Zapalenie krtani u niemowlaka: przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie krtani

Zapalenie krtani u niemowląt może mieć różne pochodzenie - wirusowe, bakteryjne, ale może też być wywołane przez alergeny. U niemowląt może mieć ciężki przebieg, bo ich krtań jest wąska i delikatna.

Zapalenie krtani może być może być wywołane przez wirusy, bakterie i alergeny. Zakażenie bakteryjne zwykle zaczyna się znienacka, bez wcześniejszych objawów. Malec, najczęściej nocą, ma atak duszności, nie może nabrać powietrza, oddycha głośno, ze świszczeniem. Zakażenie wirusowe objawia się najczęściej napadowym, suchym kaszlem, przypominającym szczekanie psa, a kiedy malec oddycha, słychać charakterystyczne dźwięki: świsty podczas wdechu, „pianie koguta” przy wydechu.

Zapalenie krtani u niemowląt: objawy i leczenie

Zapalenie krtani u bardzo małych dzieci może zagrażać życiu. Krtań niemowląt jest wąska i nawet niewielki obrzęk może spowodować poważne problemy z oddychaniem. Dlatego jeśli tylko zauważysz, że niemowlę nie może oddychać, zaczyna się dusić i sinieje, natychmiast wezwij karetkę (nr telefonu: 999 lub 112 z komórki). Do czasu przyjazdu pogotowia udziel dziecku pierwszej pomocy podejdź z dzieckiem do otwartego okna, niech pooddycha chłodnym powietrzem albo nawet wyjdź z nim na balkon. Chory maluch czasem przez kilka dni musi zostać w szpitalu na oddziale laryngologicznym. Przy bakteryjnym zapaleniu krtani stosuje się antybiotyk, przy wirusowym albo alergicznym zaś – leki sterydowe albo przeciwalergiczne.

Pierwsza pomoc u niemowlaka: brak oddechu WIDEO

Jak wygląda pierwsza pomoc u niemowlaka w przypadku, gdy dziecko straci przytomność i nie oddycha? Takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko, jednak oprócz wezwania karetki pogotowia sami możemy wykonać czynności pomagające ratować niemowlę. Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc u niemowlaka w takiej sytuacji pokazuje ratownik medyczny Kamil Kasiak z Ogólnopolskiej Kampanii Bezpieczny Maluch.

źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2016-11-01 Publikacja: 2012-11-15
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.