Medi-SPA, czyli SPA zamiast sanatorium

2019-07-11 12:32
Medi-SPA to połączenie SPA i sanatorium, za które trzeba zapłacić z własnej kieszeni.
Autor: gettyimages.com

Medi-SPA, nazywane też medical SPA albo medyczne SPA to wynik postępującej specjalizacji ośrodków SPA. Medi-SPA, obok zabiegów pielęgnacyjnych, oferuje zabiegi lecznicze. Zwykle, choć nie zawsze, budowane są w miejscowościach uzdrowiskowych i można w nich skorzystać z rehabilitacji, medycyny estetycznej, a nawet chirurgii plastycznej.

Spis treści

  1. Medi-SPA: czym jest?
  2. Medi-SPA: jak wybrać ośrodek?

Medi-SPA (nazywane też medical SPA albo medyczne SPA) łączą zabiegi kosmetyczne i relaksacyjne z leczniczymi. Można w nich skorzystać z rehabilitacji, medycyny estetycznej, a nawet chirurgii plastycznej. Coraz więcej takich ośrodków powstaje w miejscowościach uzdrowiskowych. SPA znaczy tyle co sanus per aqua, czyli zdrowy dzięki wodzie, a tam przecież naturalnych źródeł wartościowej wody nie brakuje. Czym więc różnią się sanatoria od ośrodków spa?

Medi-SPA: czym jest?

Pobyt sanatoryjny może być (i tak dzieje się najczęściej) refundowany przez NFZ, za medi-SPA trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Do sanatorium jeżdżą ludzie chorzy, mający skierowanie wystawione przez lekarza.

Czytaj też:

Sanatorium z ZUS: jak się dostać do sanatorium?

Jak zaplanować swój pobyt w SPA?

Solanka: kąpiel solankowa dla duszy i ciała

Medi-SPA o miejsce odnowy biologicznej i gabinet kosmetyczny w jednym.

Medyczne SPA zaś przeznaczone są dla osób, które chciałyby zająć się sobą kompleksowo: odpocząć, zrelaksować się, zadbać o urodę, ale przede wszystkim zatroszczyć o zdrowie. Tego typu ośrodki proponują zabiegi z zakresu balneoterapii, kinezyterapii, fizykoterapii czy elektroterapii. Część z nich wykonuje także medyczne zabiegi poprawiające urodę, nawet te inwazyjne.

Niektóre medi-SPA kierują swoją ofertę także do dzieci. Można w nich skorzystać z porad fizjoterapeuty, który oceni rozwój ruchowy dziecka, wykryje ewentualne wady rozwojowe (np. wady postawy) i nauczy, jak je korygować.

Medi-SPA: jak wybrać ośrodek?

Jeśli zależy ci nie tylko na poprawieniu urody, ale również na podreperowaniu zdrowia, przyjrzyj się uważnie ofercie ośrodków medi-SPA.

Pamiętaj, że nawet najlepsze medi-SPA nie będzie dysponowało wszystkimi możliwymi zabiegami rehabilitacyjnymi.

Zacznij od wybrania odpowiedniego regionu, aby odnieść także korzyści z leczenia klimatycznego. Szukaj ośrodków, które zapewniają opiekę lekarską - w zależności od rodzaju medi-SPA powinni to być lekarze, fizykoterapeuci, chirurdzy plastyczni - i proponują tzw. pakiety ukierunkowane na interesującą cię terapię.

Jest to przeważnie kilkudniowy program dopełniających się zabiegów – np. w terapii kręgosłupa są to masaże, okłady borowinowe lub fango, gimnastyka w wodzie i na sali, ultradźwięki, magneto- albo elektroterapia. Ponadto kupienie pakietu wychodzi taniej niż poszczególnych zabiegów.

Zwróć uwagę na proponowane w ośrodku diety, a także na warunki higieniczne – zarówno w pokojach, jak i w gabinetach. Dowiedz się, czy na miejscu jest basen i na jakiej wodzie bazują zabiegi – nawet ośrodki znajdujące się w miejscowościach uzdrowiskowych nie zawsze mają dostęp do wody źródlanej. I wcale nierzadko się zdarza, że owa aqua w nazwie spa to wyłącznie... odgłos strumienia płynący z głośnika.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza