Aktywne ferie bez komputera i smatfona – tak się naprawdę da

2022-01-14 12:16

Ferie zimowe są wyczekiwaną przez uczniów dwutygodniową przerwą od szkolnych obowiązków. Czas ten dla wielu dzieci staje się okresem beztroskiego lenistwa przed komputerem, smartfonem czy telewizorem. Niestety brak aktywności w połączeniu z kalorycznymi przekąskami to prosty przepis na problemy zdrowotne dzieci i młodzieży.

Ferie bez komputera i smatfona
Autor: Getty images Aby ferie bez komputera mogły się udać, rodzic musi poświęcić swój czas dzieciom.

Spis treści

  1.  Aktywne ferie dla dzieci i młodzieży w twoim mieście
  2. Ferie na świeżym powietrzu
  3. Zdrowe ferie w domu bez komputera i smartfona
  4. Ekoedukacja w ferie, czyli przyjemne z pożytecznym

Niech te ferie zimowe staną się dla odmiany okazją do aktywności i zastosowania zdrowej diety zamiast siedzenia przed komputerem i smartfonem! Brzmi dobrze, ale jak wdrożyć to w życie?

Przeczytaj: Ferie zimowe w mieście: 7 niebanalnych pomysłów

W co się bawić z dziećmi w deszczowe dni?

 Aktywne ferie dla dzieci i młodzieży w twoim mieście

Wiele samorządów na czas ferii zimowych przygotowuje półkolonie oraz zajęcia otwarte dla dzieci i młodzieży. Dzieciaki uczęszczające na spotkania w szkołach, domach kultury, obiektach sportowych mają okazję do rozwijania talentów sportowych, tanecznych i artystycznych. To doskonały sposób na zwiększenie ich poziomu aktywności na co dzień.

Ferie na sportowo to okazja do wypróbowania swoich sił w wielu dyscyplinach i doskonały moment, by zapoczątkować treningi na stałe. A może taneczne ferie w mieście? Zimą, gdy brakuje słońca, taniec może dostarczyć wiele endorfin poprawiających nastrój. Zapraszają nas również parki trampolin, ścianki wspinaczkowe i rolkowiska.

- Przy tych wszystkich możliwościach pamiętajmy, że dzieciaki zużywają mnóstwo energii podczas takich aktywności. By szybko uzupełnić siły, nie uciekajmy się do niezdrowych batonów czy chipsów. Zaopatrzmy naszego uczniaka w zdrowe bakaliowe batony, musy owocowe lub mieszankę orzechów. Dzięki temu nie zabraknie mu energii do zabawy — zaznacza Karolina Filipiak, specjalistka z internetowego ekobazaru Arkana Smaku i mama dwójki rozrabiaków.

Przeczytaj: Otyłość u dzieci, zespół metaboliczny: jak walczyć z nadwagą u dziecka?

Ferie na świeżym powietrzu

Jeśli dzieci mają to szczęście, że podczas ferii spadł śnieg i chwycił lekki mróz, powinny cieszyć się pogodą. Pod opieką osób dorosłych mogą korzystać z wielu miejskich atrakcji na świeżym powietrzu.

Ferie ze śniegiem

Co można robić w mieście podczas ferii, korzystając z terenów zewnętrznych? Wybierzcie się na miejskie lodowisko, rezygnując jednocześnie z niebezpiecznych, zamarzniętych tafli okolicznych jezior.

W miastach zimą pojawiają się modne atrakcje — jak parki świateł, tematycznie dostosowane do dziecięcych zainteresowań i prezentujące motywy z ulubionych baśni. Warto wybrać się również na sanki, korzystając z okolicznych górek. Można urządzić zawody w tworzeniu największego śniegowego bałwana lub bitwę na śnieżki.

Przeczytaj: Wybieramy sanki dla dziecka – sanki dla przedszkolaka i starszego dziecka [GALERIA]

Ferie w mieście, gdy nie ma śniegu

Zimowa aura bywa kapryśna, dlatego warto przygotować plan B na wypadek, gdyby śnieg nie spadł i mróz nie chwycił. W mieście jest wiele terenów zielonych, które umożliwiają aktywność niezależnie od pory roku. Gdy temperatura utrzymuje się powyżej zera, warto pozwolić dziecku zahartować się na świeżym powietrzu podczas biegania lub gry w piłkę. Wspólne spacery, wizyty w zoo czy w lesie będą wyjątkowym czasem wypoczynku połączonym z aktywnością na zewnątrz. 

Zdrowe ferie w domu bez komputera i smartfona

Ferie można częściowo spędzić w domu, gdzie na dzieci też czekają atrakcje. Nie tylko smartfony, tablety i komputery. Dziecko w domu może rozwijać pasję i talent. Jakie są nasze propozycje? To:

  • wspólne gotowanie,
  • zajęcia ruchowe lub taneczne według własnego pomysłu lub z konsolą,
  • samodzielne układanie torów przeszkód i pokonywanie ich,
  • rysowanie, malowanie, wyklejanki z plasteliny,
  • tworzenie origami,
  • wieczorki czytelnicze.

Dla dziecka podczas ferii w domu bezcenna jest nasza obecność i wspólnie spędzany czas. Pokaż mu, że w domu nie trzeba się nudzić, spędzać czasu przed ekranem i zajadać się niezdrowymi, wysokokalorycznymi przekąskami.

- Ferie to wyśmienity czas, by odkrywać wspólnie nowe smaki w kuchni. W naszym domu królują wtedy zdrowe pizzerinki i samodzielnie dekorowane orzechami ciastka. Najważniejsze, by w dniach wolnych nie zapominać o regularnych posiłkach i uzupełnianiu płynów — nie robimy sobie przerwy od zdrowych nawyków żywieniowych! - zdradza ekspertka z ekocentrum Arkana Smaku.

Przeczytaj: Zajęcia dodatkowe dla dzieci: na jakie zajęcia pozalekcyjne zapisać dziecko?

Ekoedukacja w ferie, czyli przyjemne z pożytecznym

Ugotujcie razem coś zdrowego, zamiast podjadać chipsy, wybierzcie suszone owoce i orzechy, a gdy pojawi się nuda po wspólnych zabawach, zajmijcie się porządkami w szafie. Niech to będzie doskonała okazja do żartów i śmiechu. Przymierzanie ubrań, komponowanie z nich zabawnych stylizacji może być szansą na budowanie rodzinnej bliskości.

Chcecie być bardziej eko? Wystawcie nienoszone już ubrania w serwisie sprzedażowym. Niech ktoś skorzysta z wyprodukowanej już odzieży, zamiast kupować nową! Nastolatki chętnie wystawiają ubrania i kupują w sieci. Warto wprowadzić je w ten świat stopniowo i bezpiecznie pod okiem dorosłego.

To dobra okazja, by pozbyć się innych niepotrzebnych przedmiotów — książek, zabawek czy nieużywanego sprzętu. Istnieje wiele grup w mediach społecznościowych, gdzie można wymieniać się takimi przedmiotami bez żadnych opłat.

To jak? Gotowi na ferie?

Przeczytaj także: Dodatkowe 500 zł również na ferie i wakacje 2022 - czy złożyłaś wniosek?

Czy jesteś konsekwentnym rodzicem?

Pytanie 1 z 10
Chcesz nauczyć dziecko nowej domowej czynności. W pierwszym tygodniu:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza