Uzdrowisko Konstancin-Jeziorna

2017-06-05 4:36

Uzdrowisko Konstancin-Jeziorna (Konstancin-Zdrój) to jedyne uzdrowisko, które znajduje się w województwie mazowieckim. Dodatkowo jest zlokalizowane tylko dwadzieścia kilometrów od centrum stolicy. To położne w prestiżowej miejscowości uzdrowisko może się pochwalić tężniami solankowymi - jedynymi z nielicznych w Polsce.

Uzdrowisko Konstancin-Jeziorna
Autor: Thinkstockphotos.com Główną atrakcją uzdrowiska Konstancin-Jeziorna jest Park Zdrojowy.

Spis treści

  1. Uzdrowisko Konstancin-Jeziorna (Konstancin-Zdrój) - właściwości lecznicze
  2. Uzdrowisko Konstancin-Jeziorna (Konstancin-Zdrój) - obiekty uzdrowiskowe
  3. Uzdrowisko Konstancin-Jeziorna - profile lecznicze

Konstancin-Jeziorna wyróżnia się w wianuszku miejscowości otaczających stolicę i tworzących razem z nią ponad dwumilionową aglomerację jedna ma status szczególny: jest uzdrowiskiem. Z jednej strony Konstancin to sypialnia Warszawy. Ruch więc tu duży, zwłaszcza w porach wyjazdów i powrotów. Im dalej jednak od głównej drogi tym ciszej i spokojniej. Miejscowość otaczają lasy, od południa Chojnowsko-Słomczyńskie, a od północy graniczy z Lasem Kabackim. Także sam Konstancin-Jeziorna w dużej mierze położony jest w lesie, dzięki czemu powietrze jest tam bardzo czyste.

Uzdrowisko Konstancin-Jeziorna (Konstancin-Zdrój) - właściwości lecznicze

Konstancin-Jeziorna to uzdrowisko nizinne, (95-100 m n.p.m.), które charakteryzuje się słabo bodźcowym klimatem. O jego leczniczych właściwościach decydują nie tylko położenie wśród sosnowego lasu, który łagodzi wahania temperatury, siłę wiatrów i nasyca powietrze olejkami eterycznymi, lecz także wybudowane już ponad ćwierć wieku temu tężnie, jedne z niewielu w kraju, i jedne z nielicznych w Europie. Tężnia to drewniany szkielet wypełniony gałązkami tarniny, po którym spływa solanka pompowana z głębi ziemi, z odwiertu o głębokości 1600 m. Solanka konstancińska ma temperaturę 29 st. C i stężenie 6,49 proc. Krople wody rozbijając się o gałązki tworzą lecznicze aerozole służące inhalacjom. Aerozol w w pobliżu tężni zawiera znaczne ilości chlorku sodowego oraz jodków i bromków w proporcjach takich, jak w jak w źródlanej wodzie. Badania balneologów dowiodły, ze stężenie aerozolu solankowego w podwarszawskiej tężni jest większe niż przy najsłynniejszych tężniach w Ciechocinku i wielokrotnie wyższe niż na plaży w Kołobrzegu. Wdychanie powietrza przesyconego minerałami sprzyja m.in.mieszkańcom dużych aglomeracji miejskich, takich jak Warszawa.

Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

Główną atrakcją tego miasta jest Park Zdrojowy im. hrabiego Witolda Skórzewskiego z tężnią solankową, jednak niepowtarzalny klimat tego miast tworzy zachowana zabudowa willowa z początków XX wieku. Na uwagę zasługuje m.in. willa "Świt" należąca do Stefana Żeromskiego, na przeciwko której wznosi się zabytkowa wieża ciśnień. Na specjalną wycieczkę zasługują okoliczne dwory, szczególnie XVII-wieczny  dwór i park w Oborach. Wielbicielom pieszych wycieczek polecamy spacer po Chojnowskim Parku Krajobrazowym, w którym znajduje się 11 rezerwatów. Wielbiciele sztuki sakralnej powinni wybrać się na wycieczkę do Góry Kalwarii.

Uzdrowisko Konstancin-Jeziorna (Konstancin-Zdrój) - obiekty uzdrowiskowe

W tej podwarszawskiej miejscowości funkcjonują zakłady należące do Uzdrowiska „Konstancin – Zdrój” Sp. z o.o., takie jak Szpital Rehabilitacji Kardiologicznej i Neurologicznej, Centrum Profilaktyki i Terapii Schorzeń Narządu Ruchu "Biały Dom".

Na terenie uzdrowiska działa także Centrum Kompleksowej Rehabilitacji – Konstancin-Jeziorna.

Uzdrowisko Konstancin-Jeziorna - profile lecznicze

Leczenie uzdrowiskowe (także na NFZ).

Leczy się tutaj choroby układu nerwowego, kardiologiczne i nadciśnienie oraz górnych dróg oddechowych.

To ci się przyda

Konstancin-Jeziorna - informacja turystyczna

Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna ul. Warszawska 3205-520 Konstancin-Jeziornawww.konstancinjeziorna.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza