Jesienny spacer z niemowlakiem. Co zrobić, by był udany?

2014-11-03 14:14

Choć dni są krótsze i słońca coraz mniej, spacer z dzieckiem może być przyjemny. Radzimy, jak się przygotować i o czym pamiętać przed wyjściem.

jesienny spacer z niemowlakiem
Autor: thinkstockphotos.com

Jeśli patrząc za okno nie masz ochoty wychylić z domu nawet czubka nosa, pomyśl o spacerze z niemowlakiem jak o inwestycji, tyle że w zdrowie dziecka. Udowodniono, że dzieci, które w chłodnych porach roku spędzają na dworze minimum godzinę dziennie, rzadziej łapią typowe sezonowe infekcje – błony śluzowe gardła i nosa są wtedy dobrze nawilżone, dzięki czemu lepiej chronią organizm przed drobnoustrojami. Są też korzyści, których nie odczujesz ani dziś, ani jutro, lecz za rok, dwa czy trzy lata, kiedy dziecko pójdzie do żłobka lub przedszkola. Co prawda będzie wtedy chorować, ale na pewno mniej niż rówieśnicy, którzy nie doświadczyli dobrodziejstwa regularnych jesiennych spacerów. Na dworze układ odpornościowy niemowlaka styka się z bakteriami, wirusami i grzybami. Stopniowo zaczyna odróżniać te dobre od tych złych i po pewnym czasie regularnego treningu wie, jak zareagować, gdy zaczną stanowić zagrożenie. Łatwiej też przyzwyczaja się do zmian temperatury, dzięki czemu dziecko się nie przeziębia, gdy z ciepłego pomieszczenia wychodzi na chłodniejsze powietrze.

Karmienie niemowlaka na spacerze

Świeże powietrze może sprawić, że niemowlę zgłodnieje podczas spaceru. Nakarmienie dziecka na spacerze nie będzie problemem, jeśli wcześniej przygotujesz się na taką ewentualność. Gdy karmisz piersią, na spacer załóż biustonosz do karmienia, którego miseczki można rozpiąć i zapiąć jedną
ręką, a także bluzkę albo sweter rozpinany z przodu, najlepiej na całej długości. Łatwo ci będzie wtedy usiąść gdzieś na ławce i nakramić dziecko - najlepiej znaleźć takie miejsce do karmienia na spacerze, gdzie jest zacisznie i nie wieje. Dobrze jest mieć przy sobie kilka akcesoriów, które ułatwią ci całą sprawę. Przydadzą się wkładki laktacyjne, a także dwie tetrowe pieluszki – jedną warto położyć na swoim przedramieniu, pod główką dziecka, który ssie pierś, drugą możesz osłonić dziecko przed ciekawskimi spojrzeniami spacerowiczów, a potem wytrzeć niemowlakowi buzię.
Jeśli dziecko je mleko modyfikowane, mocno ciepłą wodę wlej do butelki, nałóż specjalną zakrętkę, która znajduje się w zestawie, na nią smoczek, i całość schowaj do opakowania termicznego. Odmierzoną porcję mieszanki wsyp do specjalnego pojemniczka – zmieszasz ją z wodą dopiero, kiedy przyjdzie pora karmienia. Do karmienia wyjmij niemowlę z wózeczka – nawet jeśli ma on unoszony spód, bezpieczniej będzie trzymać dziecko na rękach. Jeśli dziecko nie wypije całej porcji mleka, wylej je od razu po karmieniu. Niezależnie od sposobu karmienia, pamiętaj, by niemowlakowi odbiło się po jedzeniu, zanim położysz go z powrotem w wózeczku.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza