Uzdrowisko Przerzeczyn-Zdrój

2012-05-22 12:45
Uzdrowisko Przerzeczyn-Zdrój
Autor: Thinkstockphotos.com Uzdrowisko Przerzeczyn-Zdrój posiada nowoczesny basen rehabilitacyjno - leczniczy

Uzdrowisko Przerzeczyn-Zdrój to bardzo kameralny kurort, który znajduje się w zacisznym miejscu, pośród malowniczych krajobrazów. W związku z tym to idealne miejsce na odpoczynek zwłaszcza dla osób, które na co dzień żyją w szybkim tempie w dużych aglomeracjach miejskich. Poza tym jest jednym z nielicznych uzdrowisk, gdzie jest stosowana kuracja wodą radoczynną.

Spis treści

  1. Uzdrowisko Przerzeczyn-Zdrój - właściwości lecznicze
  2. Uzdrowisko Przerzeczyn-Zdrój - wody radonowe
  3. Uzdrowisko Przerzeczyn-Zdrój - obiekty uzdrowiskowe
  4. Uzdrowisko Przerzeczyn-Zdrój - profil leczniczy
  5. Uzdrowisko Przerzeczyn-Zdrój - oferta zdrowotna

Uzdrowisko Przerzeczyn-Zdrój to niewielka wioska zlokalizowana w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim, w gminie Niemcza. Uzdrowisko leży na Przedgórzu Sudeckim, w sąsiedztwie Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich, około 5 km od miasta Niemcza. Jego historia sięga 1802 roku, kiedy odkryto tutaj źródła wody mineralnej - siarczkowej i żelazistej. 20 lat później wybudowano pierwszy dom zdrojowy.

Uzdrowisko Przerzeczyn-Zdrój - właściwości lecznicze

Przerzeczyn-Zdrój to uzdrowisko nizinne (240 m n.p.m.), w związku tym jego klimat jest łagodny. Uzdrowisko bazuje na wodach mineralnych - siarczkowo-radonowych, wapniowych, magnezowych i żelazistych.

Uzdrowisko Przerzeczyn-Zdrój - wody radonowe

Uzdrowisko Przerzeczyn-Zdrój jest jednym z nielicznych uzdrowisk, gdzie jest stosowana kuracja wodą radoczynną. Wody radoczynne (radonowe) to wody zawierające niewielkie ilości radonu - nietrwałego pierwiastka promieniotwórczego. Emitowane przez radon promieniowanie wnika w ciało i wywołuje w organizmie szereg różnych procesów, które są korzystne dla zdrowia. Te lecznicze wody podziemne są stosowane m.in. w schorzeniach reumatycznych.

Warto wiedzieć, że wody radonowe to - obok szczaw (wód zawierających ponad 1000 mg/l wolnego dwutlenku węgla - rozpuszczonego) i wód termalnych (wody o temperaturze powyżej 20 st. C, mierzonej na wypływie z ujęcia) są trzecim typem wód leczniczych charakterystycznych dla Sudetów i występują tylko w rejonie tych gór.

Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

Osoby, które chcą pozwiedzać, nie będą zawiedzione. W okolicy znajduje się mnóstwo atrakcji. Spośród tych przyrodniczo-krajobrazowych wymienia się Góry Sowie (część Sudetów Środkowych) i Arboretum w Wojsławicach, które jest znane z najstarszej i największej w Polsce kolekcji przepięknych kwiatów - różaneczników i azalii. Ponadto w okolicy znajduje się Zamek Pieszycki - największy zamek barokowy w tej części Polski. Osoby chcące podziwiać panoramę okolicy, koniecznie muszą wejść na taras widokowy trzeciej co do wysokości w Polsce (101 m) wieży kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który znajduje się w Bielawie. Atrakcją dla dzieci może być Dawny Dwór Rycerza Kaufunga, gdzie mieści się Regionalna Izba Pamiątek i Laboratorium doktora Frankensteina.

Uzdrowisko Przerzeczyn-Zdrój - obiekty uzdrowiskowe

Na terenie uzdrowiska funkcjonuje PCZ Polskie Uzdrowisko Ciepłowody Przerzeczyn Zdrój Sp z o.o., do którego należą sanatoria i przychodnia uzdrowiskowa wraz z zakładem przyrodoleczniczym, która świadczy usługi z zakresu ambulatoryjnego lecznictwa uzdrowiskowego.

Uzdrowisko Przerzeczyn-Zdrój - profil leczniczy

Uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dorosłych, leczenie ambulatoryjne, turnusy rehabilitacyjne (także na NFZ i z dofinansowaniem ze środków PFRON).

Leczy się tutaj schorzenia narządu ruchu, reumatyczne, pourazowe, neurologiczne, dermatologiczne i osteoporozę.

Uzdrowisko Przerzeczyn-Zdrój - oferta zdrowotna

Uzdrowisko Przerzeczyn-Zdrój oferuje zabiegi z zakresu fizykoterapii, kinezyterapii, peloidoterapii (zawijania borowinowe), hydroterapii, krioterapii a także kąpiele radoczynno-siarczkowe z hydromasażem, inhalacje, masaże, gimnastykę leczniczą. Kuracjusze mogą skorzystać także z basenu rehabilitacyjnego i sauny.

To ci się przyda

Przerzeczyn-Zdrój - informacja turystyczna

Urząd Miasta i Gminy Niemczaul. Rynek 1058-230 Niemczawww.um.niemcza.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza