Uzdrowisko Wieniec Zdrój

2014-08-06 5:59

Uzdrowisko Wieniec Zdrój jest niewielkie i stosunkowo młode. W sanatoriach kuracje opierają się przede wszystkim na kąpielach mineralnych, a także na pochodzących z kopalni w Wieńcu Zdroju złożach borowin. To niejedyne atrybuty tej miejscowości uzdrowiskowej.

Uzdrowisko Wieniec Zdrój
Autor: Thinkstockphotos.com W uzdrowisku Wieniec Zdrój kuracje opierają się przede wszystkim na kąpielach mineralnych.

Spis treści

  1. Uzdrowisko Wieniec Zdrój - właściwości lecznicze
  2. Uzdrowisko Wieniec Zdrój - obiekty uzdrowiskowe
  3. Uzdrowisko Wieniec Zdrój - profil leczniczy
  4. Uzdrowisko Wieniec Zdrój - oferta zdrowotna

Uzdrowisko Wieniec Zdrój, które położne jest w województwie kujawsko-pomorskim, to jedno z najmniejszych i najmłodszych polskich uzdrowisk. Zaledwie sto lat temu, bo w 1907 roku, właściciel tutejszych dóbr zgodził się na badania geologiczne. Naukowcy już od dawna podejrzewali, że można tu odkryć złoża wód mineralnych, które można wykorzystywać w lecznictwie. Potem okazało się, że to niejedyne atrybuty tej miejscowości uzdrowiskowej.

Uzdrowisko Wieniec Zdrój - właściwości lecznicze

Wieniec ma bardzo łagodny klimat, fachowo określany jako oszczędzający, słabo bodźcowy. To oznacza, że sprzyja on wypoczynkowi, łagodzi stres, kojąco wpływa osoby zmęczone. Powietrze jest suche, bo piaszczyste podłoże nie zatrzymuje wód deszczowych. Niewielkie wzgórza porasta las iglasty, w którym dominują sosny. Wydzielają one prozdrowotne olejki eteryczne, którymi przesycone jest powietrze.

Uzdrowisko Wieniec Zdrój - obiekty uzdrowiskowe

Na terenie uzdrowiska Wieniec-Zdrój znajdują się szpitale i sanatoria uzdrowiskowe należące do Uzdrowiska Wieniec Sp z o. o. Wieniec-Zdrój, takie jak:

  • pensjonat Medical Spa Jutrzenka
  • Zakład Pielęgnacyjno- Opiekuńczy
  • sanatorium Hutnik
  • uzdrowiskowy Zespół Szpitalny Zacisze-Hel
  • zakład przyrodoleczniczy, pijalnia wód mineralnych i park zdrojowy
Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

Główną atrakcją Wieńca jest park Zdrojowy  z fontanną. Warto zobaczyć także założenie pałacowo-parkowe barona Kronenberga. Zabytki można zobaczyć w pobliskim Brześciu Kujawskim i Włocławku. Poleca się także wycieczkę do Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce.

Uzdrowisko Wieniec Zdrój - profil leczniczy

Pobyty sanatoryjne (także na NFZ lub ZUS), jak również pobyty na turnusach rehabilitacyjnych osób, które otrzymały dofinansowanie ze środków PFRON.

Uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu dzieci – chorób układu krążenia i narządów ruchu, także w stanach pourazowych, oraz reumatycznych. Dorośli mogą się tu wybrać na kurację chorób układu krążenia ze szczególnym uwzględnieniem stanów po zwale serca  i nadciśnienia tętniczego. A w chwilach wolnych od zabiegów warto w miejscowej poradni edukacyjnej douczyć się, jak nie dopuścić do postępu choroby i jak utrzymać sprawność fizyczną.

Uzdrowisko Wieniec Zdrój - oferta zdrowotna

W wienieckich sanatoriach kuracje opierają się przede wszystkim na kąpielach mineralnych. Tutejsze wody  określane są jako siarczanowo-chlorkowo-wapniowo-sodowa, fluorkowa, siarczkowa o zawartości siarkowodoru 1,5 mg/l. Stosuje się też kuracje pitne, a wydobywana tu woda jest butelkowana i sprzedawana jako naturalna woda mineralna "Wieniecka".

W Centralnym Zakładzie Przyrodoleczniczym można korzystać także z zawijań borowinowych, natrysków wodoleczniczych masaży suchych i podwodnych, inhalacji ustnikowych, gimnastyki leczniczej indywidualnej i zbiorowej, światłolecznictwa i elektrolecznictwa oraz kuracji pitnych.

Na terenie uzdrowiska znajduje się tez komora solna, w której wykorzystuje się sól z Morza Martwego.

To ci się przyda

Wieniec Zdrój - informacja turystyczna

Włocławskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Informacji TurystycznejInformacja Turystycznaul. Warszawska 11/1387-800 Włocławektel./fax 54 411 27 57, www.cop.wloclawek.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza