Czym się różnią zabawki dla dziewczynek i chłopców? To nie żart...

2021-12-20 15:59

Dla dziewczynek lalki, dla chłopców samochodziki. Dla tych pierwszych kolor różowy, dla drugich tylko niebieski. Czy takie podejście jest dobre? Co na ten temat sądzą eksperci, co rodzice, a co sami zainteresowani - czyli dzieci?

Zabawki no gender
Autor: Canva / @blogojciec / kolaż mjakmama24.pl

Coraz więcej marek produkujących zabawki zaczyna odchodzić od oznakowywania ich jako "dziewczęcych" i "chłopięcych". Ma to wydźwięk nie tylko na stronach internetowych i w sklepach producentów, ale także chociażby w reklamach. Czy to ma sens? Czym tak naprawdę różnią się zabawki dla dziewczynek i dla chłopców? Jakie więc będą zabawki "no gender"

Spis treści

  1. Producenci powoli przechodzą na zabawki "no gender"
  2. Zabawki dla konkretnej płci to wymysł nowoczesności...
  3. Co na to wszystko sami zainteresowani, czyli dzieci?
Co kupić dziecku, które wszystko ma?

Producenci powoli przechodzą na zabawki "no gender"

Kilka lat temu, firma Hasbro zaczęła tak dostosowywać marketing swoich kultowych serii typu Baby Alive, NERF czy Easy-Bake, by przedstawiać je jak najbardziej poza płciowo. 

"Producenci zabawek odeszli od klasyfikowania swoich produktów płciowo, to samo robią też sklepy, które nie dzielą już działów zabawek względem płci. Dzięki temu, wiele ograniczeń związanych z płcią, które były narzucane na dzieci w poprzednich pokoleniach, już nie obowiązuje." - komentuje Kristin Morency Goldman z amerykańskiego Stowarzyszenia Zabawek w wywiadzie dla CNN. 

Dowiedz się: Imiona neutralne płciowo - czy to ma sens?

Disney z kolei znalazł sposób, by pogodzić rodziców, którzy są zwolennikami zabawek "no gender" z tymi, którzy są za tradycyjnymi podziałami na płcie. Na stronie Disneya nadal widnieje podział w zabawkach, natomiast nie ma żadnej różnicy, w tym co znajdziemy w zakładkach "chłopiec" i "dziewczynka". 

Z kolei inni producenci są mocno krytykowani za ciągłe wdrażanie typowo "dziewczęcych" lub typowo "chłopięcych" serii, jak chociażby LEGO Friends z 2012 roku. Po takiej fali krytyki od ekspertów i aktywistów, pojawiły się kampanie jak "przebuduj świat swoją wyobraźnią", gdzie dziewczynki i chłopcy bawią się razem łącząc przeróżne serie LEGO

Zabawki dla konkretnej płci to wymysł nowoczesności...

Jak podkreślają socjolodzy, podział zabawek na płcie to wymysł nowoczesności.

"Na przełomie XX wieku zabawki nie były ogólnodostępnym dobrem, więc wiele rodzin robiło je dla dzieci samodzielnie. W tamtych czasach lalki były bardzo popularnym prezentem dla chłopców." - komentuje Elizabeth Sweet z wydziału socjologii Uniwersytetu Stanowego San Jose. 

Sprawdź: Zabawki dla 2 latków - pomysły na prezent dla dwuletniego dziecka

Zabawki dla 3 latków - pomysły na prezent dla trzyletniego dziecka

Zabawki dla 4 latków - pomysły na prezent dla czteroletniego dziecka

Właśnie około 100 lat temu, świat wymyślił, że dobrze jest produkować zabawki tak, by edukowały dzieci do wykonywania w dorosłości swoich tradycyjnych, przypisanych społecznie ról. Dziewczynki dostawały więc lalki, a chłopcy np. zestawy konstruktorskie.

Ten stan rzeczy zmienił się pod koniec XX wieku, kiedy to zabawki zaczęły skupiać się na fantazji - dla dziewczynek były księżniczki, a dla chłopców super-bohaterowie. 

Co na to wszystko sami zainteresowani, czyli dzieci?

Zmiany w podejściu producentów to jedno, a zmiana trwale zakorzenionych społecznych przyzwyczajeń, to drugie. 

Jakiś czas temu, firma LEGO postanowiła sprawdzić, co na temat płciowości zabawek sądzą same dzieci. Z ich raportu wynikło, że 71% chłopców i 42% dziewczynek martwi się, że zostanie wyśmiana za zabawę gadżetami dla płci przeciwnej. 

Zabawnie sprawę komentuje jeden z polskich bloggerów. Co jego zdaniem wyróżnia zabawki chłopięce od dziewczęcych?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza