Chrypka u dziecka: co podać i jak leczyć? 5 najczęstszych przyczyn chrypki u dziecka

Zapalenie gardła, chrypka u dziecka
fot.: thinkstockphotos.com
Chrypka u dziecka może być objawem alergii.

Chrypka u dziecka najczęściej jest wynikiem chorób dróg oddechowych, np. zapalenia gardła. Wówczas chrypce towarzyszą dokuczliwe objawy, takie jak utrudnione mówienie, drapanie albo pieczenie w gardle, kaszel. Na szczęście jest kilka sposób na ich pozbycie się. Jak leczyć chrypkę u dziecka? Co podać najmłodszym, by złagodzić tę uciążliwą dolegliwość?

Chrypka u dziecka to dolegliwość, której najczęstszą przyczyną są infekcje górnych dróg oddechowych, np. zapalenie gardła czy zapalenie krtani. Chorobom tym zwykle towarzyszy kaszel, drapanie albo pieczenie w gardle. Inną częstą przyczyną chrypki u najmłodszych jest nadużywanie przez nich głosu (np. krzyczenie, śpiewanie, płacz), co doprowadza do przeforsowania strun głosowych. Niski, chropowaty głos może być także wynikiem obecności ciała obcego w drogach oddechowych. W takiej sytuacji uwagę rodziców powinien zwrócić napad kaszlu u dziecka lub narastająca duszność.

O chrypce u dziecka może świadczyć również refluks żołądkowo-przełykowy, w przebiegu którego dziecko może się skarżyć na uczucie palenia w gardle, pieczenie w klatce piersiowej (za mostkiem) czy ból w górnej części brzucha. Jednak najpoważniejszą, bo najniebezpieczniejszą, przyczyną chrypki u dziecka jest alergia, ponieważ może doprowadzić do obrzęku krtani i uduszenia. Na reakcję uczuleniową wskazuje chrypka, której towarzyszą świszczący oddech, duszność i załamywanie się głosu dziecka. Objawy te pojawiają się krótko po kontakcie z alergenem.

Czytaj także: Choroby migdałków u dzieci: 5 najczęstszych chorób

Chrypka u dziecka: co podać i jak leczyć?

Leczenie chrypki u dziecka polega przede wszystkim na zwalczeniu jej przyczyny. Na przykład, jeśli za chrypkę odpowiadają infekcje górnych dróg oddechowych, dziecku podaje się leki przeciwwirusowe lub antybakteryjne przepisane przez lekarza. Poza tym łagodzi się chrypkę i objawy jej towarzyszące. W tym celu można wykorzystać preparaty z apteki. Dzieciom od 3. roku życia można podać specjalne lizaki, a tym o rok starszym – tabletki do ssania. W przypadku chrypki u małych dzieci sprawdzą się także aerozole, syropy i maści rozgrzewające, przeznaczone do smarowania gardła, a u starszych - roztwory do płukania gardła. Najlepiej, aby były to środki na bazie aloesu, tymianku, porostu islandzkiego lub prawoślazu, które jednocześnie łagodzą chrypkę, odkażają gardło i je nawilżają.

Czytaj także: Czy wycinać migdałki u dzieci?

Można wykorzystać także domowe sposoby na chrypkę u dziecka, takie jak:

  • ciepła herbata z cytryną lub sokiem owocowym, np. malinowym
  • mleko z miodem – do szklanki ciepłego, pełnotłustego mleka (nigdy gorącego, gdyż miód traci swoje lecznicze właściwości w temperaturze powyżej 40 st. C) wlej 1 -2 łyżeczki miodu i wymieszaj
  • własnoręcznie przygotowane syropy na chrypkę, np. z miodu i cytryny lub z cebuli. Ten ostatni można podawać najmłodszym po jednej łyżeczce co 2-3 godziny
  • płukanki na gardło, np. ciepła woda z solą kuchenną, przestudzony napar z rumianku czy świeży sok z buraka. Są one przeznaczone dla starszych dzieci. Aby płukanki przyniosły oczekiwany efekt, należy płukać gardło często (3-4 razy dziennie), ale krótko (wystarczą max. 4 ruchy). Długotrwałe „gulgotanie” może podrażnić błonę śluzową gardła. Należy pilnować, aby płyn do płukania miał taką samą temperaturę jak ciało dziecka
  • okłady z ziemniaków do rozgrzewania gardła – ugotuj ziemniaki i jeszcze ciepłe zgnieć na gładką masę. Następnie zawiń ją w lniany ręcznik i przyłóż do gardła dziecka. Całość można jeszcze owinąć szalikiem. Ziemniaki należy trzymać na skórze do wystygnięcia
  • okłady z ciepłej wody – namocz kawałek bawełnianej tkaniny w ciepłej wodzie, lekko wyciśnij i przyłóż do gardła dziecka

Czytaj także: Angina u dziecka: objawy i leczenie

Poza tym należy zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko. W tym celu można położyć na kaloryferach mokre ręczniki lub zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. Ważne jest także picie odpowiedniej ilości płynów przez najmłodszych i oszczędzanie ich głosu.

Pamiętaj - jeśli chrypce u dziecka towarzyszą niepokojące objawy, takie jak gorączka, świszczący oddech, „szczekający” kaszel czy duszności, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Interwencja pediatry jest konieczna także wtedy, gdy chrypka u dziecka przedłuża się, mimo prób domowego leczenia.

Angina u małych dzieci [wideo]

Angina to inaczej zapalenie gardła i migdałków. Jej objawy to przede wszystkim ból gardła, wysoka gorączka i powiększone węzły chłonne. U niemowlaków najczęstszą przyczyną anginy są wirusy, a starszych - bakterie (najczęściej paciorkowce). Zapytaliśmy eksperta jak przebiega angina w przypadku zakażenia wirusowego i bakteryjnego, jakie są najskuteczniejsze metody leczenia i co zrobić, by uchronić dziecko przed zachodowaniem.

Aktualizacja: 2017-04-04 Publikacja: 2015-09-02
Ocena: 3,7
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.