Atopowe zapalenie skóry: jak złagodzić objawy AZS?

Niezbędnik alergika: jakie kosmetyki stosować na atopowe zapalenie skóry (AZS)?

Twoje dziecko ma atopowe zapalenie skóry? Jego objawy łatwiej powstrzymać, jeśli skórę dziecka będziesz właściwie pielęgnować i odpowiednio zadbasz o jego otoczenie. Zobacz jak postępować z dzieckiem z atopowym zapaleniem skóry. Jak złagodzić objawy AZS?

Dziecko z atopowym zapaleniem skóry nie może mieć kontaktu z kurzem, zapachami, dymem z papierosów, sierścią zwierząt, słowem – z tym, co zwykle szkodzi alergikom. Jego pokój najlepiej urządzić tak, by codzienne sprzątanie nie stanowiło większego problemu. Doświadczeni rodzice dzieci z atopowym zapaleniem skóry radzą, by unikać dywanów, zasłon, tapicerowanych mebli, bo kurz, który lubi się gromadzić w ich zakamarkach, może być przyczyną zaostrzenia choroby. Podłoga powinna być drewniana, pokryta nietoksycznym lakierem. Codzienne sprzątanie jest ważne, bo pomaga zmniejszyć ryzyko nadkażenia chorej skóry bakteriami. Pokój dziecka trzeba codziennie odkurzyć. Trzeba go również często wietrzyć, by w pomieszczeniu nie było za sucho.

>>Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) - co to takiego? Na czym polega ta choroba?>>

Atopowe zapalenie skóry u dziecka - co z zabawkami?

Nie wszystkie nadają się dla atopika, choć na ich opakowaniach raczej nie znajdziesz żadnych ostrzeżeń. Dziecko mogą uczulać pluszaki (zwłaszcza te z długim włosiem, w którym gromadzą się roztocza i zanieczyszczenia), a także niektóre zabawki wykonane z barwionego tworzywa. Warto się zawczasu upewnić, czy do wyprodukowania zabawki użyto bezpiecznych, nietoksycznych barwników (poświadcza to m.in. certyfikat CE na opakowaniu). Nie kupuj zabawek z niepewnego źródła, np. na bazarze – nie masz gwarancji, że tworzywo użyte do ich wyprodukowania było przez kogokolwiek badane, i że zabawka będzie dla dziecka bezpieczna.

Polecamy też

Atopowe zapalenie skóry - dużo spacerujcie!

Dla atopika są bardzo ważne. Dzieci z atopowym zapaleniem skóry mają większą skłonność do infekcji, a spacerowanie to jeden ze sposobów wzmacniania odporności. Z dzieckiem spacerujemy tam, gdzie nie ma spalin czy osób palących papierosy. Malca trzeba osłaniać przed słońcem – choć u starszych dzieci czasowo może ono zmniejszyć objawy choroby, to jednak niemowląt nie wolno wystawiać na działanie słońca. Twarz dziecka trzeba chronić emolientem z filtrem przeciwsłonecznym, sprawdzonym rozwiązaniem są też budki wózków z filtrem UV, a nawet parasolka do wózka. Jak chronić dziecko przed ukąszeniami owadów? Najlepiej za pomocą środków niewymagających kontaktu ze skórą, jak np. moskitiera czy odstraszacz ultradźwiękowy na baterie, przypięty do wózka.

Pielęgnacja skóry atopowej u dzieci - wideo

Atopowe zapalenie skóry to schorzenie wymagające specjalnej pielęgnacji. Jakiej? O tym szerzej opowiada pediatra Andrzej Mierzecki z kliniki ENEL MED.

Nie przegap

Aktualizacja: 2016-06-24 Publikacja: 2016-06-24
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.