Uzdrowisko Świnoujście

2013-12-20 13:56
Uzdrowisko Świnoujście
Autor: Thinkstockphotos.com Po zabiegach można się przejść po słynnej w Świnoujściu promenadzie .

Uzdrowisko Świnoujście wyróżnia się na tle innych uzdrowisk swoim położeniem, gdyż jako jedyne w Polsce znajduje się na wyspie. Zaletą Świnoujścia jest także bliskie sąsiedztwo z innymi państwami, np. granica z Niemcami znajduje się dosłownie za płotem i można ją przekroczyć pieszo lub rowerem. Można również bez problemu odwiedzić kraje skandynawskie.

Spis treści

 1. Uzdrowisko Świnoujście - właściwości lecznicze
 2. Uzdrowisko Świnoujście - obiekty uzdrowiskowe
 3. Uzdrowisko Świnoujście - profil leczniczy
 4. Uzdrowisko Świnoujście - oferta zdrowotna

Uzdrowisko Świnoujście leży na północno-zachodnim krańcu Polski. Uzdrowiskowo-turystyczna część miasta znajduje się na wyspie Uznam - jednej z 44 wysp, na których położne jest miasto. To właśnie położenie wyróżnia Świnoujście na tle innych polskich miast.

Uzdrowisko Świnoujście - właściwości lecznicze

Świnoujście to uzdrowisko nadmorskie, którego właściwości lecznicze zaczęto doceniać pod koniec XIX w. wraz z okryciem złóż solankowych i borowinowych. To właśnie te dwa surowce naturalne pełnią główną rolę w leczeniu kuracjuszy. Tutejsze solanki są bogate w związki mineralne i korzystnie działają w wielu dolegliwościach. Nie bez wpływu na zdrowie jest także nadmorski klimat, łagodnie bodźcowy, o wysokich temperaturach powietrza i wody, długich latach oraz krótkich i łagodnych zimach. Dodatkowym atutem są także tereny zielone, wody zatoki Pomorskiej, dobre nasłonecznienie i pobudzający wiatr od morza. Duże znaczenie ma także powietrze, które od strony morza jest przepełnione aerozolem morskim, a za osłoną wydm, na terenach zalesionych - aromatycznymi olejkami wydzielanymi przez drzewa iglaste.

Warto wiedzieć

Będąc w Świnoujściu konieczne trzeba wybrać się na spacer po plaży. Niewiele jest plaż nad Bałtykiem, gdzie spotkamy tak czysty i sypki piasek. Na głównym kąpielisku na Uznamie już od 10 lat (najdłużej w Polsce) powiewa Błękitna Flaga - wyróżnienie przyznawane najczystszym kąpieliskom w całej Polsce. Kiedy znudzą ci się kąpiele w morzu, budowanie zamków z piasku i zbieranie muszelek, wybierz się do twierdzy na wyspach, czyli rozmieszczonych po obu stronach Świny Fortów -  Anioła, Zachodniego i Gerharda. Będąc w Świnoujściu nie wolno ominąć świnoujskiej 68- metrowej latarni morskiej, najwyższej nad Bałtykiem, z której można zobaczyć panoramę miasta. Wystarczy tylko pokonać ponad 300 krętych schodów. Do głównych atrakcji w najbliższej okolicy należą Woliński Park Narodowy, miasto Wolin oraz Międzyzdroje z rezerwatem żubrów. Kuracjusze mogą także odkryć niemiecką część wyspy Uznam lub odwiedzić pobliską Skandynawię.

Uzdrowisko Świnoujście - obiekty uzdrowiskowe

W tym największym w województwie zachodniopomorskim mieście działa Uzdrowisko Świnoujście Spółka Akcyjna, do którego należą hotele i sanatoria uzdrowiskowe, takie jak: "Admirał I", "Bursztyn", "Swarożyc", "Światowid", "Trzygłów", "Henryk" i "Bałtyk".

Poza tym na terenie uzdrowiska Świnoujście zabiegi lecznicze oferują:

 • Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS Sasanka w Świnoujściu
 • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Sanatorium "Energetyk"
 • Ośrodek Wczasowo-Sanatoryjny "Złoty Kłos"
 • INTERFERIE Barbarka w Świnoujściu (dawniej sanatorium "Barbarka")
 • Ośrodek Wypoczynkowo - Rehabilitacyjny "Amigo"
 • Ośrodek Wypoczynkowo - Sanatoryjny "Sobótka"
 • Ośrodek Rehabilitacyjno-Sanatoryjny "Korab"
 • sanatorium uzdrowiskowe "Wodnik"
 • sanatorium uzdrowiskowe „Rybniczanka”

Uzdrowisko Świnoujście - profil leczniczy

Leczenie uzdrowiskowe dzieci i dorosłych - w tym leczenie ambulatoryjne, rehabilitacja ogólnoustrojowa i kardiologiczna (także na NFZ), turnusy rehabilitacyjne (także z dofinansowaniem ze środków PFRON), jak również pobyty wypoczynkowe i oferty specjalne, m.in. turnusy dla seniora czy nauczyciela.

Leczy się tutaj choroby ortopedyczno - urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, górnych i dolnych dróg oddechowych, otyłość, choroby endokrynologiczne, osteoporozę i choroby skóry.

Uzdrowisko Świnoujście - oferta zdrowotna

W uzdrowisku Świnoujście wykonuje się zabiegi z zakresu balneoterapii, hydroterapii, kinezyterapii, elektroterapii, krioterapii, magnetoterapii, światłolecznictwa. Na bazę zabiegową uzdrowiska składają się także masaże.

Warto wiedzieć

Świnoujście - informacja turystyczna

Informacja Turystyczna, Plac Słowiański 6/1, 72-600 Świnoujścietel. +48 91 322 49 99, +48 91 327 16 30www.swinoujscie.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza