Tak obetniesz dziecku paznokcie bez histerii. Mamy też patent na zacięcia

2024-03-15 14:47

Obcinanie paznokci, to obok kąpieli jedna z najtrudniejszych czynności pielęgnacyjnych przy niemowlętach i małych dzieciach. Rodzic boi się, by nie zrobić dziecku krzywdy, a maluchy czując to, niekiedy głośno protestują i płaczą, co jeszcze bardziej nakręca spiralę nerwowości. Jak temu zaradzić? Mamy kilka pomysłów.

Jak obciąć dziecku paznokcie bez nerwów?
Autor: Getty Images Jak obciąć dziecku paznokcie bez nerwów?

Choć mało który rodzic lubi obcinanie dzieciom paznokci, to tej czynności nie warto odwlekać w czasie. Ten podstawowy zabieg higieniczny nie tylko pozwala uniknąć u maluszka zadrapań, ale też chroni go przed bakteriami, które mogą kumulować się pod odrośniętą płytką paznokciową.

Choć w późniejszym niemowlęctwie warto regularnie skracać paznokcie, to pierwsze ich obcinanie można odwlec w czasie nawet kilka tygodni. Pediatrzy zalecają, by po raz pierwszy obciąć paznokcie noworodkowi nie wcześniej niż 2-3 tygodnie od narodzin. Jak robić to delikatnie?

Zobacz: Dziecko płacze podczas kąpieli i wije się jak w ukropie? Dzięki tym patentom pokocha wodę

Spis treści

  1. Jak obcinać paznokcie najmłodszym niemowlętom?
  2. Jak obcinać paznokcie starszakowi?
  3. Co robić, gdy zatniemy dziecko?
Pielęgnacja skóry niemowląt i małych dzieci pod lupą – Plac Zabaw, odc. 5

Jak obcinać paznokcie najmłodszym niemowlętom?

Po raz pierwszy można to zrobić nawet po ukończeniu 1. miesiąca życia, albo i później. Koniecznie trzeba dbać o bezpieczny kształt paznokietków. Paznokcie u rąk obcinamy na półokrągło, a u stóp - na prosto. Dzięki temu paznokcie nie będą wrastać. 

Do zabiegu warto zakupić specjalne nożyczki dla niemowląt, które mają zaokrąglone końcówki, bądź też obcinaczkę w malutkim rozmiarze, wyposażoną w specjalny ogranicznik. 

Aby uniknąć wypadków, najmłodszym dzieciom najlepiej jest obcinać paznokcie we śnie. 

Jak obcinać paznokcie starszakowi?

U małych dzieci sprawa obcinania paznokcie może się nieco skomplikować. Co wtedy robić?

  • Odwracaj uwagę dziecka zabawkami lub puszczoną piosenką z animacją.
  • Pokaż dziecku obcinanie paznokci na swojej własnej płytce, by oswoić jego lęki.
  • Jeśli masz wystarczająco bezpieczne gadżety do paznokci, pozwól dziecku je trzymać, albo pobawić się, że obcina paznokcie lalce.
  • Pobawcie się w salon manicure.
  • Obcinaj paznokcie w odpowiednim momencie, gdy odrosły już wystarczająco, ale nie są jeszcze bardzo długie, wówczas zmniejsza się prawdopodobieństwo skaleczeń.

Co robić, gdy zatniemy dziecko?

Wypadki chodzą po ludziach i może się zdarzyć, że sprawimy dziecku ból, obcinając paznokcie zbyt krótko, a nawet, że dojdzie do skaleczenia. Co wtedy?

  • Przytul dziecko, przeproś i nie neguj jego płaczu, histerii. Przyznaj, że ma prawo się bać i że wiesz, że je zabolało.
  • Spłucz skaleczenie chłodną wodą.
  • Nałóż czysty gazik, by zatamować krwawienie.
  • Odłóż obcinanie paznokci na później, a kolejnym razem wybierz moment, w którym dziecko będzie miało dobry nastrój - nie będzie zmęczone, ani głodne. 

Zobacz też: Wlewają wybielacz do kąpieli dziecka, by "leczyć AZS". Mamy chwalą się zdjęciami przed i po

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza