4 rzeczy, których nie lubi niemowlę - co męczy i drażni niemowlaka?

rzeczy, których nie lubi niemowlę
fot.: thinkstockphotos.com

Są rzeczy, których nie lubi niemowlę przyzwyczajone do ciasnego i cichego brzucha mamy. Trzeba pamiętać, że noworodkowi po narodzinach nie wszystko, co dzieje się wokół będzie się podobało. Takie czynniki, jak hałas czy zbyt jasne światło mogą męczyć i drażnić niemowlaka, przez co stanie się płaczliwy i nerwowy. Czego zdecydowanie nie lubi niemowlak i jak tego unikać, aby niemowlę nie było nerwowe?

Nowo narodzony maluch niewiele jeszcze widzi. Świat odbiera słuchem, dotykiem i skórą. Czuje, że nagle dużo się zmieniło: wszystko jest nowe, inne, większe i jaśniejsze niż wcześniej. Nim przyzwyczai się do nowych warunków, minie trochę czasu. Dopóki to nie nastąpi, trzeba unikać sytuacji, które mogą zestresować dziecko. Są rzeczy, których wyjątkowo nie lubią niemowlaki. Dlatego warto wiedzieć, co męczy i drażni niemowlaka?

Hałas drażni niemowlaka, przez co dziecko może być płaczliwe

Dźwięki, które wcześniej były przytłumione przez wody płodowe, teraz są doskonale słyszalne. Te zbyt głośne dźwięki drażnią i niepokoją niemowlaka. Zaskoczony hałasem malec gwałtownie rozprostowuje nóżki i rączki, a następnie zaczyna głośno płakać (to tzw. odruch Moro). Dlatego przynajmniej przez pierwszy miesiąc lepiej nie włączać głośno telewizora, ściszyć komórkę i dzwonek w drzwiach wejściowych. Nie oznacza to, że macie żyć w ciszy – zwykłe domowe odgłosy nie przeszkadzają dziecku, a szum suszarki czy cichego odkurzacza wręcz uspokaja niektóre noworodki.

>> Jaka jest współczesna Matka Polka? Podobna do ciebie? Co to znaczy, być matką gotową na wszystko i jak zabezpieczyć zdrowie dziecka już podczas porodu - SPRAWDŹ!

Chaos i brak stałego rytmu dnia nie dają niemowlakowi poczucia bezpieczeństwa

W chaosie trudno jest funkcjonować każdemu, a u noworodków brak uporządkowanego rytmu dnia i niespodzianki typu kąpiel rano, a nie wieczorem, zaburzają dodatkowo poczucie bezpieczeństwa. Brak rytuałów to jedna z rzeczy, których wyjątkowo nie lubią niemowlęta i małe dzieci. Gdy maluszek jest aktywny, lubi wiedzieć, co się z nim dzieje. Ważny jest dla niego w miarę uporządkowany rytm dnia, dlatego zabawa, spacer czy kąpiel powinny się odbywać mniej więcej w tej samej kolejności i o podobnych godzinach. Trzeba pamiętać, że rytuały dla dziecka są bardzo ważne.

>> Latem dzieci są szczególnie narażone na powstawanie odparzeń zarówno tych pieluszkowych, jak i tych będących skutkiem przegrzania dziecka. Jakie sposoby na odparzenia doradza położna?

Zbyt jasne światło przeszkadza niemowlakowi

Przez 9. miesięcy życia płodowego maluszek przebywał w półmroku. Po narodzinach jasne słońce czy silna żarówka męczy i drażni niemowlaka. Lepiej, by światło było przytłumione – zamiast górnej lampy niech świeci lampka przy łóżku z żarówką o mocy nie większej niż 40 watów. Półmrok pozwoli przystosować się malcowi do nowych warunków.

Niemowlaka trzeba układać tak, by nie patrzył wprost na świecącą lampę, włączony monitor komputera czy telewizor. W słoneczne dni na spacerze budka wózka powinna być podniesiona. Lepiej też nie zostawiać na noc światła w dziecięcym pokoju – światło stymuluje oko do wzrostu, co w przyszłości może skutkować krótkowzrocznością.

Pierwsze tygodnie z noworodkiem czyli instrukcja postępowania 

Dobrze wiedzieć

Aby początki życia poza brzuchem były łatwiejsze...

1.  miesiąc życia dziecka bywa nazywany dziesiątym miesiącem ciąży, bo aby noworodek przystosował się do nowych warunków, należy mu zapewnić warunki zbliżone do tych, jakie panowały w trakcie życia płodowego. O tym, jak spojrzeć na świat oczami maluszka, zrozumieć, co mu przeszkadza, i zaspokoić jego potrzeby, można przeczytać w książce "Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy" pediatry Harveya Karpa, który zawarł w niej własne doświadczenia i obserwacje z badań naukowych.

Za dużo przestrzeni wokół niemowlaka nie zapewnia mu poczucia bezpieczeństwa

Jedną z rzeczy, których nie lubią niemowlęta jest duża przestrzeń wokół nich. W brzuszku, zwłaszcza pod koniec ciąży, było dziecku ciasno. Po narodzinach nagle ma wokół siebie mnóstwo przestrzeni i przez to nie czuje się zbyt pewnie. Leżącego w łóżeczku malucha można otulać specjalnym otulaczem. Aby samo łóżeczko wydawało się dziecku bardziej przyjazne i podobne do brzuszka, warto w nim umieścić gniazdko niemowlęce, które ograniczy przestrzeń wokół ciała, dzięki czemu malec poczuje się bardziej bezpiecznie.

>> Miejsce do spania dla dziecka: pomysły na oryginalne łóżeczka 

>> Pomysły na prezenty dla dziecka - na co zwracać uwagę przy wyborze prezentu dla dziecka?

Polecamy wideo: Ile powinno spać niemowlę?

Aktualizacja: 2017-06-26 Publikacja: 2017-03-10
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.