Papryka a karmienie piersią

2019-07-02 10:24

Czy papryka może znaleźć się w diecie kobiety karmiącej piersią? Wyjaśniamy, co powinna jeść mama, która karmi piersią.

Papryka a laktacja
Autor: materiały prasowe Jeśli papryka nie szkodzi mamie, warto ją jeść w czasie laktacji, bo ma wiele wartości odżywczych.

Spis treści

  1. Poznaj 7 składników na lepszą laktację!
  2. Jeśli lubisz, jedz paprykę w czasie laktacji
  3. Właściwości odżywcze papryki, a karmienie piersią
  4. Polecamy wideo: Przyczyny i objawy kolki u niemowląt

Warto jeść paprykę, w czasie karmienia piersią jest warzywem bardzo wartościowym pod względem odżywczym. Niestety, jest ostra, więc może podrażniać żołądek i wywoływać dolegliwości żołądkowe, np. wzdęcia, dlatego często można ją znaleźć na liście warzyw niewskazanych w czasie laktacji. Istnienie takiej listy to jednak pozostałości po dawnych czasach. Obecnie dietetycy i specjaliści od żywienia niemowląt twierdzą, że kobieta karmiąca piersią może jeść wszystko, o ile tylko dany produkt jej służy. Dotyczy to również papryki – należy z niej zrezygnować tylko wtedy, jeśli młoda mama sama źle się po niej czuje.

Poznaj 7 składników na lepszą laktację!

7 składników zwiększających laktację

>> Mity o karmieniu piersią, którym nie powinnaś wierzyć

Jeśli lubisz, jedz paprykę w czasie laktacji

Skąd ta nagła zmiana w zaleceniach dietetycznych dla kobiet karmiących piersią? Badania pokazały, że wzdęcia są dolegliwością dotyczącą organizmu mamy i nie mogą automatycznie przenieść się na organizm dziecka. Wzdęcia to bąbelki powietrza, będące efektem trawienia niektórych pokarmów w jelicie grubym kobiety. Nie przechodzą one do krwioobiegu matki, a tym samym do mleka. To, że mama cierpi na ból brzucha po zjedzeniu papryki, nie oznacza, że dziecko również będzie miało problemy.

>> To nieprawda, że kolce niemowlęcej nie można zapobiec

I odwrotnie: jeśli dziecko ma kolkę, nie oznacza to, że ma ona związek z dietą jego mamy – to kolejny mit, który jest już stopniowo obalany przez specjalistów od diety. Dlatego kobieta, która lubi to warzywo i dobrze się czuje po jego zjedzeniu, powinna włączyć paprykę do jadłospisu w czasie laktacji. Jeśli natomiast papryka wywołuje u niej wzdęcia lub podrażnia układ pokarmowy ze względu na swój ostry smak, można z niej zrezygnować dla własnego komfortu. Dotyczy to zwłaszcza okresu zaraz po porodzie, szczególnie po cesarskim cieciu – wtedy wiele kobiet i tak ma problemy z trawieniem i wypróżnianiem, dlatego lepiej nie stwarzać organizmowi dodatkowych.

>> Kapturki do karmienia: zasady użytkowania nakładek na piersi do karmienia

Właściwości odżywcze papryki, a karmienie piersią

Jeśli papryka nie szkodzi mamie, warto ją jeść, bo ma wiele wartości odżywczych. Warzywo to jest źródłem witamin, zwłaszcza antyoksydantów – C, A i E (papryka, zarówno czerwona, jak i żółta, zawiera cztery razy więcej witaminy C niż cytryna) oraz polifenoli, które również usuwają wolne rodniki,a więc zapobiegają powstawaniu komórek rakowych i spowalniają procesy starzenia. Znajduje się w niej dużo potasu, wapnia, fosforu, magnezu i żelaza.

>> Co robić, gdy masz za mało mleka? Sposoby na problemy z laktacją.

Papryka sprzyja trawieniu (zwłaszcza zielona), stymuluje bowiem wydzielanie soków trawiennych. Ma działanie przeciwzapalne, wspierające odporność i antyrakowe (dotyczy to ostrych odmian papryki zawierających kapsaicyję). Kapsaicyna rozgrzewa i działa przeciwbólowo, oczyszcza drogi oddechowe i leczy przeziębienie. Sproszkowana w formie przyprawy pobudza apetyt, a także – według medycyny ludowej – usuwa ból głowy. Jako źródło cennych składników odżywczych, papryka powinna znaleźć się w diecie karmiącej mamy i to nie tylko w postaci surowej, gdyż jako jedno z nielicznych warzyw, papryka zachowuje swoje właściwości w czasie obróbki termicznej.

Polecamy wideo: Przyczyny i objawy kolki u niemowląt

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza