością dają zaskakujące efekty. Będąc u siebie w domu jesteśmy sobą, nie gramy, nie pozujemy - ta autentyczność jest największym atutem domowych sesji zdjęciowych. Dowiedz się, dlaczego warto zobaczyć siebie okiem obiektywu i jak się do tego przygotować.

Podglądanie kontrolowane: rodzina widziana okiem obiektywu.
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Jak zorganizować rodzinną sesję zdjęciową w domu?
  2. Twój dom widziany okiem obiektywu
  3. Rodzinna fotografia analogowa czy cyfrowa?

Chęć uwiecznienia siebie i swoich najbliższych w specjalnych momentach naszego życia jest czymś naturalnym. Wykonywanie zdjęć może się kojarzyć różnie, często negatywnie. Zdjęcia rodzinne, komunijne, ślubne etc. często wiążą się z dużym stresem, napięciem i brakiem naturalności. Robienie zdjęć może oznaczać jednak coś zupełnie innego. Rodzinna sesja zdjęciowa, zaaranżowana specjalnie dla nas w domu, może stanowić zarówno pamiątkę, jak i interesującą formę rodzinnej integracji – formę spędzania wspólnego czasu.

Jak zorganizować rodzinną sesję zdjęciową w domu?

Gdy zdecydujemy się na rodzinną sesję w domu, warto pamiętać o kilku warunkach, których spełnienie zwiększa prawdopodobieństwo, że efekt będzie zadowalający. Po pierwsze osoba wykonująca zdjęcia powinna mieć odpowiednie kwalifikacje. Zdjęcia, jak wiadomo, robić każdy może. Nie każdy jednak robi je profesjonalnie, a tutaj „prawie” dobrze – naprawdę robi różnicę. Równie istotne, co umiejętności fotografującego, jest wytworzenie odpowiedniej atmosfery. Najlepiej sprzyja temu rozmowa. Warto zatem odbyć zarówno rozmowę zapoznawczą przed fotospotkaniem, jak i sprawić, by była ważna także podczas wykonywania zdjęć. Dzięki temu pierwszemu spotkaniu robiący zdjęcie będzie wiedział, jak się przygotować do fotospotkania i zadbać o jego odpowiednią aranżację. Poznanie osoby fotografowanej ma kluczowe znaczenie, bo wiąże się z ewentualnym doborem tematów i rekwizytów, które będą nam towarzyszyć podczas fotograficznego spotkania. W trakcie sesji ważne jest, by rozmawiać nie tylko z rodzicem, lecz także z dzieckiem, które jeśli jest w odpowiednim wieku, może znacząco wpłynąć na scenariusz spotkania, ubarwiając je, nadając zdjęciom niezwykłego uroku.

Twój dom widziany okiem obiektywu

Ważne jest, by podczas pierwszej rozmowy mieć punkt wyjścia do opracowania kolejnego warunku, czyli scenariusza spotkania. Nie należy trzymać się go ściśle, jednak powinien stanowić swego rodzaju „mapę drogową”, dzięki której się nie zgubimy. Możemy wówczas zadbać o ulubione przedmioty nasze i naszych pociech, tak aby poprzez ciąg luźnych skojarzeń można było poopowiadać zarówno o nich, jak i o tym, jakie wspomnienia z nimi wiążemy. Najistotniejszym aspektem pracy fotografa podczas takiej sesji jest indywidualne podejście do każdego domownika i jego wewnętrznego świata. Innymi słowy, możliwość uchwycenia tego, co jest w nim unikatowe i co przy odpowiedniej współpracy – może zostać uchwycone na fotografii.

Rodzinna fotografia analogowa czy cyfrowa?

Gdy wszystkie powyższe warunki są spełnione, warto określić jeszcze jedną rzecz. Jest nią wybór techniki: analogowej lub cyfrowej. Pierwsza to magia w czystej postaci. Druga również może nią być, choć inaczej. Na każdego działa inny rodzaj fotograficznego uroku. Są to bowiem różne rodzaje zdjęć, których odbiór zależny jest także od tego, czy są czarno-białe czy kolorowe. Tego rodzaju decyzje, absolutnie kluczowe w optyce efektu, którego się spodziewamy, najlepiej pozostawić specjaliście. Będzie potrafił dobrać powyższe parametry najlepiej zarówno ze względu na rodzaj miejsca, w którym rozstawi aparat, jak i na typ urody i ubioru fotografowanych osób.

materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza