Obóz wakacyjny bardziej stresujący dla rodziców niż dla dzieci? [ZOBACZ FILM]

2014-07-14 11:46

Obóz lub kolonia, czyli pierwszy samotny wyjazd dziecka na wakacje, zwykle jest bardziej stresujący dla rodziców niż dla malucha. Jak sobie poradzić z tą sytuacją? Jak opanować nerwy? Radzą aktorka Beata Ścibakówna i kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc.

Obóz dla dzieci
Autor: thinkstockphotos.com Zanim wyślecie dziecko na obóz, przygotujcie je do tego wyjazdu i opowiedzcie o możliwych zagrożeniach. Będziecie spokojniejsi.

Spis treści

  1. Obóz dla dzieci: przygotujcie dziecko przed wyjazdem
  2. Obóz dla dzieci: zaufajcie własnym dzieciom
  3. Obóz dla dzieci: możliwośc samodzielnego decydowania

Wyjazd dziecka na wakacje zawsze jest stresujący. Rodzice martwią się, że nie będą widzieli co się z nim dzieje, że przemarznie, zachoruje, stanie mu się jakaś krzywda - w ten sposób wyobrażają sobie wiele scenariuszy. Dziecko natomiast nie zdaje sobie z tego wszystkiego sprawy i zwyczajnie się cieszy, że czeka je nowa przygoda. Czy można jakoś ograniczyć ten stres, aby nie przerzucać go na dziecko i nie popsuć mu wyjazdu?

Obóz dla dzieci: przygotujcie dziecko przed wyjazdem

Nie ma na to złotej recepty. Można jednak przygotować dziecko do wyjazdu na wakacje, opowiadając mu o różnych rzeczach, które mogą je spotkać.

- Im wcześniej dziecku się różne rzeczy przekaże, tym potem rodzice są spokojniejsi. Owszem, zawsze jest niepokój i są nerwy, ale jest też uczucie, że zna się własne dziecko i wie się, jak ono się zachowa w danej sytuacji - mówi aktorka Beata Ścibakówna.

- Ja również myślę, że w jakimś sensie możemy dzieci zaprogramować i opowiedzieć, jakie są zagrożenia. Powinniśmy to zrobić, zanim dziecko osiągnie 12. rok życia - później to już nie ma sensu - opowiada Krzysztof Hołowczyc.

Obóz dla dzieci: zaufajcie własnym dzieciom

Właśnie dlatego nie wolno przedkładać własnych obaw ponad dobro dziecka. Trzeba uwierzyć, że ono sobie poradzi i nie zamykać przed nim świata. Obozy dla dzieci są zresztą doskonałą szkołą nie tylko samodzielności, ale również życia - w końcu to na nich dziecko może przekonać się, co je interesuje, rozwinąć swoje zdolności interpersonalne, nawiązać ciekawe znajomości i spróbować czegoś nowego.

- Niepokoję się wtedy gdy córka zbyt często dzwoni - mówi aktorka Beata Ścibakówna. - Zawsze wtedy wiem, że coś jej się nie podoba. Gdy się nie odzywa, no to wiadomo, że wszystko jest dobrze i jest zadowolona z wyjazdu - tłumaczy.

Obóz dla dzieci: możliwośc samodzielnego decydowania

Beata Ścibakówna pozwala córce Helenie samodzielnie wybierać obozy. Dzięki temu ma większą pewność, że dziewczynka wróci z wyjazdu zadowolona.

- Kiedyś córka wysiadała z autobusu z ogromnym płaczem. Byłam przerażona i natychmiast zapytałam, co tam się wydarzyło, a ona płakała, że obóz się skończył - śmieje się Beata Ścibakówna.

To dobry sposób na uniknięcie rozczarowania. Jeśli dziecko sparzy się na pierwszym samodzielnym wyjeździe, ciężko je będzie namówić na następny. Dobieranie obozów pod kątem ich zainteresowań może być gwarancją udanych wakacji.

Dzień Dobry TVN/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza