Pozwala dzieciom pić kawę, chodzić boso i kąpać się w kałużach. Ta mama to królowa rodzicielstwa "wolnego wybiegu"

2022-11-18 15:46

Dzieci tej kobiety mogą robić co zechcą. Próbują nowych rzeczy, nawet tych, które uznaje się za potencjalnie niebezpieczne dla dzieci. Mama wesołej czwórki twierdzi, że dawanie dzieciom wolnej ręki w podejmowaniu różnych decyzji czyni ją lepszym rodzicem.

rodzicielstwo wolnego wybiegu
Autor: TikTok/ @theamazingmara Ta mama pozwala dzieciom na wszystko co zechcą.

"Rodzicielstwo wolnego wybiegu" to styl wychowywania, który ma stanowić przeciwagę do tak zwanych "rodziców helikopterów", którzy cały czas kontrolują dzieci i są nadopiekuńczy. Wielu zwolenników "wolnego wybiegu" szuka jednak równowagi pomiędzy dwiema skrajnościami. 

Taka metoda wychowawcza, czerpiąca jedynie odrobinę z modelu "wolnego wybiegu", skupia się na uczeniu dziecka podejmowania własnych decyzji, próbowania nowości i dopingowania ich w samodzielności. Odrzuca zaś to co niebezpieczne i niedostosowane do wieku. 

Ta mama jednak jest tolerancyjna "na całego" i się tym szczyci. 

Przeczytaj też: Kreatywna dyscyplina, czyli wychowanie bez krzyku. Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały?

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Dowiedz się: Porozumienie bez przemocy: jak je stosować w relacjach rodzinnych

Skąd pomysł na taki styl wychowywania?

Mara Doemland, która mieszka w Teksasie ze swoimi dziećmi: 9-letnią Emmy, 7-letnią Murphy, 5-letnim Ripleyem i 2-letnim Indym, twierdzi, że jej aktualny styl rodzicielstwa to wynik bycia „surowym" i „braku cierpliwości”, kiedy urodziła pierwsze dziecko w wieku 19 lat. Kobieta źle wspomina ten okres i już dawno postanowiła, by pożegnać stary styl wychowywania dzieci. 

Swoje metody wychowawcze kobieta promuje na tiktokowym profilu. Filmik, w którym wymieniła wszystko to, na co pozwala dzieciom stał się viralem, a młoda mama zyskała kilka minut sławy występując w amerykańskich i brytyjskich mediach. 

Przeczytaj też: Love bombing, czyli bombardowanie miłością: na czym polega ta metoda wychowawcza?

Rodzicielstwo "wolnego wybiegu" w wersji hardcore

Kobieta i jej partner Christopher, zgodnie odrzucają typowe rodzicielskie zasady. Nie dzielą chociażby jedzenia na zdrowe i niezdrowe czy na obiady i desery. Zamiast tego pozwalają dzieciom wybierać posiłki — nawet jeśli w porze obiadowej postanowią zjeść deser. 

Nie chcę, żeby miały negatywny stosunek do jedzenia. Upewniam się, że dostępna jest dla nich różnorodna żywność i nie klasyfikuję niektórych potraw jako „nagroda" czy "smakołyk".

Rodzice pozwalają nawet swoim dzieciom na picie kawy, choć tu przyznają, że zachowują umiar i ich pociechy nie pijają jej w ogromnych ilościach. 

Jako wyluzowani rodzice, Doemlandowie zachęcają swoje dzieci do zabawy w deszczu, pozwalają im na chodzenie boso. Dają im też pełną dowolność do wyrażania siebie. Ich 9-letnia córka zgoliła włosy na kilka milimetrów, a ich mały synek nosi czasem sukienki

Mara i Christopher nie kontrolują też dzieci na każdym kroku i niczego nie zabraniają, nawet jeśli jest to jedzenie piachu czy picie wody z kałuży...

Wolę, żeby się uczyli na własnych błędach, zamiast się wszystkiego bać. - skwitowała Mara.

Internauci twierdzą: "to za dużo"

Choć rodzicielstwo "wolnego wybiegu" zyskuje coraz więcej zwolenników, to podejście Mary, dla większości internautów jest zbyt luźne:

  • Wszystko spoko, poza kawą.
  • tylko nie kawa, to są małe dzieci.
  • pozwoliłabym na to samo, ale ta kawę to bym wymieniła na bezkofeinową
  • Poczekaj, aż podrosną do czasów nastoletnich i pożałujesz że nie masz w ogóle kontroli. 
  • Kofeina i chodzenie boso to dla mnie za dużo. Reszta jak najbardziej. 

A jakie jest wasze zdanie?

Dowiedz się: Setne "pobaw się ze mną" w ciągu dnia? Oto 5 kroków, by nauczyć dziecko samodzielnej zabawy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza