SAMOCHÓD RODZINNY, czyli jaki?

2017-06-21 16:24

Samochód rodzinny? Poprosimy ten niebieski z ładną tapicerką... Wybór samochodu dla rodziny nie może być powierzchowny. Tym bardziej, że możesz znaleźć auto, w którym każda rodzina może się poczuć niemal tak komfortowo jak w domu!

Samochód rodzinny
Autor: materiały prasowe Na co zwrocić uwagę wybierając samochód rodzinny?

Spis treści

  1. Samochód rodzinny jest bezpieczny
  2. Samochód rodzinny jest wygodny
  3. Samochód rodzinny jest komfortowy
  4. Samochód rodzinny jest pojemny
  5. Samochód rodzinny jest ekonomiczny

Kupując samochód rodzinny, musimy wziąć pod uwagę, wiele czynników.  Jeśli chodzi o koszty, ważna jest nie tylko cena zakupu, lecz także to, czy dostępne są części zamienne,jak wygląda serwis, ile kosztuje ubezpieczenie, na ile „paliwożerny” jest samochód itp. Wreszcie istotne jest, by zwrócić uwagę na elementy wyposażenia wpływające na bezpieczeństwo i komfort jazdy z dzieckiem i ciężarną. Jaki więc jest samochód rodzinny?

Samochód rodzinny jest bezpieczny

  • System Isofix

Czyli system mocowania fotelików w samochodach, dzięki któremu siedzisko dla dziecka jest stabilne. Od 2006 roku każdy nowo wprowadzany na rynek model w Unii Europejskiej powinien mieć go w standardzie. Uwaga: planując powiększenie rodziny, sprawdźmy, czy auto ma ISOFIX tylko na jednym siedzeniu czy może dwóch lub trzech.

  • Poduszki powietrzne

Poduszki powietrzne i kurtyny powietrzne mają na celu niedopuszczenie do poważnych urazów, więc im ich więcej, tym lepiej. Kupując samochód z przeznaczeniem dla rodziny, powinniśmy koniecznie zwrócić uwagę, czy posiada możliwość deaktywacji poduszki powietrznej pasażera przedniego fotela, jeśli jeździ na nim ciężarna lub dziecko.

  • Systemy wspomagające bezpieczeństwo

Istnieje ich bardzo wiele i mają na celu zmniejszenie prawdopodobieństwa stłuczki, wypadku oraz ich skutków dla pasażera. W telegraficznym skrócie:

  1. ABS – znacznie ułatwia hamowanie, zmniejszając prawdopodobieństwo poślizgu. Przydaje się zarówno w mieście, jak i na trasie;
  2. ESP - przede wszystkim kontroluje pojazd na zakrętach i jest także doskonałym pomocnikiem;
  3. System zapobiegania niekontrolowanemu przekroczeniu pasa ruchu - bardzo sprawdza się na drogach szybkiego ruchu;
  4. System ostrzegający dźwiękowo lub wizualnie, że pojazd jadący za nami znajduje się w naszym martwym punkcie - bardzo polecamy to rozwiązanie;
  5. Tempomat - system, dzięki któremu jedziemy ze stałą prędkością bez dotykania pedału gazu (w zaawansowanych odmianach tego systemu auto samo zwalnia przed innym samochodem, a potem znów przyspiesza do wcześniej wyznaczonej prędkości) - funkcja ta wpływa zarówno na bezpieczeństwo podróżnych, jak i komfort prowadzenia auta.
  6. Aktywny regulator prędkości z funkcją stop - system wykorzystuje czujniki, które wykrywają pojazdy jadące z przodu i automatycznie utrzymuje bezpieczny dystans (ustawiony przez kierowcę), używając gazu i hamulca. Gdy zajdzie taka potrzeba, system wyhamowuje samochód aż do zatrzymania.
  7. System kontroli uwagi kierowcy - system monitoruje zachowanie kierowcy, aby wykryć oznaki senności. Działa dwufazowo − początkowo włącza się sygnał dźwiękowy i komunikat "uważaj”, następnie głośniejszy alarm i komunikat "zrób przerwę"
  8. System rozpoznawania znaków ograniczenia prędkości - rozpoznaje znaki ograniczenia prędkości i informuje kierowcę, który może dostosować do nich ustawienia regulatora prędkości. System jest aktywny w pełnym zakresie prędkości.

Samochód rodzinny jest wygodny

  • System nawigacyjny

Dostarcza kierowcy wielu informacji o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym. Najlepiej wybrać auto z systemem działąjącym za pośrednictwem poleceń głosowych, zwiększając w ten sposób bezpieczeństwo jazdy.

  • Komputer pokładowy 

Dla dziecka znaczenie ma niewielkie. Jednak dla zwiększenia oszczędności jazdy i czerpania informacji o samochodzie – narzędzie niezwykle przydatne. Polecamy.

  • Elektrycznie otwierane szyby 

Wygodne i praktycznie rozwiązanie, ale z malym ale... Ciekawskie rączki na pewno będą chciały spróbować, jak działa zamykanie i otwieranie szyby. Jednak ta zabawa może być dla dziecka bardziej frapująca, niżbyśmy tego chcieli, a otwieranie okien przy prędkości choćby 80 km/h to nie jest dobry pomysł. Dlatego radzimy sprawdzić, czy samochód ma blokadę otwierania okien, najczęściej usytuowaną przy oknie kierowcy.

  • Zestaw głośnomówiący

Bywa na wyposażeniu razem z radiem czy nawigacją. Jeśli nie musimy za niego dodatkowo dopłacać – brać i nie marudzić. Warto tylko przedtem sprawdzić, czy jest kompatybilny z naszym telefonem. Gdyby nasz samochód nie miał w standardzie tego rozwiązania, co często się zdarza, warto dokupić zewnętrzne narzędzie. Nie kosztuje zbyt wiele, a zwiększa bezpieczeństwo. Oczywiście korzystanie z zestawu przy śpiącym dziecku to średni pomysł, z drugiej jednak strony dialog podczas jazdy ze słuchawką przy uchu może się zakończyć na drzewie lub masce innego auta.

  • Stoliki w oparciach tylnych foteli

Warto zwrócić uwagę, by miały otwór na kubki z napojem. Znakomite rozwiązanie, jeśli mamy starsze dziecko.

  • Relingi dachowe

Idealne dla rodziców kochających aktywny wypoczynek. Rowery mocujemy na dachu, przyczepkę lub siedzonko rowerowe kładziemy do bagażnika i już możemy organizować rowerowy piknik na wolnym powietrzu.

  • Wspomaganie parkowania

Bardzo przydatna opcja w celu uniknięcia stłuczek na parkingu – polecamy. Jednak aby ją w pełni wykorzystać również podczas jazdy z dzieckiem, musi istnieć możliwość choćby chwilowego wyłączenia naszego pomocnika. Dźwięk sygnalizujący zbliżanie się do przeszkody bowiem często narasta, a hałas może obudzić śpiącego malucha.

Samochód rodzinny jest komfortowy

  • Klimatyzacja

Rozwiązanie przyjemne, wygodne... i wydawjące się już standardem, jednak należy korzystać z niego z rozsądkiem. Różnice temperatur są bowiem jednym z głównych powodów letnich infekcji wirusowych i przeziębień.

  • Panoramiczny dach

Świetne rozwiązanie z punktu widzenia widokowego.

  • Radio, CD, MP3

W miarę jak nasze dzieci rosną, inwestycja taka staje się coraz bardziej przydatna, zwłaszcza podczas dłuższych podróży, gdy dziecko się nudzi i trzeba je czymś zająć. Kilkulatek, który lubi bajki chętnie posłucha opowieści z audiobooka. Młodsze dziecko zaś może posłuchać piosenek z płyt ze spokojną muzyką, których coraz więcej można znaleźć na rynku. Odtwarzanie plików MP3 rozszerza nasze możliwości.

  • Sprzęt audiowizualny

Samochody wysokiej klasy mają z tyłu ekrany pozwalające na przykład na wyświetlenie dziecku bajki. Niemowlaka to nie zainteresuje, ale tego typu pojazdy kupuje się zwykle na dłużej, więc wkrótce to rozwiązanie będzie dla nas bezcenne.

Samochód rodzinny jest pojemny

  • Składana tylna kanapa

W nowych samochodach to niemal standard. Jeśli kupujemy auto używane, warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem szczególnie w przypadku mniejszych samochodów, bo ten element wyposażenia znacznie zwiększa możliwości załadunkowe. Warto przed zakupem sprawdzić, czy składana jest za jednym razem cała kanapa, czy np. w proporcjach 60–40 proc. (to lepsze rozwiązanie), jak skomplikowana jest ta czynność i ile zyskujemy dzięki temu powierzchni. Uwaga: dla bezpieczeństwa naszego dziecka pamiętajmy o prawidłowym rozmieszczeniu i zabezpieczeniu ładunków – przewożone luzem przedmioty w razie nagłego hamowania stwarzają poważne zagrożenie.

Samochód rodzinny jest ekonomiczny

Zakup nowego rodzinnego samochodu to niemały wydatek, jednak często jest tak, że w ostatecznym rozrachunku opcja, która początkowo wydawala się droga, okazuje się najrozsądniejsza ekonomicznie. Nowy samochód to gwarancja niezawodnosci podzespołów, a w razie potrzeby szybki serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Nowe modele aut z nowoczesnymi silnikami to również mniejsze spalanie paliwa - a to atut zarówno ekonomiczny, jak i ekologiczny.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza