Uzdrowisko Duszniki-Zdrój

2014-05-21 4:39
Uzdrowisko Duszniki-Zdrój
Autor: Thinkstockphotos.com W uzdrowisku Duszniki-Zdrój można skorzystać m.in. z jonoforezy, elektroterapii i światłolecznictwa.

Duszniki-Zdrój to uzdrowisko chętnie odwiedzane przez turystów i kuracjuszy przez cały rok. Zimą w Zieleńcu - dzielnicy Dusznik - panują świetne warunki do uprawiania sportów zimowych. Z kolei zarówno zimą, jak i latem można korzystać z leczniczych wód mineralnych i borowiny.

Spis treści

  1. Uzdrowisko Duszniki-Zdrój - właściwości lecznicze
  2. Uzdrowisko Duszniki-Zdrój - obiekty uzdrowiskowe
  3. Uzdrowisko Duszniki-Zdrój - profil leczniczy
  4. Uzdrowisko Duszniki-Zdrój - oferta zdrowotna

Uzdrowisko Duszniki-Zdrój leży w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w Obniżeniu Dusznickim. Na północy rozciąga się panorama Gór Stołowych, z kolei na zachodzie Wzgórz Lewickich, a na południu Gór Bystrzyckich i Orlickich. Zachodnia granica Dusznik jest jednocześnie granicą z Czechami. Duszniki-Zdrój są podzielone na dwie części - miasto i uzdrowisko (dzielnicę uzdrowiskową), oddzieloną od centrum miasta rozległym parkiem.

Uzdrowisko Duszniki-Zdrój - właściwości lecznicze

Dusznik-Zdrój to uzdrowisko górskie (588-900 m n.p.m.) z klimatem o charakterze podalpejskim, umiarkowanym i silnie bodźcowym, o dużym nasłonecznieniu  i obfitych opadach.

Lecznictwo uzdrowiskowe w Dusznikach bazuje na wodach mineralnych z kilku źródeł, z których najbardziej znane to „Pieniawa Chopina”. Wśród wielu schorzeń, na które pomaga, jest też muzyczne beztalencie. Podobno kuracjusze śpiewają po kilku szklaneczkach „Pieniawy”, jakby były napełnione zupełnie inną wodą. Wody dusznickie należą do szczaw wodorowęglanowo-wapniowych (jest wśród nich woda radoczynna ze źródła "Jacek"). Stopień mineralizacji jest na poziomie 1,3-2,5 g/dm3. Używane są do kąpieli mineralnych i kuracji pitnych. W lecznictwie wykorzystuje się także borowinę.

Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

Duszniki to w rzeczywistości dwa niezależne organizmy. Zwiedzanie najlepiej zacząć od części miejskiej, zdecydowanie odizolowanej od dzielnicy uzdrowiskowej. Malownicze kamieniczki na rynku noszą ślady różnych epok i stylów w architekturze. Pochodzą w przeważającej części z początku XIX wieku. Centrum miasta zajmuje rozszerzenie doliny Bystrzycy Dusznickiej. Będąc w dzielnicy zdrojowej warto zajrzeć do tzw. Dworku Chopina w Parku Zdrojowym, gdzie w roku 1826 koncertował Fryderyk Chopin (to właśnie tutaj odbywa się Międzynarodowy Festiwal Chopinowski). Ozdobą Parku Zdrojowego są trzy fontanny. Jedna z nich, zwana kolorową, w świąteczne dni jest efektownie iluminowana. Tuż przy wjeździe do Dusznik, nad rzeką Bystrzycą, stoi stary młyn papierniczy, w którym mieści się Muzeum Papiernictwa. To unikatowy w skali światowej zabytek budownictwa przemysłowego z początku XVII wieku. W okolicy warto zobaczyć także ruiny zamku Homole.

Uzdrowisko Duszniki-Zdrój - obiekty uzdrowiskowe

W Dusznikach działają sanatoria uzdrowiskowe, należące do Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich S.A. - Grupa PGU, takie jak

  • "Jan Kazimierz"
  • "Moniuszko"
  • Chopin"
  • "Jan Kazimierz B"

Poza tym z leczenia uzdrowiskowego można skorzystać w

Uzdrowisko Duszniki-Zdrój - profil leczniczy

Leczenie uzdrowiskowe ze skierowaniem z NFZ i ZUS, a także z dofinansowaniem ze środków z PFRON.

Leczy się tutaj choroby ortopedyczno - urazowe, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, naczyń obwodowych, dolnych dróg oddechowych, układu trawienia, osteoperozę i choroby kobiece.

Uzdrowisko Duszniki-Zdrój - oferta zdrowotna

Podstawowe rodzaje zabiegów oferowanych w uzdrowisku Duszniki-Zdrój to naturalne kąpiele mineralne i igliwiowe, aquavibron, diadynamik, interdyn, jonoforeza, okłady borowinowe, hydroterapia, inhalacje solankowe, elektroterapia i światłolecznictwo, masaże lecznicze, gimnastyka lecznicza.

To ci się przyda

Duszniki-Zdrój  - informacja turystyczna

ul. Rynek 6, 57-340 Duszniki-ZdrójTelefon:(74) 866-92-10; (74) 869-76-60www.duszniki.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza