Świąteczne przygotowania i kupowanie prezentów: jak podejść do tego z rozwagą?

2016-11-18 14:56

Świąteczne przygotowania i kupno prezentów to dwa ważne punkty na liście przedświątecznych przygotowań. Najważniejsze więc, by do tego zadania przystąpić z odpowiednim - zrównoważonym podejściem. Jak to zrobić? Przeczytaj poradnik o świątecznych przygotowaniach, stworzony przez INTERSEROH.

świąteczne zakupy
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Podczas świątecznych przygotowań i kupowania prezentów warto skupić się również na niematerialnej stronie obchodów Bożego Narodzenia.

Spis treści

  1. Świąteczny plan działania
  2. Przeżycia jako prezent

Jak wynika z danych Głównego Urzędu statystycznego, przeciętny Polak wytwarza rocznie aż 268 kg odpadów komunalnych. Ilość śmieci wzrasta przed gwiazdką, a koszta odczuwają nie tylko nasze portfele, ale i środowisko. Warto więc zaplanować zorganizowanie i przeżycie świąt Bożego Narodzenia - w tym świąteczne przygotowania i kupowanie prezentów - w sposób przyjazny dla siebie, otoczenia i środowiska.

Pomysł na prezent dla taty >>>

Świąteczny plan działania

Nasze zasoby naturalne, które czerpiemy z Ziemi, powoli się wyczerpują. Cierpiąca planeta i płaczący portfel to już dwa dobre powody, aby przemyśleć listę prezentów i podejść do niej w sposób mądry i zrównoważony.

Oto pięć punktów, które warto mieć w głowie podczas zakupów:1. Postaw na przeżycia, zamiast przedmiotów – przeżycie, czyli wydarzenie, doświadczenie, w którym obdarowany może wziąć udział. Coś, czego może nie da się złapać w dłoń, ale co można uchwycić na zdjęciu i zachować wśród pięknych wspomnień. 2. Jeśli już decydujesz się na prezenty w postaci przedmiotów, postaw na rzeczy trwałe i przyjazne środowisku. Dla przykładu: łatwiej poddać recyklingowi rzeczy z materiałów jednorodnych (np.: klocki) niż gadżety elektroniczne lub zabawki na baterie. Zwróć także uwagę, aby prezenty były trwałe (to daje możliwość przekazania ich dalej, nawet przez pokolenia) oraz uniwersalne (wtedy mogą służyć wielu osobom).3. Zwróć uwagę na opakowanie produktu. Zasada jest prosta: im mniej, tym lepiej. Także tutaj górą jest jednorodność - łatwiej przetworzyć opakowania z wybranego materiału (np. tektury) niż z wielu połączonych w sposób trwały. Ważny jest także surowiec: drewno i papier łatwiej poddać recyklingowi niż tworzywa sztuczne.4. Pakowanie prezentów. Skuś się na prostotę. Zamiast wyszukanych woskowanych papierów i torebek, które chwilę po odpakowaniu prezentu trafią na składowisko odpadów, sięgnij po… przeczytaną gazetę i kolorową wstążkę. Albo rysunki dzieci. Albo resztki tapet. Albo… po  prostu rusz głową! Upcykling, czyli przetwarzanie odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane materiały, jest coraz popularniejszy. Wpisując w wyszukiwarkę "pakowanie prezentów DIY", znajdziesz sporo propozycji.5. Regift – to pochodzące z języka angielskiego słowo oznacza oddawanie prezentów. Nie ma co się oszukiwać – zdarzą się prezenty nietrafione. Nie ma nic niestosownego w przekazaniu takich podarunków innym. Ułatwiają to coraz popularniejsze giełdy poświąteczne (także internetowe).

Prezenty pod choinkę dla przedszkolaka >>

Przeżycia jako prezent

Oto kilka pomysłów na świąteczne prezenty dla małych i dużych, które i jednym, i drugim zapewnią moc przeżyć:

1. Bilet na koncert, spektakl, wystawę

2. Sesja głośnego czytania (weź pod uwagę, że ktoś będzie musiał wcielić się w rolę lektora – możesz to być ty, wtedy także skorzystasz, bo głośne czytanie uspokaja, wycisza)

3. Udział w wymarzonych warsztatach (nie, nie wymarzonych przez ciebie, tylko przez obdarowanego!)

4. Terenowa jazda na skuterze śnieżnym.

5. Karnet na ulubione zajęcia sportowe lub lekcja z mistrzem w danej dziedzinie.

6. Udział w rytuale parzenia herbaty albo nauka przyrządzania wyśmienitej kawy.

7. Profesjonalna sesja fotograficzna lub portret rysowany przez lokalnego artystę.

8. Wycieczka – piesza, rowerowa, balonem (wg dostępnego budżetu i wyobraźni).

9. Gotowanie – może to być posiłek specjalnie przyrządzony dla tej osoby, lekcja gotowania wybranej potrawy albo wspólny piknik.

10. Degustacja regionalnych piw lub win z danego kraju - wersja tylko dla rodziców.

Przygotowania do świąt
Autor: materiał archiwalny
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza