Z tego powodu najczęściej umierają śpiące niemowlęta. Nowe wytyczne pokazują, czego unikać

2022-06-22 10:59

Specjaliści zmienili wytyczne dotyczące bezpieczeństwa snu niemowląt. Nowe ustalenia zbiegły się w czasie z ujawnieniem informacji o śmierci kilkunastu niemowląt  śpiących z bujaczkach jednej ze znanych firm produkujących akcesoria dziecięce.

Z tego powodu najczęściej umierają niemowlęta. Są już nowe wytyczne dotyczące bezpieczeństwa snu dzieci
Autor: Getty images Są już nowe wytyczne dotyczące bezpieczeństwa snu dzieci

Nowe wytyczne Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP) dotyczące snu niemowląt pojawiły się akurat w kilka tygodni po tym, gdy do mediów trafiły informacje o śmierci kilkanaściorga dzieci śpiących w popularnych bujaczkach.

Według AAP każdego roku w Stanach Zjednoczonych około 3500 niemowląt umiera z powodu zgonów niemowląt związanych ze snem.

Spis treści

  1. Dzieci umierały w bujaczkach
  2. Nowe wytyczne dotyczące snu dziecka - twardo i płasko
  3. Oddzielnie - dla bezpieczeństwa dziecka
  4. Ograniczone zaufanie do urządzeń elektronicznych  
Co zrobić, by niemowlę przespało całą noc

Dzieci umierały w bujaczkach

Tragedie miały miejsce na przestrzeni kilku ostatnich lat w różnych krajach świata, ale ich wspólnym mianownikiem był fakt, że niemowlęta umierały z powodu braku dostępu powietrza.

Dziecko w bujaczku przyjmuje pozycję ciała, która może utrudnić mu oddychanie – jeśli maluch ma zbyt mocno przyciśniętą brodę do klatki piersiowej, może się udusić. Jeśli doda się do tego przykrywanie niemowlęcia kocykiem lub wkładanie do bujaczka pluszaków – ryzyko śmierci jest jeszcze większe.

Nowe wytyczne dotyczące snu dziecka - twardo i płasko

Aby uniknąć groźnych sytuacji, zarówno firma produkująca bujaczki, jak i Amerykańska Akademia Pediatrii, której wytyczne stosuje się na całym świecie, podkreśliły, że bujaczki nie służą do spania, a jedynie do krótkiego spędzania w nich czasu na zabawie i tylko pod nadzorem opiekuna.

Specjaliści AAP zawarli w wytycznych zalecenia, aby niemowlęta spały wyłącznie na twardych i płaskich powierzchniach (od 23 czerwca 2022 r. wszystkie produkty do spania dla niemowląt sprzedawane w USA muszą mieć kąt powierzchni wynoszący 10 stopni lub mniej).

- Śmierć dziecka jest tragiczna, bolesna i często można jej zapobiec. Te przypadki nauczyły nas, że niemowlęta powinny zawsze spać same w łóżeczku lub kołysce, na plecach, bez miękkich zabawek, poduszek, kocyków -  powiedziała autorka raportu, dr Rachel Moon, profesor pediatrii na University of Virginia School of Medicine w Charlottesville.

Czytaj również: Higiena snu – jak zadbać o prawidłowy sen niemowlęcia?

Nauka samodzielnego usypiania. Sposoby na szybki sen malca

Oddzielnie - dla bezpieczeństwa dziecka

AAP zaleca również, aby niemowlęta spały w oddzielnych łózkach – nie z rodzicami. - Wiemy, że wielu rodziców decyduje się spać z dzieckiem, na przykład, aby ułatwić mamie karmienie piersią lub ze względu na preferencje kulturowe lub przekonanie, że jest to bezpieczne.

Dowody są jednak jasne: spanie z dzieckiem zwiększa ryzyko śmierci - czytamy w komunikacie prasowym AAP na temat nowych wytycznych.

Jak twierdzą naukowcy, ryzyko śmierci niemowlęcia jest do 67 razy wyższe, gdy śpi z opiekunem na kanapie, miękkim fotelu lub poduszce, a 10 razy wyższe, gdy śpi z opiekunem zmęczonym, zażywającym tabletki nasenne, alkohol, narkotyki lub palącym papierosy.

Ograniczone zaufanie do urządzeń elektronicznych  

Wśród wytycznych AAP znalazło się ponownie zalecenie karmienia piersią jako jednego z czynników zapobiegających nagłej śmierci łóżeczkowej. Podkreślono również, że opieranie opieki wyłącznie na urządzeniach monitorujących kondycję dziecka może być ryzykowne. Zamiast polegać na elektronicznych nianiach czy monitorach oddechu, warto zwiększyć uwagę opiekunów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza