Uzdrowisko Heviz

2016-10-24 14:05

Uzdrowisko Heviz to chyba najbardziej znany w Europie węgierski kurort. Zaliczany jest do balatońskich, choć od węgierskiego jeziora dzieli go odległość ośmiu kilometrów. Sławę przyniosło mu jezioro Hévíz - największe jezioro termalne na świecie.

Spis treści

  1. Uzdrowisko Heviz - właściwości lecznicze
  2. Uzdrowisko Heviz - obiekty uzdrowiskowe
  3. Uzdrowisko Heviz - profil leczniczy
  4. Uzdrowisko Heviz - oferta zdrowotna
Uzdrowisko Heviz
Autor: materiały prasowe

Uzdrowisko Hévíz to największe i chyba najbardziej znane węgierskie uzdrowisko, które leży w zachodniej części kraju, na zachód od jeziora Balaton. Jednak uzdrowisko słynie z innego jeziora - największego na świecie jeziora termalnego Hévíz (co można przetłumaczyć jako "gorąca woda", "źródło termalne"). Uzdrowisko Hévíz znajduje się w odległości 200 km od Budapesztu i Wiednia, 620 km od Krakowa i 780 km od Warszawy.

Uzdrowisko Heviz - właściwości lecznicze

Uzdrowisko słynie z termalnego jeziora Hévíz, które jest największym biologicznie aktywnym, naturalnym jeziorem termalnym na świecie, a jego temperatura latem sięga prawie 38 °C.

Temperatura największego na świecie leczniczego jeziora nawet jesienią i zimą nie spada poniżej 24°C, nie musimy więc rezygnować z kąpieli na świeżym powietrzu nawet w chłodniejsze dni.

Jezioro Hévíz zajmuje obszar 4,4 hektara. Na najgłębszym jego punkcie znajduje się jaskinia źródlana na głębokości 38,5 m. Woda zawiera związki siarki i minerały. W jaskini są dwa rodzaje źródła - jedno od strony wschodniej mające temperaturę 17,2 °C, a na zachodniej części 38 °C. Temperatura wody na powierzchni  latem sięga 37-38 °C, zimą natomiast 23-25 °C. Przez cały czas uzupełniane jest świeżą wodą z gorących źródeł zlokalizowanych kilometr pod ziemią. Wypływ jest tak silny, że całkowita wymiana następuje co 72 godziny.

Ciepła woda z dna unosi się na powierzchnię, a zimna woda przemieszcza się w dół. Ten dwukierunkowy przepływ i owalny kształt jeziora powoduje obrót masy wody na prawo i utrzymuje ją w ciągłym ruchu. Efektem przepływu jest wyrównanie temperatury wody i zawartości rozpuszczonych w niej gazów oraz soli mineralnych i tworzenie efektu masażu.

Jezioro jest zagospodarowanym kąpieliskiem otoczonym drewnianymi domkami, w których mieszczą się szatnie, przebieralnie, kawiarnie. Kuracjusze moczą się w wodzie trzymając specjalnych postumentów lub pływają na dmuchanych kołach. Nie wychodząc z wody można wypłynąć na zewnątrz lub pozostać wewnątrz budynków. Bogata w siarkę i kwas węglowy tafla jeziora pokryta jest czerwonymi indyjskimi liliami wodnymi. Hévíz jest jedynym miejscem w Europie, gdzie kwiaty te rosną na wolnym powietrzu.

To ci się przyda

Jak dotrzeć?

Do Heviz można dotrzeć własnym samochodem lub dolecieć samolotem. Na położone 17 kilometrów od miasta lotnisko (to korzyść z dawnej bazy wojsk radzieckich) przylatują samoloty z Budapesztu, są również rejsy czarterowe z niemieckich lotnisk. To dobrze, że po latach oszołomienia możliwością wyjazdów do krajów zachodniej Europy Polacy wracają do najpopularniejszych kiedyś kierunków. Jednym z nich są właśnie Węgry. Warto tam pojechać, bo, choć Węgrzy mówią kompletnie niezrozumiałym językiem, to z nami dogadują się bez problemu. Oni Polaków po prostu lubią. Są tacy jak w popularnym przysłowiu: “do szabli i do szklanki".

Uzdrowisko Heviz - obiekty uzdrowiskowe

Działa tutaj przedsiębiorstwo uzdrowiskowe Hévíz, do którego należy Hotel Spa Hévíz oraz szpital reumatologiczny św. Andrzeja.

Do dyspozycji przyjeżdżających tutaj turystów jest prawie 10 000 łóżek, od prywatnych apartamentów aż do 5-gwiazdkowych hoteli.

Znajduje się tutaj także wiele hoteli, m.in. Hunguest Hotel Helios, Lotus Therme Hotel & Spa, NaturMed Hotel Carbona czy Hotel Europa Fit, który ma baseny z doprowadzoną do nich wodą termalną. Jest tu pięć basenów: cztery kryte i jeden na świeżym powietrzu. W najcieplejszym, napełnionym wodą termalną, ma ona temperaturę 38 stopni.

Uzdrowisko Heviz - profil leczniczy

Leczy się tutaj choroby układu mięśniowo-szkieletowego, osteoporozę, reumatyzm, infekcje wewnętrzne, choroby kobiece, ischias (rwa kulszowa), schorzenia tarczycy, zaburzenia przemiany materii, choroby przewodu pokarmowego i woreczka żółciowego. Woda i błoto mają właściwości lecznicze przy przewlekłych schorzeniach narządów ruchu, leczeniu pooperacyjnym, przy podagrze i chorobie Bechterewa. Duże ilości wody parując z jeziora termalnego nieustannie oczyszczają powietrze, dzięki czemu jest ono w całym mieście niemal wolne od kurzu i alergenów.

Kąpieli w tych wodach nie poleca się pacjentom chorym na gruźlicę, choroby serca i nowotwory złośliwe. Borowiny z jeziora w Hévíz sprzedawane są jako naturalny środek leczniczy, coś jak izraelskie preparaty z Morza Martwego.

Uzdrowisko Heviz - oferta zdrowotna

Podstawą Tradycyjnej Kuracji w Hévíz jest woda lecznicza, która dzięki bogatej zawartości minerałów jest szczególnie skuteczna w leczeniu schorzeń narządów ruchu. Oprócz wody leczniczej ważnymi składowymi kompleksowej kuracji są też okłady borowinowe, słynna kąpiel z obciążeniem, masaże lecznicze oraz kuracja wodą pitną.

Także aktywne imprezy ruchowe, jak na przykład nordic walking, wycieczki rowerowe czy spływy kenu potokiem w Hévíz,wspomagają odzyskanie energii.

Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

Goście znudzeni życiem kuracyjnym wyruszają na podbój Balatonu, które znajduje się zaledwie 6 km od Hévíz. To największe jezioro w Europie Środkowej. Choć złośliwi nazywają go błotnym bajorem lub największą sadzawką Europy, jest prawdziwą dumą Węgrów. Dzieci uwielbiają wielogodzinne pluskanie się w ciepłej, wodzie, młodzież docenia uroki gorących, balatońskich nocy. Jezioro to jest idealnym miejscem do żeglowania, windsurfingu oraz na wycieczki statkiem.

Spragnieni romantyzmu wyruszają na północny brzeg jeziora - w odróżnieniu od płaskiego południowego, szybko pnie się on w górę. Wrażenie robią tutejsze krajobrazy. Szczególnie, gdy wieczorem usiądzie się, z kieliszkiem wyśmienitego Tokaju w ręce, na tarasie jednej z otoczonych zielonymi winnicami restauracji. Chyba najbardziej malowniczy jest półwysep Tihany, to również doskonałe miejsce do zakupu pamiątki z Węgier- interesująca jest ludowa ceramika, obrusy i serwety. Na półwysep można dopłynąć, z innych nadbalatońskich miejscowości, statkiem spacerowym.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku bardzo chwalą sobie doskonale przygotowane nadbalatońskie szlaki rowerowe, zadowoleni powinni również wrócić z Węgier amatorzy jazdy konnej- praktycznie, co kilka kilometrów spotyka się reklamy zachęcające do skorzystania z usług stadniny.

Niedaleko uzdrowiska znajduje się dzielnica wina - Egregy, dokąd można dostać się piechotą lub kolejką wycieczkową. Tu w czasie konsumpcji pysznej kolacji na pewno odzyskasz siłę po „męczącym” dniu, a przy lampce wybornego wina będziesz mógł posłuchać słynnej węgierskiej muzyki na żywo.

Źródło wideo: youtube.com/LakeOfHeviz

To ci się przyda

Informacja turystyczna Hévíz

ul. Rákóczi 2., H-8380 Hévíz, WęgryTel.: +36/83 540 131E-Mail: heviz@tourinform.hu www.hevizlake.com

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza