Przebranie na Halloween przyczyną nocnych lęków u dzieci? Rzecznik Episkopatu krytykuje Halloween
Rzecznik Episkopatu ostrzegł rodziców przed posyłaniem dzieci na zabawy na Halloween. Twierdzi, że dzieci, które przebierają na Halloween w stroje wiedźm i postaci z koszmarów, mogą mieć później nocne lęki i koszmary senne.

Spis treści
- Przebranie na Halloween przyczyną nocnych lęków?
- Halloween wprowadza dziecko w rzeczywistość magiczną?
- Jak wytłumaczyć dziecku, że Halloween jest złe?
- Jak spędzić Halloween z dzieckiem?
- Jakie są korzenie Halloween?
Przebranie na Halloween może być przyczyną nocnych lęków i problemów z zasypianiem u dzieci? Rzecznik Episkopatu ks. Rytel-Andrianik ostrzegł rodziców przed posyłaniem dzieci na halloweenowe zabawy. Według niego mogą one spodować poważne zaburzenia w rozwoju dziecka.
Przebranie na Halloween przyczyną nocnych lęków?
- Badania psychologiczne wykazują, że mali uczestnicy tej zabawy mogą odczuwać później lęki lub mieć nocne koszmary związane z duchami, zjawami i upiorami, za które są przebierani. Tak więc Halloween nie jest tylko niewinną zabawą, ale niesie ze sobą poważne konsekwencje, choć wiele osób to bagatelizuje, a nawet ośmiesza - powiedział rzecznik Episkopatu ks. Rytel-Andrianik.
Halloween wprowadza dziecko w rzeczywistość magiczną?
Halloween to święto pogańskie, obce naszej chrześcijańskiej tradycji. Ks. Rytel-Andrianik uważa również, że Halloween może wprowadzać dziecko w świat, do którego nie powinno mieć dostępu. - Halloween wywodzi się z pogańskiego, celtyckiego święta, które niejednokrotnie wprowadza dzieci i młodzież w rzeczywistość magiczną - skwitował. Kościół Katolicki uważa, że przyzwolenie na obchodzenie Halloween zubaża dziecko duchowo i uczy nieprawidłowej wizji funkcjonowania w rzeczywistości, której część stanowi świat nadprzyrodzony.
Jak wytłumaczyć dziecku, że Halloween jest złe?
- Wytłumacz dziecku, że Halloween to zabawa. Nie ma nic złego w przebraniu się za czarownicę, pod warunkiem, że traktujemy je dokładnie tak samo jak jakiekolwiek inne przebranie i nie tworzymy do niego ideologii
- Wyjaśnij dziecku różnicę między Halloween a Wszystkich Świętych
- Opowiedz dziecku, jak obchodzimy Wszystkich Świętych w Polsce i wytłumacz, że to jest nasza tradycja
- Przytocz kilka ciekawostek na temat Halloween, które wyjaśnią dziecku, że to zwyczaj obcy naszej tradycji, który przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych
Jak spędzić Halloween z dzieckiem?
Według rzecznika Episkopatu alternatywą dla halloweenowych zabaw mogą być bale czy korowody świętych. - Dobrze się dzieje, że zamiast przebierania się w upiorne stroje, rodzice coraz częściej wybierają dla swoich dzieci korowody świętych lub bale, by radośnie świętować - mówi.
Jakie są korzenie Halloween?
Jednocześnie rzecznik Episkopatu przypomniał, że Halloween to święto nam obce. W Polsce początek listopada to czas zadumy, refleksji i wspominania zmarłych. W tym czasie modlimy się za swoich bliskich, zastanawiamy nad sensem życia. W Polsce zwyczaj obchodzenia Halloween się nie przyjął. Traktowany jest raczej jako wesoła ciekawostka. - Jednocześnie Kościół nie wzywa do smutku i przygnębienia, gdyż uroczystość Wszystkich Świętych to wydarzenie w gruncie rzeczy radosne, niosące nadzieję zmartwychwstania - powiedział rzecznik Episkopatu.