Dziecko - twoje nowe życie. Co zyskasz dzięki macierzyństwu?

2012-08-16 15:10

Wieść o ciąży wiele kobiet przyjmuje źle, myśląc: odtąd będę uwiązana, moje życie się kończy. Nic podobnego! Twoje życie się zmienia, ale macierzyństwo to szansa na to, by żyć lepiej. Dostrzeż ją i wykorzystaj.

Dziecko - twoje nowe życie. Co zyskasz dzięki macierzyństwu?
Autor: _photos.com|photos.com Dziecko - twoje nowe życie. Co zyskasz dzięki macierzyństwu?

Spis treści

  1. Macierzyństwo - nowe spojrzenie na świat
  2. Macierzyństwo daje więcej pewności siebie
  3. Jak być szczęśliwą mamą?
  4. Dojrzalsza relacja z partnerem po urodzeniu dziecka
  5. Lepsze więzi z rodziną po urodzeniu dziecka
  6. Macierzyństwo uczy przydatnych umiejętności

Pozytywny wynik testu ciążowego nie zawsze wywołuje dreszcz ekscytacji i szczęścia. Sporo jest kobiet, które są w pierwszej chwili przerażone czy załamane, bo dziecko jest nie w porę, bo ich życie się zmieni nieodwracalnie... Często nie mówią tego głośno, czują się winne, że tak zareagowały. Tymczasem nie ma w tym nic dziwnego – to zrozumiałe emocje, bo ciąża jest rzeczywiście zapowiedzią wielkiej i nieodwracalnej życiowej zmiany. Jednak dlatego trwa tak długo, by się móc z nią oswoić i dostrzec dobre strony. Dziecko to nie tylko nowe obowiązki, ale też nowe uczucia, inna perspektywa patrzenia na siebie i świat, szansa na lepsze relacje z bliskimi. Bycie matką to wielka rzecz, coś absolutnie wyjątkowego...

Macierzyństwo - nowe spojrzenie na świat

Kiedy urodzi się twoje dziecko, zyskasz zupełnie inną perspektywę: zobaczysz tak wyraźnie jak nigdy dotąd, co w życiu jest naprawdę ważne. Przez jakiś czas po pojawieniu się na świecie potomka skupisz się wyłącznie na nim, i jest to – uwierz mi – bardzo ożywcze dla twojej psychiki (o ile nie trwa w nieskończoność). Przestaniesz przejmować się innymi sprawami, nagle odpłyną od ciebie wszystkie inne troski i zmartwienia: złośliwe uwagi szefa, różnica zdań z koleżanką, psujący się samochód etc. Jesteś potrzebna dziecku: musisz go karmić, przewijać, uspokajać, gdy płacze – i w tym codziennym zajmowaniu się maluszkiem poczujesz się dokładnie na swoim miejscu. To właśnie ma sens! – odkryjesz. Tak było zawsze i tak ma być. Jak rzadko kiedy zyskasz pewność, że jesteś komuś bardzo potrzebna, wręcz niezastąpiona – i będzie tak przez dłuższy czas. To skuteczne lekarstwo na wszelkie chandry, apatię, poczucie bezsensu czy zagubienia. Masz teraz jasno wytyczony drogowskaz.

Macierzyństwo daje więcej pewności siebie

Ta świadomość, że jesteś dziecku niezbędna – bo tylko ty je możesz nakarmić czy skutecznie ukoić – bardzo wzmacnia poczucie własnej wartości i dodaje pewności siebie. Już w ciąży kobiety zwykle czują się odpowiedzialne nie tylko za siebie, ale również za rozwijające się dziecko, więc kiedy trzeba o coś zawalczyć (choćby o siedzące miejsce w autobusie czy zgaszenie papierosa na przystanku), stają się znacznie asertywniejsze niż dotąd. Nie boją się prosić, pytać, zabiegać – bo robią to również w interesie dziecka. A po jego wydaniu na świat, co słusznie jest powodem do dumy i chwały, to poczucie jeszcze wzrasta. Poród, choć fizycznie jest stratą energii – w sferze psychiki bardzo podbudowuje. To moment wielkiego triumfu i siły – wraz z dzieckiem rodzi się nowa, silniejsza kobieta. Ta siła i asertywność już pozostaje – bo przecież kto ma w przyszłości pilnować, by dziecku nie działa się krzywda – i bardzo ułatwia życie.

Dobrze wiedzieć

Jak być szczęśliwą mamą?

  • W ciąży spędzaj więcej czasu z partnerem, rozmawiaj z nim o tym, co czujesz.
  • Naucz się prosić o pomoc – i tę konkretną, i psychologiczną, gdy jej potrzebujesz.
  • Nie próbuj być perfekcyjną, idealną matką – to niemożliwe!
  • Zajmując się dzieckiem, nie bój się, że już na zawsze utkwiłaś w pieluchach. Wszystko ma swój czas – wkrótce znów zaczniesz żyć wielowymiarowo.
  • Nie rezygnuj z siebie – sprawiaj sobie przyjemności: kupuj kwiaty, perfumy, książki, wychodź z domu do kina, fryzjera, kosmetyczki czy tam, gdzie lubisz.
  • Kochaj swoje dziecko, a w trudnych chwilach szukaj pomocy.
miesięcznik "M jak mama"

Dojrzalsza relacja z partnerem po urodzeniu dziecka

Dziś już niemal każdy mężczyzna wie, że ciąża tylko z nazwy jest stanem bogosławionym – to trudny czas dla kobiety i potrzebuje ona jego wsparcia. Zwykle więc partner bardzo się stara pomóc i troszczy się o kobietę jak nigdy dotąd: sprząta, robi zakupy, zawozi, przywozi, spełnia wszystkie zachcianki ukochanej... Przede wszystkim jednak uspokaja, pociesza, przytula, zapewnia o swojej miłości. Taka opiekuńczość jest rozczulająca – poczujesz się kochana jak nigdy wcześniej. Dwoje ludzi bardzo łączy też wspólne dziecko. Już nie będziecie po prostu parą kochanków, ale kimś więcej. Dziecko nada waszemu związkowi nowy wymiar – głębszy, dojrzalszy. Po porodzie będzie trudno, bo niemowlę tak absorbuje, że nie będziecie mieć czasu dla siebie. Ale jeśli się kochacie i wspieracie, to maluszek jeszcze tę więź umocni. Także życie seksualne może pogłębić wasz związek: wiele kobiet zarówno w ciąży, jak i później odczuwa większą satysfakcję niż przed ciążą – orgazmy są intensywniejsze. Wykorzystajcie tę szansę, uszczęśliwiając siebie nawzajem.

Lepsze więzi z rodziną po urodzeniu dziecka

Pojawienie się dziecka jest też szansą na poprawienie relacji z resztą rodziny, zwłaszcza z własną matką. Bywa, że nie są one najlepsze, ale gdy pojawia się maluszek, powstaje zupełnie nowa płaszczyzna porozumienia. Kiedy sama staniesz się matką, możesz częściej wracać myślami do czasów, gdy to tobą się ktoś tak opiekował i będziesz lepiej rozumieć, co czuła – i czuje – twoja mama. Dzięki temu być może będziesz dla niej teraz bardziej wyrozumiała i empatyczna. Poza tym ona też pokocha twoje dziecko i będzie chciała dla niego jak najlepiej. Nawet jeśli ma do ciebie jakieś pretensje – to nie przenosi się na wnuka: obie będziecie o niego dbać, razem cieszyć się z jego min, uśmiechu, postępów. Nie zmarnuj tej szansy na pogłębienie więzi z mamą – sama też się o to postaraj, okazując jej więcej serca. Nowy maluszek to radość dla całej rodziny. Będzie w centrum uwagi twoich rodziców, teściów, cioć, wujków i rodzeństwa nie tylko zaraz po urodzeniu, ale też później. Stanie się powodem ich odwiedzin, tematem rozmów, pytań, zachwytów. Dziecko to ważny element spajający waszą rodzinę.

Macierzyństwo uczy przydatnych umiejętności

Bycie mamą to wielkie wyzwanie. Aby mu sprostać, trzeba rozwinąć w sobie – albo nabyć od postaw – kilka cech i umiejętności, które bardzo się przydają w życiu. Chodzi na przykład o umiejętność planowania, dobrej organizacji czasu (robienie kilku rzeczy naraz), elastyczność w dostosowywaniu się do zmieniającej się sytuacji. Macierzyństwo uczy cierpliwości, kreatywności w rozwiązywaniu niespodziewanych problemów, sztuki odgadywania i przewidywania... Czy jest szkoła, która nauczy więcej? To najlepszy uniwersytet życia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza