Dietetyk radzi, czego dzieci nie powinny jeść w święta. "Najtrudniej będzie ujarzmić babcie"

2023-12-18 15:23

Planując świąteczne menu zastanawiamy się, które ze świątecznych potraw możemy bezpiecznie podać dzieciom. Wątpliwości rodziców od lat wzbudzają takie produkty jak chociażby karp, miód, grzyby i mak. Które z tych produktów są rzeczywiście zakazane, a które dozwolone warunkowo w zależności od wieku dziecka? Z pomocą przychodzi nam znana na Instagramie dietetyczka.

Dietetyk radzi, czego dzieci nie powinny jeść w święta. Najtrudniej będzie ujarzmić babcie
Autor: Getty images Dietetyk radzi, czego dzieci nie powinny jeść w święta. "Najtrudniej będzie ujarzmić babcie"

Co roku ten sam problem, co podać dzieciom na Wigilię. W postnym menu jest bowiem wiele produktów, które wzbudzają wątpliwości. Pierogi z kapustą i grzybami, karp z maleńkimi ośćmi, makowiec, kutia z miodem – to lista podejrzanych potraw pod kątem dzieci. Michalina Klukowska, dietetyk dziecięcy i kliniczny, która z dużym zaangażowaniem prowadzi na Instagramie profil @u_wojtusia_na_talerzu postanowiła rozwiać wątpliwości rodziców i rozprawiła się ze świątecznym menu pod kątem niemowląt i nieco starszych szkrabów. Nieco żartobliwie przyznała jednak przy tym, że największy problem będzie z okiełznaniem babć, które przecież słyną z dbania o brzuszki małych wnucząt.

Rozszerzanie diety - wywiad z dr inż. Joanną Neuhoff-Murawską

Potrawy świąteczne nie dla dzieci

Na liście zakazanych świątecznych potraw dla dzieci znalazły się w pierwszej kolejności wszystkie te, które zawierają grzyby. Nie poleca się ich spożycia nawet kilkuletnim dzieciom. Łazanki z grzybami, postny bigos, kapuśniaki z grzybami, pierogi z grzybami, barszcz grzybowy – z tych potraw musimy więc zrezygnować, myśląc o swoich pociechach. Wyjątek wśród grzybów stanowią grzyby hodowlane – w Polsce najbardziej popularne boczniaki i pieczarki. „Te można wprowadzić do diety już po 6. miesiącu życia” – wskazuje dietetyczka.

A co z potrawami, które zawierają miód jak kutia i pierniki? „Miód (także ten zawarty w wypiekach) może zawierać bakterie Clostridium botulinum wywołujące botulizm niemowlęcy, dlatego tez nie należy podawać dzieciom do roku miodu w żadnej formie. Tak, bakterie te mogą przetrwać nawet w wysokiej temperaturze” – zaznacza ekspertka.

Prócz potraw zawierających grzyby i miód, na czarnej liście dietetyczki znalazły się smażone ryby i mięsa oraz wszystkie dosładzane rarytasy (np. domowe ciasta i kompot). Tych szczególnie w diecie niemowląt nie powinno być w ogóle. W przypadku dzieci, które nie skończyły roku, nie można zapominać też o soli.

Te potrawy wigilijne podawaj dziecku bez wahania

Co zatem zostaje dla dzieci z wigilijnego menu? Dzieciom podać możemy barszcz, ale bez grzybów. Pieczoną rybę – uważając oczywiście na ości. Pierogi czy uszka z kapustą kiszoną (bez grzybów). Ciasta domowe dla dzieci powyżej roku (z makowcem włącznie), a dla niemowląt te niesłodzone. Pierniki z miodem dla dzieci, które skończyły 12. miesięcy.

Dziecięce zamienniki wigilijnych potraw

Przygotowując kolację wigilijną warto jednak pomyśleć o zamiennikach świątecznych potraw dla dzieci. Nie wszystkie bowiem dania wigilijne, które możemy podać maluchom, spotykają się z ich aprobatą. Jeśli dziecko na co dzień ich nie zna, może mieć problem z ich zjedzeniem na Wigilii. Nie szalejmy jednak z ich ilością – zupa, coś na drugie danie i deser będą wystarczające. A oto przykładowe alternatywne menu świąteczne dla dzieci:

  1. Krem z pieczarek z dodatkiem groszka ptysiowego.
  2. Pieczony filet z dorsza, gotowana marchewka, ziemniaki.
  3. Pierogi ruskie.
  4. Domowe ciasteczka korzenne bez cukru i miodu.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza