Uzdrowisko Bardejowskie Kupele (Bardejów-Zdrój)

2017-06-21 12:45

Uzdrowisko Bardejowskie Kupele (Bardejovské Kúpele, Bardejów-Zdrój) to jedno z najpiękniejszych uzdrowisk na Słowacji. Dzięki bliskości polskiej granicy, stanowi atrakcyjne miejsce na wypoczynek także dla mieszkańców naszego kraju. Warto wiedzieć, że od czasu otwarcia przejścia granicznego na Przełęczy Tylickiej kurort ma bardzo dobre połączenie z Krynicą.

Spis treści

  1. Uzdrowisko Bardejowskie Kupele - właściwości lecznicze
  2. Uzdrowisko Bardejowskie Kupele - obiekty uzdrowiskowe
  3. Uzdrowisko Bardejowskie Kupele - profil leczniczy
  4. Uzdrowisko Bardejowskie Kupele - oferta zdrowotna
Uzdrowisko Bardejovské Kúpele
Autor: Wikimedia Commons Uzdrowisko Bardejovské Kúpele to jedno z najpiękniejszych uzdrowisk na Słowacji. Fot. Pierre Bona/Wikimedia Commons, lic. CC BY 3.0

Uzdrowisko Bardejowskie Kupele (Bardejovské Kúpele, Bardejów-Zdrój) położone jest na północy Słowacji, w zachodniej części Beskidu Niskiego u stóp Stebnickiej Magury, 5 km od miasta Bardejov, niedaleko granicy z Polską.

Uzdrowisko Bardejowskie Kupele - właściwości lecznicze

Właściwości lecznicze tej miejscowości uzdrowiskowej znane są od XVI wieku, jednak największy rozkwit przeżyło w XIX w. Wszystko dzięki źródłom wody leczniczej o bardzo różnym składzie (mają m.in. charakter kwasowy, zasadowy, niewielką zawartość sodu, są żelaziste, węglanowe ze śladami siarkowodoru), który jest podobny do wód w pobliskiej Krynicy. Podobno leczyli się tutaj m.in. żona Napoleona Bonaparte - Maria Luiza, car Aleksander I, a także Sissi - żona cesarza Franciszka Józefa. Jej posąg stoi na jednym ze skwerów. Obecnie na terenie uzdrowiska znajduje się 8 źródeł wód leczniczych - "Herkules", "Lekarskie", "Alžbeta", "Klára", "Napoleon", "Anna", "Kolumnada" oraz źródło "Główne".

Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

Atrakcją uzdrowiska jest znajdujący się na jego skraju skansen, gdzie znajdują się dwie cerkwie, młyn wodny, stodoły, sypańce i chałupy, a także renesansowa zabudowa Rynku. 5 km od uzdrowiska znajduje się Bardejov (Bardiów) - jedno z najpiękniejszych słowackich miast, które zostało wpisane na na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Dziedzictwa przyrodniczego UNESCO.

Uzdrowisko Bardejowskie Kupele - obiekty uzdrowiskowe

Funkcjonuje tutaj przedsiębiorstw uzdrowiskowe Bardejovské Kúpele S.A., do którego należą następujące obiekty uzdrowiskowe:

  • hotel "Ozón"
  • hotel "Astória"
  • hotel "Alžbeta"
  • hotel "Mier"
  • pensjonat "František"
  • pensjonat "Diana"

Uzdrowisko Bardejowskie Kupele - profil leczniczy

Leczy się tutaj choroby onkologiczne, układu krążenia, układu pokarmowego, przemiany materii i gruczołów wydzielania wewnętrznego, niegruźlicze choroby układu oddechowego, układu ruchu, nerek i dróg moczowych, choroby kobiece, a także choroby zawodowe.

Uzdrowisko Bardejowskie Kupele - oferta zdrowotna

Wśród zabiegów leczniczych wymienia się rehabilitację, masaże, stawianie baniek, inhalacje lecznicze. Ponadto wykonuje się zabiegi z zakresu wodolecznictwa, terapii cieplnej, elektrolecznictwa, terapii weglanowych, haloterapia (jaskinia solna). W ofercie jest także piwna kąpiel z dodatkami.

Ważne

Uzdrowisko Bardejowskie Kupele - kontakt

BARDEJOVSKÉ KÚPELE a. s.086 31 Bardejovské KúpeleIČO: 36 168 301IČ DPH: SK2020026250www.kupele-bj.sk

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza