Związek bez seksu: czy może być udany?

Związek bez seksu
fot.: thinkstockphotos.com
Związek bez seksu może być udany, o ile taki stan rzeczy akceptują obie osoby.

Czy związek bez seksu, czyli całkowicie pozbawiony aspektu cielesnego, może funkcjonować? Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna: może, ale wyłącznie pod warunkiem, że taka jego forma odpowiada obojgu partnerom.

Psychologowie podkreślają, że jednym z filarów udanego związku partnerskiego są podobne oczekiwania, upodobania i temperamenty seksualne. Przypadek, w którym jedno z partnerów ma przynajmniej przeciętne potrzeby seksualne, a drugie nie ma ich wcale bądź nie chce uprawiać seksu np. ze względu na swoje przekonania, jest skrajną formą niedopasowania seksualnego. Trudno w takiej sytuacji o kompromis, gdyż jedno z partnerów musiałoby stale postępować wbrew sobie – co może być destrukcyjne i doprowadzić do frustracji, braku samoakceptacji, a w konsekwencji nawet do depresji.

Czytaj także: >> Strefy erogenne: jesteś pewien, że je znasz? >>

Związek bez seksu: kiedy partner nie ma ochoty na seks

Jeśli zauważyliśmy brak chęci na seks u siebie bądź partnera, w pierwszej kolejności warto zadać sobie pytanie: czy tak było zawsze, czy zmieniło się to po jakimś czasie trwania związku? Jeśli się zmieniło, może to oznaczać, że obniżenie libido nastąpiło wskutek działania jakichś czynników: choroby, zaburzeń hormonalnych, przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych bądź innych leków, przemęczenia, stresu, a także zaburzenia więzi z partnerem lub traumatycznych wydarzeń. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem będzie wizyta u seksuologa, który zbada przyczyny obniżenia poziomu libido i podpowie, jak sobie z tym poradzić.

Związek bez seksu: czym jest aseksualizm?

Coraz częściej jednak słyszymy o aseksualizmie – od niedawna uważanym za jedną z orientacji seksualnych. Osoby aseksualne nie odczuwają pociągu seksualnego ani wobec kobiet, ani wobec mężczyzn. Nie mają więc potrzeb seksualnych, ale bardzo często odczuwają potrzebę bliskości i stworzenia związku z drugą osobą, co sprawia, że niełatwo im znaleźć partnera. Związek dwóch osób aseksualnych może być bardzo udany i satysfakcjonujący dla obu stron, o ile jest oparty na wspólnie wyznawanych wartościach.

Czytaj także: >> Udawanie orgazmu budujące czy szkodliwe dla związku? >>

Związek bez seksu: wstrzemięźliwość seksualna w związku

Zdarzają się sytuacje, w których dwoje partnerów odczuwa pociąg seksualny, ale z różnych przyczyn decydują się oni na zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej – np. z powodów religijnych bądź światopoglądowych. Niekiedy też współżycie jest niemożliwe z przyczyn zdrowotnych, co również skutkuje abstynencją seksualną pomimo odczuwanego popędu. W takich sytuacjach to, czy związek będzie udany, zależy tylko od partnerów i ich umiejętności wzajemnego zrozumienia, akceptacji oraz zaufania.

Związek bez seksu: po co uprawiamy seks?

Nie ulega wątpliwościom, że współżycie zbliża do siebie partnerów, zacieśnia więzi i gra istotną rolę w budowaniu poczucia przywiązania do partnera dzięki oksytocynie, którą produkuje nasz organizm w sytuacjach kontaktu cielesnego z drugą osobą (a w szczególnie dużych ilościach – podczas orgazmu). Można by uznać, że osoby, które nie doświadczają kontaktów seksualnych, coś z tej bliskości tracą, ale czy na pewno tak jest? Pary, które żyją w związkach bez seksu mogą budować poczucie intymności z partnerem poprzez inne zachowania – rozmowę, przytulanie, wspólne spędzanie czasu, a więc tak samo, jak wszystkie inne pary, z tą różnicą, że bez kontaktów seksualnych. W „białych” związkach miłość, zaufanie i bliskość emocjonalna grają pierwsze skrzypce i z całą pewnością taki związek może być satysfakcjonujący dla obu stron, pod jednym tylko warunkiem: obopólnej zgody i akceptacji obojga partnerów.

Aktualizacja: 2016-06-24 Publikacja: 2015-03-10
Ocena: 3
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.