Przebranie na Halloween przyczyną nocnych lęków u dzieci? Rzecznik Episkopatu krytykuje Halloween

2017-10-30 12:45

Rzecznik Episkopatu ostrzegł rodziców przed posyłaniem dzieci na zabawy na Halloween. Twierdzi, że dzieci, które przebierają na Halloween w stroje wiedźm i postaci z koszmarów, mogą mieć później nocne lęki i koszmary senne.

Przebranie na Halloween
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Przebranie na Halloween przyczyną nocnych lęków?
  2. Halloween wprowadza dziecko w rzeczywistość magiczną?
  3. Jak wytłumaczyć dziecku, że Halloween jest złe?
  4. Jak spędzić Halloween z dzieckiem?
  5. Jakie są korzenie Halloween?

Przebranie na Halloween może być przyczyną nocnych lęków i problemów z zasypianiem u dzieci? Rzecznik Episkopatu ks. Rytel-Andrianik ostrzegł rodziców przed posyłaniem dzieci na halloweenowe zabawy. Według niego mogą one spodować poważne zaburzenia w rozwoju dziecka.

Przebranie na Halloween przyczyną nocnych lęków?

- Badania psychologiczne wykazują, że mali uczestnicy tej zabawy mogą odczuwać później lęki lub mieć nocne koszmary związane z duchami, zjawami i upiorami, za które są przebierani. Tak więc Halloween nie jest tylko niewinną zabawą, ale niesie ze sobą poważne konsekwencje, choć wiele osób to bagatelizuje, a nawet ośmiesza - powiedział rzecznik Episkopatu ks. Rytel-Andrianik.

Halloween wprowadza dziecko w rzeczywistość magiczną?

Halloween to święto pogańskie, obce naszej chrześcijańskiej tradycji. Ks. Rytel-Andrianik uważa również, że Halloween może wprowadzać dziecko w świat, do którego nie powinno mieć dostępu. - Halloween wywodzi się z pogańskiego, celtyckiego święta, które niejednokrotnie wprowadza dzieci i młodzież w rzeczywistość magiczną - skwitował. Kościół Katolicki uważa, że przyzwolenie na obchodzenie Halloween zubaża dziecko duchowo i uczy nieprawidłowej wizji funkcjonowania w rzeczywistości, której część stanowi świat nadprzyrodzony.

Dobrze wiedzieć

Jak wytłumaczyć dziecku, że Halloween jest złe?

  • Wytłumacz dziecku, że Halloween to zabawa. Nie ma nic złego w przebraniu się za czarownicę, pod warunkiem, że traktujemy je dokładnie tak samo jak jakiekolwiek inne przebranie i nie tworzymy do niego ideologii
  • Wyjaśnij dziecku różnicę między Halloween a Wszystkich Świętych
  • Opowiedz dziecku, jak obchodzimy Wszystkich Świętych w Polsce i wytłumacz, że to jest nasza tradycja
  • Przytocz kilka ciekawostek na temat Halloween, które wyjaśnią dziecku, że to zwyczaj obcy naszej tradycji, który przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych

Jak spędzić Halloween z dzieckiem?

Według rzecznika Episkopatu alternatywą dla halloweenowych zabaw mogą być bale czy korowody świętych. - Dobrze się dzieje, że zamiast przebierania się w upiorne stroje, rodzice coraz częściej wybierają dla swoich dzieci korowody świętych lub bale, by radośnie świętować - mówi.

Jakie są korzenie Halloween?

Jednocześnie rzecznik Episkopatu przypomniał, że Halloween to święto nam obce. W Polsce początek listopada to czas zadumy, refleksji i wspominania zmarłych. W tym czasie modlimy się za swoich bliskich, zastanawiamy nad sensem życia. W Polsce zwyczaj obchodzenia Halloween się nie przyjął. Traktowany jest raczej jako wesoła ciekawostka. - Jednocześnie Kościół nie wzywa do smutku i przygnębienia, gdyż uroczystość Wszystkich Świętych to wydarzenie w gruncie rzeczy radosne, niosące nadzieję zmartwychwstania - powiedział rzecznik Episkopatu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza