Jak wspierać rozwój sensomotoryczny dziecka podczas wakacji? Kilka prostych zabaw

2019-07-26 9:49

Rozwój sensomotoryczny dziecka można wspierać również będąc na wakacjach. Sprawdź, jak wykorzystać wypoczynek by efektywnie wspierać rozwój dzieci, łącząc odpoczynek i dobrą zabawę.

Rozwój sensomotoryczny dziecka
Autor: Getty Images Rozwój sensomotoryczny dziecka można wspierać również na wakacjach

Spis treści

  1. Zabawy wspierające rozwój sensomotoryczny podczas podróży samochodem, pociągiem, samolotem
  2. Wakacyjne zabawy na plaży
  3. Rozwijające zabawy w ogrodzie, na działce, na wsi
  4. Wakacyjne zabawy w lesie, na łące
    1. Zabawy wspierające rozwój sensomotoryczny podczas podróży samochodem, pociągiem, samolotem
    2. Wakacyjne zabawy na plaży
    3. Rozwijające zabawy w ogrodzie, na działce, na wsi
    4. Wakacyjne zabawy w lesie, na łące

Zabawy wspierające rozwój sensomotoryczny podczas podróży samochodem, pociągiem, samolotem

Podróż do określonego celu zwykle dla dzieci jest męcząca, dzieci się nudzą i są absorbujące. Warto więc zabrać ze sobą kilka ulubionych gier swoich pociech, włączyć audiobooka z bajką lub samemu przeczytać dzieciom książkę, słuchać i śpiewać piosenki dziecięce, które umilą czas podróżowania.

Nie zawsze potrzebne są rekwizyty, często wystarczy wyobraźnia by zagospodarować z korzyścią czas dla dzieci. Zagadki słuchowe, które z łatwością można wyszukać na stronach internetowych, zabawy słowne – wymyślanie słów na określoną literę lub sylabę, rymowanki słowne, zabawa w skojarzenia wakacyjne (np. słowo plaża kojarzy Ci się z…). Są to ćwiczenia stymulujące percepcję słuchową, kreatywność i koncentrację dziecka.

Wakacyjne zabawy na plaży

Plaża jest świetnym miejscem do stymulacji sensomotorycznej, bardzo ważnej dla rozwoju małych dzieci. Wśród najbardziej rozwijających zabaw plażowych, są:

  • Zabawy w piasku – chodzenie boso, zakopywanie części ciała (stóp, dłoni, brzucha), budowanie zamków/tuneli z piasku stymulują system dotykowy i prorpioceptywny (czucia głębokiego) dziecka.
  • Wybieranie drobnych kamieni z piachu czy muszelek usprawnia pracę palców i dłoni, dodatkowo możemy przeliczyć zebrane skarby oraz porównywać zbiory.
  • Zabawy nad brzegiem morza lub jeziora - przelewanie wody z pojemników, chlapanie, uciekanie przed falą, pływanie wspólnie z rodzicami w basenie są aktywnościami uwielbianymi przez dzieci. Wpływają na czucie głębokie, koordynację wzrokowo - ruchową oraz pracę mięśni ciała.

Po wspólnych szaleństwach warto odpocząć, wsłuchując się i nazywając dźwięki otoczenia - szum fal, ptaki, odgłosy ludzi, wiatr.

Rozwijające zabawy w ogrodzie, na działce, na wsi

Rodziny z dużych miast cenią sobie wyjazdy na działkę lub na wieś, by móc odpocząć od codziennego zgiełku. Jest to także idealne miejsce do zabawy dla dzieci. Organizując atrakcje dla maluchów warto pamiętać, że zdecydowanie atrakcyjniejsze są zabawy gdy zaangażowani są rodzice. Rodzic powinien przyjąć rolę dyrygenta, który poprowadzi zabawę. Wśród najprostszych zabaw, do których nie są potrzebne żadne akcesoria, są:

  • wybijanie dłońmi rytmy, w który dziecko będzie skakać (należy pamiętać o zamianie ról),
  • wspólne liczenie ilości podskoków,
  • konkurs najwyższego skoku.

Podczas tych zabaw rozwija się koordynacja ruchowa, równowaga, stymulowane są: czucie głębokie, percepcja wzrokowa i słuchowa.

W każdym miejscu do zabawy dla dziecka powinna znaleźć się huśtawka, która stymuluje zmysł równowagi. Jeśli w pobliżu nie ma huśtawki, można wykorzystać koc lub hamak by pobujać dziecko. Warto również sprawić dzieciom akcesoria do zabawy, które będą mogły wykorzystać do zabaw ruchowych - piłki, skakanki, hula-hopy, bańki mydlane.

Czytaj: Zabawy ruchowe dla dzieci. Propozycje zabaw stymulujących rozwój dzieckaStopy nie mają tak szerokich możliwości doznań dotykowych jak dłonie, więc pozwólcie dzieciom chodzić boso po trawie, chodniku, piachu (pamiętając o zachowaniu bezpieczeństwa), by mogło doświadczyć i różnicować różnych faktur. Można także stworzyć tor przeszkód lub ścieżkę sensoryczną z piachu, trocin, gładkich kamieni.

Wakacyjne zabawy w lesie, na łące

Podczas spaceru do lasu, na łąkę warto wykorzystać znajdujące się tam dary natury - obserwować rośliny, nazywać je, wąchać, dotykać. Można zabrać ze sobą lupę, zbudować latawiec, stworzyć koszyk skarbów, które można znaleźć po drodze - szyszki, kamyki, liście. Po powrocie warto sklasyfikować je według wielkości, kształtu lub tworzyć różne kompozycje.

Podczas leśnych wakacji warto zatrzymać się na polanie i zorganizować piknik, położyć się na kocu i obserwować chmury. W ten sposób pobudza się wyobraźnię, kreatywność, spostrzegawczość oraz wspiera rozwój poznawczy.Codzienne doświadczenia dziecka zostają z nim na całe życie. Gdy dzieci spędzają czas na świeżym powietrzu, biegają, skaczą wspinają się, rozwijane są ich podstawowe umiejętności motoryczne i percepcyjne. Rodzinne wyjazdy umacniają więzy między członkami rodziny, dziecko poznaje nowe miejsca co pobudza kreatywność i wiedzę o świecie, w mózgu wyzwalają się substancje odpowiedzialne za redukcję stresu i poprawę ogólnego samopoczucia, a co najważniejsze dziecko wypoczywa i jest szczęśliwe.

To czas spędzony wspólnie z rodziną, dzięki czemu rodzice mogą poświęcić swoim pociechom więcej uwagi. Wspólne podróże i zabawy - nawet te najprostsze, korzystnie wpływają na funkcjonowanie dziecka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza