Jak się bawić z noworodkiem? Pomogą ci zabawki i muzyka

2014-04-29 16:52

Zastanawiasz się jak się bawić z noworodkiem? Przez większość doby noworodek tylko śpi i je. Ale ten czas, gdy jest aktywny, warto wykorzystać na zabawę z dzieckiem. Spróbuj wykorzystać kolorowe zabawki i relaksacyjną muzykę.

Jak się bawić z noworodkiem?
Autor: thinkstockphotos.com Jak się bawić z noworodkiem?

Spis treści

  1. Jak się bawić z noworodkiem: poznajmy się
  2. Jak się bawić z noworodkiem: czarno-białe obrazki
  3. Polecamy wideo: 5 zabaw z niemowlęciem
  4. Jak się bawić z noworodkiem: karuzela
  5. Jak się bawić z noworodkiem: delikatne dźwięki
  6. Jak się bawić z noworodkiem: miękkie zabawki w zasięgu rączek noworodka

Dopiero około 3.–4. miesiąca życia maluszek będzie w stanie chwycić grzechotkę czy uśmiechnąć się na widok karuzeli wirującej nad łóżeczkiem. Nie znaczy to jednak, że do tego czasu ma leżeć bezczynnie. Zmysły maluszka potrzebują stymulacji bodźcami z zewnątrz, bo dzięki temu połączenia nerwowe w mózgu rozwijają się dynamiczniej. Im ta stymulacja jest bardziej zróżnicowana, tym wydajniejszy będzie trening zmysłów. A zacząć można już w drugim tygodniu życia dziecka. Na początku zabawa z noworodkiem nie powinna trwać dłużej niż kilka, kilkanaście minut, potem malec musi odpocząć. Z każdym tygodniem czas zabawy z noworodkiem można wydłużać o dodatkowych kilka minut. Ważne, by nie łączyć różnych form aktywności (np. nie włączać muzyki i układać dziecka pod pałąkiem z zabawkami) – do każdej z nich malec musi się przyzwyczaić.

Jak się bawić z noworodkiem: poznajmy się

Kilku- czy kilkunastodniowy maluszek bardzo słabo jeszcze widzi. Rozróżnia światło i ciemność, ale wyraźne są dla niego tylko przedmioty znajdujące się blisko – w odległości do 25 centymetrów. Ulubiona zabawą noworodka w tym okresie jest studiowanie rysów twarzy mamy, zapamiętywanie ich. Dlatego pochylaj się nad łóżeczkiem jak najczęściej – rób to zawsze, gdy przechodzisz obok. Gdy masz ochotę odpocząć, a maluch akurat nie śpi, połóż się na łóżku na boku i ułóż malca obok siebie w taki sposób, by mógł przyglądać się twojej twarzy. Możesz włączyć relaksującą muzykę, głaskać dziecko po główce, śpiewać mu. To także dobry sposób na odprężenie, wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa i nawiązanie z dzieckiem więzi emocjonalnej.

Jak się bawić z noworodkiem: czarno-białe obrazki

Wzrok malca nabierze ostrości około czwartego tygodnia życia. Wtedy dziecko będzie w stanie odróżniać kilka kolorów – pomarańczowy, czerwony, zielony, żółty. Do tego czasu jego świat jest jednak czarno-biały, malec może więc nie zwrócić uwagi na kolorowe dekoracje ozdabiające okolice łóżeczka. A ponieważ większość czasu spędza w pozycji leżącej, nad łóżeczkiem można powiesić figury geometryczne w kolorach czarnym i białym. Można je kupić w sklepie albo wykonać samodzielnie – wyciąć z kartonu i przykleić do ściany nad łóżeczkiem albo uszyć z kawałka tkaniny, wypchać watą i zawiesić na żyłce. Dobrym pomysłem jest tez zawieszenie nad łóżeczkiem dwóch, trzech nadmuchanych baloników – na przykład jednego czarnego i dwóch białych (na białych można czarnym markerem dorysować oczka i uśmiech).

Polecamy wideo: 5 zabaw z niemowlęciem

W co się bawić z niemowlęciem?

Jak się bawić z noworodkiem: karuzela

Trzytygodniowy malec zaczyna się powoli przyglądać poruszającym się przedmiotom. Nie kojarzy jeszcze związków przyczynowo- skutkowych i nie jest w stanie pojąć samego zjawiska ruchu. Widzi, że przedmiot znika, a po chwili pojawia się obok. To dobry czas na pierwsze próby z karuzelą nad łóżeczko. Jeśli zamierzasz kupić taki sprzęt, aby bawić się z noworodkiem, warto sprawdzić, czy ma możliwość regulacji szybkości poruszania się figurek – im wolniej krążą, tym lepiej. Figurki powinny być duże (bo tylko takie malec będzie w stanie dostrzec) i lekkie. Jeśli będą miały różną fakturę i będzie można je odczepić, przydadzą się także około piątego-szóstego miesiąca życia jako maskotki albo przytulanki stymulujące zmysł dotyku.

Jak się bawić z noworodkiem: delikatne dźwięki

Spokojne, niezbyt głośne dźwięki – wszelkiego rodzaju, ale szczególnie muzyka – są dla maluszka bardzo stymulujące. Taka zabawa z noworodkiem pobudzi jego zmysł słuchu. Już noworodkowi warto więc śpiewać kołysanki, tańczyć z nim do spokojnej muzyki, mówić wierszyki, czytać bajki albo włączać płytę z muzyką, jakiej słuchałaś, będąc w ciąży. Bardzo małym dzieciom odpowiadają dźwięki muzyki klasycznej (płyty z utworami dla bobasów kupisz w każdym empiku, można je też dziecku odtwarzać bezpośrednio z internetu, np. za pośrednictwem smartfona). Ważne jest nie tylko to, by muzyka nie była za głośna – również, by jednorazowa sesja nie przekraczała 20 minut. Można często powtarzać ten sam utwór, jeśli zauważysz, że odpowiada on dziecku.

Jak się bawić z noworodkiem: miękkie zabawki w zasięgu rączek noworodka

Duże, lekkie, z ukrytymi w środku dzwoneczkami lub migającym światełkiem – takie zabawki najbardziej lubią małe dzieci. Dla malucha, który niedawno się urodził, najlepsze będą takie, które mogą dyndać mu nad główką albo w które może uderzać nóżkami. Taki pałąk z zabawkami można przyczepić do łóżeczka, fotelika samochodowego albo – w wersji stacjonarnej – postawić nad leżącym na kocyku dzieckiem i w ten sposób bawić się z noworodkiem. Są odpowiednie dla dzieci, które maja już około czterech tygodni i rozróżniają podstawowe kolory. Początkowo malec będzie się im tylko przyglądał, po pewnym czasie zacznie w ich kierunku wyciągać rączki. Taki stojak z zabawkami posłuży dziecku nawet do roku życia. Malec nie reaguje na zabawki zawieszone nad łóżeczkiem? Być może nie jest jeszcze na nie gotowy. Trzeba je zdjąć i zawiesić ponownie za dwa, trzy tygodnie.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza