Kąpiel niemowlęcia. Sposoby na kąpiel niemowlaka bez stresu

2012-10-31 15:47

Kąpiel niemowlęcia często przysparza młodym rodzicom wiele stresu. Obawiasz się, że nie poradzisz sobie z kąpielą niemowlęcia? Boisz się, że dziecko nie polubi kąpieli? Przecież niemowlę to urodzony pływak. Szum wody je uspokaja, a pluskanie się relaksuje. Niech więc się cieszy kąpielą od pierwszych chwil życia. Oto sposoby na kąpiel niemowlaka bez stresu.

Kapiel niemowlecia sposoby na kapiel niemowlaka bez stresu
Autor: _photos.com|photos.com Kąpiel niemowlęcia: sposoby na kąpiel niemowlaka bez stresu

Spis treści

  1. Zgrane trio
  2. Jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel noworodka? Wideo
  3. Odpowiednie warunki do kąpieli niemowlaka
  4. Jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel noworodka? Wideo
  5. Wcześniej przygotuj wszystko co niezbędne do kąpieli dziecka!
  6. Mycie to dodatek do kąpieli niemowlęcia
  7. Powolna ewakuacja z wody
  8. Kąpiel niemowlęcia

Dzieci uwielbiają kąpiele. Nawet te najmłodsze – noworodki i małe niemowlęta. To nie jest żart. W łazience mogą rozbrzmiewać dziecięce okrzyki radości, a nie płacz. Bo tak naprawdę dzieci nie trzeba przekonywać, że woda jest fajna, a pluskanie się w niej to przyjemność. One się z tym rodzą, a konkretnie – właśnie z wody się rodzą. Dla noworodka kąpiel jest przypomnieniem jego naturalnego środowiska, w którym spędził dziewięć cudownych miesięcy. Odświeżaj mu te wspomnienia codziennie, urządzając wspaniałe kąpiele. Plan działania jest prosty. Trzymaj się naszej instrukcji, a przekonasz się, że kąpiel niemowlęcia może być dla niego świetnym relaksem, a dla ciebie miłym czasem bliskości z dzieckiem.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Dobrze wiedzieć

Zgrane trio

Aby stres był mniejszy, warto kąpać dziecko we dwoje – kiedy tata będzie trzymał noworodka w wodzie, mama zajmie się jego myciem. Wasz spokój udzieli się dziecku, bo ono jest niczym barometr – przejmuje nastrój rodziców. Czasem warto zadziałać niepodręcznikowo i na przykład wykąpać się razem z maleństwem. Najpierw sama się umyj, a następnie weź w ramiona małego golaska i tuląc go, namydlaj oraz spłukuj. To nietypowa kąpiel, ale jeśli u was będzie zdawała egzamin, nie rezygnuj z niej. Po wszystkim niech tata przejmie dziecko z twoich ramion i otuli je ręcznikiem.

Jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel noworodka? Wideo

Odpowiednie warunki do kąpieli niemowlaka

Jesteś spokojna, że – sama lub razem z mężem – dasz radę? To połowa sukcesu. Druga to zapewnienie dziecku komfortu. Wybierz dobre pomieszczenie do kąpieli niemowlaka. Jeśli łazienka jest mała, może łatwiej będzie ci ustawić wanienkę w kuchni lub sypialni. Tak robi wielu rodziców, zanim dziecko nie dorośnie, by kąpać się w dużej wannie. W wybranym pomieszczeniu powinno być ciepło: około 22–23°C. Natomiast optymalna temperatura wody w wanience to 37–38°C.

Zwróć uwagę na światło. Nawet najmilsza kąpiel będzie dla dziecka stresem, jeśli światło z lampy sufitowej będzie świeciło mu prosto w oczy. Postaw na słabą lampkę i przyjazne dźwięki. Możesz włączyć relaksującą muzykę, ale nic nie działa na dziecko tak uspokajająco jak twój głos. Po cichu nuć piosenki albo szeptem opowiadaj, co teraz robisz.

Jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel noworodka? Wideo

Wcześniej przygotuj wszystko co niezbędne do kąpieli dziecka!

Aby uniknąć nerwowej atmosfery i biegania po mieszkaniu z mokrym maleństwem w ramionach, zawczasu przygotuj rzeczy potrzebne zarówno podczas kąpieli, jak i po niej. Obok wanienki połóż mydełko, żel do kąpieli i szampon. Albo zdecyduj się na kosmetyk wielofunkcyjny, czyli płyn do kąpieli, który dodany do wody sprawi, że nie będziesz musiała używać mydełka, a po kąpieli również oliwki.

Na postawionym blisko wanienki przewijaku ułóż ręcznik, pieluszkę, oliwkę lub balsam do natłuszczenia ciała i krem przeciwko odparzeniom oraz komplet ubranek (pajacyk albo kaftanik ze śpioszkami, w razie potrzeby czapeczkę oraz rękawiczki). Gotowe? Czas na pierwsze zanurzenie – powoli, stopniowo zanurzaj ciałko dziecka w wodzie. Zacznij od nóżek i pupy, a następnie połóż dziecko na plecach. Maleństwo musi być cały czas podtrzymywane tak, by główka była dość wysoko (usadowiona na zgięciu łokcia rodzica). Jeśli sama kąpiesz dziecko, ułóż je na lewym przedramieniu i trzymaj pod lewą paszkę. Noworodka, który stracił już kikut pępowiny, możesz kąpać w pozycji na brzuszku – to dobre ułożenie dla dzieci, które boją się kąpieli – same mogą pluskać się w wodzie.

Mycie to dodatek do kąpieli niemowlęcia

Nie spiesz się z myciem ciała dziecka. Pozwól mu popluskać się i wsłuchać w dźwięk wody. Wykonuj spokojne, płynne ruchy masujące. Nie reaguj nerwowo, gdy woda chlapnie na kikut pępowiny albo popłynie po twarzy dziecka – oczkach, nosku, uszach... Tak, wiemy, położne uczą, by nie moczyć uszu dziecka i nie oblewać wodą twarzy. Ale nic się nie stanie, jeśli widzisz, że noworodkowi taka kąpiel odpowiada. Po kąpieli osuszysz zarówno kikut pępowiny, jak i twarz malca.

Przeczytaj również: Szybka kąpiel niemowlaka krok po kroku

Powolna ewakuacja z wody

Kto powiedział, że po kąpieli należy jak najszybciej wytrzeć i ubrać dziecko? To nie są wyścigi, a twój pośpiech może wystraszyć zrelaksowane dziecko. Dlatego powoli wyciągnij je z wanienki i dobrze otul dużym ręcznikiem. Nie wycieraj malca, lecz osuszaj, lekko ugniatając ciałko. Przedłuż dziecku czas relaksu, wykonując masaż całego ciała z użyciem delikatnej oliwki lub balsamu o miłym, relaksującym zapachu (np. lawendy).

Kąpiel niemowlęcia

Czy czujesz strach na samą myśl o kąpieli dziecka? Boisz się, że sobie nie poradzisz? To wbrew pozorom nie takie trudne! Kąpiel niemowlęcia to często najprzyjemniejsza część dnia dla młodych rodziców i ich dziecka. Wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad. Najważniejsze jeśli chodzi o kąpiel jest właściwa temperatura wody. Bardzo łatwo da się ją sprawdzić bez użycia termometru. Kolejna rzecz to podtrzymywanie niemowlaka podczas kąpania. Jest sposób na to, by podtrzymywanie i obmywanie ciała dziecka mogło spokojnie wykonywać jedno z rodziców. Poznaj te techniki i zobacz jak sprawić, by kąpiel niemowlaka była bezpieczna i przyjemna.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza