Bezpieczne zabawki edukacyjne

2008-05-13 14:04

Bezpieczne zabawki edukacyjne powinny nie tylko wywoływać radość oraz uśmiech na twarzy malucha, ale także korzystnie wpływać na jego rozwój. Podpowiadamy w jaki sposób wybierać zabawki, by spełniały one oba wymienione kryteria. Edukacyjne, twórcze, kreatywne – te przymiotniki sprawiają, że wielu rodziców w sklepie z zabawkami staje bezradnie, nie mogąc dokonać wyboru.

Czym się bawić?
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Zabawki edukacyjne - zabawa, która uczy
  2. Bezpieczne zabawki edukacyjne dobieraj do wieku dziecka
  3. Wybierając zabawki dla dziecka zwróć uwagę na jego temperament
  4. Polecamy film:  Bezpieczne zabawki

Karuzele, samochodziki, dziesiątki lalek, gier i klocków, zestawy małego lekarza i małego mechanika, zoo, farma, miniaturki prawdziwej kuchni i prawdziwego warsztatu samochodowego, duży domek dla lalek... W takiej sytuacji w dorosłych często odzywa się małe dziecko. Niejeden świeżo upieczony tatuś, zamiast z grzechotką,  wychodzi ze sklepu z kolejką elektryczną, o której marzył przez całe dzieciństwo. A potem tą kolejką próbuje zainteresować kilkumiesięczne dziecko. Tylko czy to na pewno jest dobry pomysł? Jak wybrać bezpieczne zabawki edukacyjne?

>> Kalendarz rozwoju dziecka! Jak rozwija się dziecko w poszczególnych etapach życia!

Zabawki edukacyjne - zabawa, która uczy

Wbrew pozorom, zabawa to poważne zajęcie. Obserwując bawiące się dzieci, często można zauważyć, że układanie klocków, czy popychanie samochodzików potrafi zaabsorbować je bez reszty. Maluchy są skoncentrowane, a gdy coś im nie wychodzi, potrafią wpaść w szał. Wszystko dlatego, że - jak dowiedli psycholodzy - zabawa jest dla dzieci, zwłaszcza młodszych, sposobem na pokonanie progów, dzielących je od tego, co potrafią dorośli i starsze dzieci. To dzięki zabawkom dzieci uczą się i nabierają wiedzy o świecie. Dlatego warto kupować im zabawki, które wspomogą ich rozwój. Nie ma jednak sensu zasypywać ich tonami gier czy pluszaków – malec szybko przestanie się nimi interesować, bo w ten sposób jego umysł będzie się bronił przed nadmiarem bodźców. Lepiej kupić jedną, za to idealnie dopasowaną do temperamentu i wieku dziecka.

>> Kreatywna zabawa z rocznym dzieckiem: ten tata ma świetne pomysły! [FILM]

Bezpieczne zabawki edukacyjne dobieraj do wieku dziecka

Jaka powinna być ta idealna zabawka? Przede wszystkim dopasowana do wieku dziecka. To ważne zwłaszcza w przypadku najmłodszych dzieci, których zdolności poznawcze zmieniają się z tygodnia na tydzień. Przez pierwsze trzy, cztery miesiące dziecko chętnie przygląda się kolorowym zabawkom, zawieszonym nad łóżeczkiem. W wieku 4-5 miesięcy zaczyna chwytać przedmioty i wtedy sprawdzają się grzechotki. Między 6.a 9. miesiącem ma miejsce kolejny ważny moment – rozwija się motoryka oraz koordynacja wzrokowa, słuchowa i ruchowa. W tym okresie dziecku spodobają się zabawki, toczące się po podłodze – np. piłki czy bączki. Malec zaczyna rozumieć również związki przyczynowo-skutkowe, dlatego chętnie będzie się bawił kolorowymi pudełeczkami, wkładanymi jedno w drugie.

>> Karuzela dla niemowlaka: czy warto kupić karuzelę dla niemowlaka? Jaką kupić? Opinie [GALERIA ZDJĘĆ]

Gdy dziecko zacznie chodzić (zwykle około 12. miesiąca), można mu kupić zabawki, które trzeba pchać lub ciągnąć. Maluchy w tym wieku często zaczynają również interesować się pluszowymi maskotkami. Dzieci pomiędzy 10. a 18. miesiącem życia zaczynają rozróżniać obrazki w książkach – dlatego w tym wieku warto dawać maluchowi pierwsze, tekturowe książeczki.

Dwu, trzyletnie dziecko uwielbia naśladować dorosłych, dlatego można mu kupić zabawki przypominające domowe sprzęty – żelazko, deskę do prasowania, zestaw małego mechanika. W tym wieku wyobraźnia u dzieci zaczyna pracować bardzo intensywnie, warto więc zainwestować w zestaw klocków.

Kilkulatek chętnie będzie się bawił zabawkami bardziej skomplikowanymi – domkiem dla lalek, czy torem dla samochodów – bądź takimi, które wymagają zdolności plastycznych. Ośmiolatek jest już wystarczająco dojrzały, by mógł bawić się zabawkami bardziej zaawansowanymi technicznie, a przy okazji czegoś uczącymi - np. zestawem małego meteorologa, czy domową hodowlą kryształów.

Wybierając zabawki dla dziecka zwróć uwagę na jego temperament

Zabawki powinny być również dostosowane do temperamentu dziecka. Jeśli twoje dziecko jest impulsywne, i ma problemy z koncentracją, zestaw puzzli szybko go znudzi – lepszy będzie samochodzik, czy latawiec, po przy takiej zabawie malec rozładuje nadmiar energii. Z kolei dziecko o spokojnym, melancholijnym usposobieniu chętnie będzie się bawiło układankami lub zestawem klocków.

>> Zabawki interaktywne dla dzieci: jak działają i jak je wybierać? [10 propozycji]

Polecamy film:  Bezpieczne zabawki

Zanim kupisz zabawkę dla swojego dziecka - dokładnie obejrzyj wszystkie oznaczenia na opakowaniu. Powinny znajdować się na nim certyfikaty bezpieczeństwa i wszystkie informacje dotyczące materiałów z jakich produkt jest wykonany. Ale to nie wszystko. Żeby zabawa rzeczywiście była bezpieczna - oprócz certyfikatów jakości, ważne jest dobranie przedmiotu do wieku dziecka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza