Uzdrowisko Druskienniki na Litwie

2014-11-26 10:06

Uzdrowisko Druskienniki to największe, najnowocześniejsze i najbardziej znane uzdrowisko na Litwie. Uzdrowisko Druskienniki słynie z zastosowania w lecznictwie wyjątkowego surowca, jakim jest biała borowina. Inną druskiennicką specjalną procedurą są kąpiele w mieszance borowiny, wody mineralnej i ziół wg recepty dr. Dagilisa.

Uzdrowisko Druskienniki na Litwie
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

 1. Uzdrowisko Druskienniki - właściwości lecznicze
 2. Uzdrowisko Druskienniki - obiekty uzdrowiskowe
 3. Uzdrowisko Druskienniki - profil leczniczy
 4. Uzdrowisko Druskienniki - oferta zdrowotna

Uzdrowisko Druskienniki położone jest w południowej Litwie, na brzegu Niemna, 60 km od granicy Polski. Druskienniki status miejscowości leczniczej zyskały dawno temu, bo już w 1794, na mocy dekretu króla Polski i Wielkiego Księcia Litewskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Uzdrowisko Druskienniki - właściwości lecznicze

Wyjątkowym surowcem leczniczym wykorzystywanym w uzdrowisku Druskienniki jest biała borowina. Tak, ze względu na barwę przypominającą cement, nazywany jest muł znajdujący się głównie pod pokładami powszechnie znanej borowiny, których własne pokłady ma uzdrowisko. Jest on pochodzenia organicznego, zawiera wiele czynnych biologicznie substancji oraz mikroelementów. Działają one na skórę oraz wszystkie włókna i narządy człowieka. Polepsza to krążenie i przemianę materii, ułatwia wydalanie z organizmu toksyn i innych substancji szkodliwych. A równocześnie nawilża skórę i chroni ją przed wyschnięciem i starzeniem. Zmniejsza też, lub całkowicie powstrzymuje, procesy zapalne, stymuluje czynność gruczołów i wzmacnia odporność organizmu. Inną druskiennicką specjalną procedurą są kąpiele w mieszance borowiny, wody mineralnej i ziół wg recepty dr P. Dagilisa.

Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

Wśród druskiennickich atrakcji wymienia się parki tematyczne, park narodowy Dzukii, jeziora Druskiennickie, wąwóz Rajgardas, czy szlak M.K.Čiurlionisa - stanowią go drewniane rzeźby litewskich twórców ludowych (świątki, postacie z bajek i podań ludowych), które ustawiono przy szosie.

Uzdrowisko Druskienniki - obiekty uzdrowiskowe

Z leczenia i zabiegów profilaktycznych korzystać można w kilku dużych sanatoriach oraz mniejszych, prywatnych lecznicach i centrach SPA, takich jak:

 • sanatorium "Egle" - to największe, nie tylko na Litwie, ale w całej Europie wschodniej sanatorium. Położone na obrzeżach Druskiennik stanowi całe miasteczko w własną bazą i źródłami leczniczymi
 • sanatorium "Draugiste" - położone w centrum Druskiennik, w parku o pow. 6 ha nad brzegiem Niemna
 • sanatorium "Dainava"
 • sanatorium "Belarus"
 • sanatorium dziecięce "Saulute"
 • Lecznica Druskiennicka
 • EAST ISLAND SPA
 • kompleks zdrowotno-rekreacyjny Grand SPA Lietuva
 • Spa hotel i klinika MEDEA
 • SPA Vilnius SANA

Uzdrowisko Druskienniki - profil leczniczy

W Druskiennikach leczy się schorzenia krążenia, układu nerwowego, narządów oddechowych, trawiennych oraz aparatu ruchowo-oporowego - w tym choroby kręgosłupa i stawów, a także niektóre schorzenia skóry, dróg oddechowych, endokrynologiczne, ginekologiczne.

Uzdrowisko Druskienniki - oferta zdrowotna

Do tamtejszego kanonu leczniczego należą zarówno okłady, jak i przede wszystkim kąpiele w wannach z borowiną. Stosowane są także kąpiele w wodach mineralnych oraz krioterapia z temperaturami do minus 160 stopni C w indywidualnych kabinach, w których pacjenci głowy mają na zewnątrz. Bardzo skuteczna, jak zapewniają tamtejsi lekarze, zwłaszcza po urazach i operacjach narządów ruchu, w chorobach kręgosłupa, zapaleniach stawów, a także… zmniejszaniu wagi w rezultacie szybszej wymiany energii.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza