Uzdrowisko Rymanów-Zdrój

2014-01-07 3:10
Uzdrowisko Rymanów-Zdrój
Autor: thinkstockphotos.com

Uzdrowisko Rymanów Zdrój to kurt o wyjątkowym w skali kraju klimacie, który wykazuje zarówno cechy klimatu górskiego, a jak i - dzięki znacznej zawartości jodu - cechy klimatu morskiego. Jednak profil leczniczy uzdrowiska opiera się nie tylko na walorach miejscowego klimatu, lecz także na wykorzystywaniu borowiny i wód leczniczych.

Spis treści

 1. Uzdrowisko Rymanów Zdrój - właściwości lecznicze
 2. Uzdrowisko Rymanów Zdrój - obiekty uzdrowiskowe
 3. Uzdrowisko Rymanów Zdrój - profil leczniczy
 4. Uzdrowisko Rymanów Zdrój - oferta zdrowotna

Uzdrowisko Rymanów Zdrój to wieś uzdrowiskowa, która leży na granicy Beskidu Niskiego i Pogórza Bukowskiego, w dolinie rzeki Tabor w województwie podkarpackim i jest oddalona od centrum miasteczka Rymanów o około 3 km. Uzdrowisko powstało w 1876 roku po odkryciu tam źródeł naturalnych wód leczniczych.

Uzdrowisko Rymanów Zdrój - właściwości lecznicze

Rymanów-Zdrój to uzdrowisko podgórskie (370-430 m n.p.m.), o umiarkowanie bodźcowym i wyjątkowym klimacie, który łączy cechy klimatu górskiego, a także - dzięki znacznej zawartości jodu - cechy klimatu morskiego. Na zdrowie kuracjuszy duży wpływ ma także wyższa niż przeciętnie zawartość ozonu i soli oraz właściwa wilgotność powietrza. Profil leczniczy uzdrowiska opiera się nie tylko na walorach miejscowego klimatu, lecz także na wykorzystywaniu borowiny i wód leczniczych, takich jak:

 • "Celestyna" - szczawa chlorkowo-wodorowęglanowo-sodowa, bromkowa, jodkowa, borowa
 • "Klaudia" - szczawa chlorkowo-sodowa, bromkowa, jodkowa, borowa
 • "Tytus" - szczawa chlorkowo-sodowa, żelazista, bromkowa, jodkowa, borowa

Uzdrowisko Rymanów Zdrój - obiekty uzdrowiskowe

W Rymanowie-Zdroju działa "Uzdrowiska Rymanów” S.A., które oferuje leczenie uzdrowiskowe w licznych obiektach uzdrowiskowych, takich jak sanatoria uzdrowiskowe  "Maria", "Teresa" (dla dorosłych) oraz "Anna-Staś" i "Gołąbek i Opatrzność" (dla dzieci), szpitale uzdrowiskowe "Eskulap" i "Zimowit". Do przedsiębiorstwa "Uzdrowiska Rymanów" S.A. należy także Podkarpackie Centrum Rehabilitacji Kardiologicznej "Polonia". Poza tym kuracjusze mogą korzystać z Przychodni Uzdrowiskowej, która ma swoją siedzibę w budynku "Opatrzność", a także z pijalnia wód mineralnych. Poza tym działa tutaj szkoła sanatoryjna dla dzieci.

Poza tym na terenie uzdrowiska Rymanów Zdrój działa sanatorium uzdrowiskowe "Stomil".

To ci się przyda

Rymanów-Zdrój - informacja turystycznaBiuro Informacji Turystycznej w Rymanowie Zdrojuul.Zdrojowa 40tel: 13 43 57 190fax: 13 43 57 190www.info.rymanow.pl

Uzdrowisko Rymanów Zdrój - profil leczniczy

Leczenie uzdrowiskowe dzieci i dorosłych (także na NFZ i z dofinansowaniem ze środków PFRON).

Leczy się tutaj:

 • choroby ortopedyczno-urazowe
 • choroby kardiologiczne i nadciśnienie
 • choroby górnych i dolnych dróg oddechowych
 • choroby reumatologiczne (reumatyzm)
 • choroby nerek i dróg moczowych

Uzdrowisko Rymanów Zdrój - oferta zdrowotna

W uzdrowisku wykonuje się pełną gamę zabiegów. Stosowane są m.in. kąpiele mineralne i kwasowęglowe, zawijanie borowinowe, inhalacje oraz różne formy hydro – i fizykoterapii, jak też leczenie zimnem – do poniżej 120 stopni – w kriokomorze.

Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

Przez uzdrowisko przebiega „Szlak naftowy” ze stanowiskiem przedstawiającym historię wydobycia ropy naftowej w dolinie Czarnego Potoku, w Klimkówce obejrzeć można żurawie pompowe, zaś w Rudawce Rymanowskiej szyb po kopalni „Opiag” z XIX wieku.

Są również interesujące zabytki, także światowej klasy. W Rymanowie najstarsza na Podkarpaciu i jedna z najstarszych w Polsce synagoga z I połowie XVII wieku oraz założony pół wieku wcześniej kirkut – cmentarz żydowski, na którym zachowało się około 800 macew – kamiennych nagrobków. W Haczowie znajduje się największy na świecie drewniany kościół w stylu gotyckim, który wraz z oddalonym od niego o parę kilometrów zespołem plebańskim z kościołem w Bliznem znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W okolicach – na zalewie w Sieniawie oraz stawach w Bartoszowie – są miejsca do wędkowania. Miłośnicy koni mogą zwiedzać w Odrzechowej ośrodek hodowli koni huculskich. Duże zainteresowanie budzą też coroczne, na początku maja, przepędy około 300 sztuk bydła i ogierów huculskich na trasie Zawoje – Polany Surowiczne.

Natomiast na południe od Rymanowa znajduje się liczący ponad 25 tys. ha Jaśliski Park Krajobrazowy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza