Uzdrowisko Jedlina-Zdrój

2014-04-14 8:32
Uzdrowisko Jedlina-Zdrój
Autor: Thinkstockphotos.com W szerokiej ofercie zdrowotnej uzdrowiska są m.in. masaże.

Uzdrowisko Jedlina-Zdrój przyciąga górskim klimatem, malowniczym położeniem, ciszą i spokojem okolicy. Kurort oferuje także szeroki wachlarz zabiegów leczniczych. Jednak prawdziwym skarbem uzdrowiska są wody lecznicze.

Spis treści

 1. Uzdrowisko Jedlina-Zdrój - właściwości lecznicze
 2. Uzdrowisko Jedlina-Zdrój - obiekty uzdrowiskowe
 3. Uzdrowisko Jedlina-Zdrój - profil leczniczy
 4. Uzdrowisko Jedlina-Zdrój - oferta zdrowotna

Uzdrowisko Jedlina-Zdrój leży w województwie dolnośląskim, pomiędzy zalesionymi wzniesieniami Rzepiska i Kobieli, wśród gór Wałbrzyskich i Sowich.

Uzdrowisko Jedlina-Zdrój - właściwości lecznicze

Uzdrowisko Jedlina-Zdrój to uzdrowisko górskie, o klimacie umiarkowanie bodźcowym, którego elementami są spore nasłonecznienie i słabe wiatry (dzięki położeniu w kotlinie otwartej tylko od południa). Na zdrowie kuracjuszy pozytywnie wpływają także okoliczne lasy, głównie bukowe i świerkowe. Jednak uzdrowisko Jedlina-Zdrój słynie przede wszystkim ze źródeł wody mineralnej. Uzdrowisko działa w oparciu o wody ze Szczawna-Zdroju (miasto znajduje się 13 km od Jedliny), z którym od 1962 roku tworzy jeden organizm uzdrowiskowy.

Uzdrowisko Jedlina-Zdrój - obiekty uzdrowiskowe

Na terenie uzdrowiska funkcjonuje przedsiębiorstwo „Uzdrowiska Szczawno – Jedlina” S.A., do którego należy

 • uzdrowiskowy Szpital „Dom Zdrojowy” z oddziałem sanatoryjnym
 • Uzdrowiskowy Szpital Kardiologiczny "Teresa"
 • Sanatorium „Halina”
 • Pijalnia Wód Mineralnych
Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

Będąc w Jedlinie warto obejrzeć m.in. kościół Trójcy św., dawny kościół ewangelicki, bazylikę w stylu berlińskim, z wysoką wieżą dominującą nad okolicą. Na piesze wędrówki warto wybrać się Uzdrowiskowym Szlakiem Turystyczno-Rekreacyjnym, prezentującym najciekawsze i najpiękniejsze miejsca kurortu. Natomiast 9 km od Jedliny znajdują się ruiny zamku Grodno z wieżą widokową w pobliżu Jeziora Bystrzyckiego, a w odległości 12 km - podziemne miasta w Górach Sowich. Z kolei w Świdnicy, która jest położona 23 km od Jedliny, znajduje się XVII-wieczny ewangelicki Kościół Pokoju, który jest wpisany na listę dziedzictwa UNESCO.

Uzdrowisko Jedlina-Zdrój - profil leczniczy

Leczenie uzdrowiskowe - szpitalne, sanatoryjne, turnusy rehabilitacyjne i leczenie ambulatoryjne w przychodni uzdrowiskowej (także na NFZ, ZUS i z dofinansowaniem z PCPR/PFRON).

Leczy się tutaj dzieci i dorosłych cierpiących na choroby:

 • ortopedyczno-urazowe
 • reumatologiczne
 • dróg oddechowych
 • nerek i dróg moczowych
 • układu trawienia
 • serca i układu krążenia
 • cukrzycę
 • otyłość
 • osteoporoza

Uzdrowisko Jedlina-Zdrój - oferta zdrowotna

W uzdrowisku Jedlina-Zdrój można skorzystać z zabiegów z zakresu fizykoterapii (wodolecznictwo, inhalacje,  światłolecznictwo, elektroterapia, ultrasonoterapia, lasero- i magnetoterapia, masaże), kinezyterapii, krioterapii, krenoterapii (kuracja pitna).

Polecany artykuł:

Dom Zdrojowy Jedlina-Zdrój
To ci się przyda

Jedlina-Zdrój - informacja turystyczna

Urząd Miasta Jedlina-Zdrój, ul. Poznańska 2, tel/fax. 74 84 55 215; 74 84 55 216; 74 88 55 054; 74 88 55 269, www.jedlinazdroj.eu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza