Mleko kozie dla niemowlaka. Czy alergikowi można podawać kozie mleko?

Mleko kozie dla niemowlaka
fot.: thinkstockphotos.com

Mleko kozie dla niemowlaka to temat dość kontrowersyjny. Co prawda mleko kozie triumfalnie wkroczyło do sklepów i przebojem zdobyło serca wielu mam. Ale czy wiesz, że – choć zdrowe i smaczne -  nie każdy maluch może je dostawać? Zobacz, jakie właściwości ma kozie mleko, komu można je podawać i czy wywołuje alergie u dzieci!

Kozie mleko to temat często poruszany przez mamy na forach internetowych. Dobre, czy nie? Dawać je niemowlakowi, jak radzi babcia, czy wstrzymać się, jak każe lekarz? Przedstawiamy właściwości mleka od kozy i rozwiewamy najczęstsze wątpliwości.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Właściwości koziego mleka

Mleko od kozy, podobnie jak krowie, jest białe. Kolor swój zawdzięcza bardzo małej zawartości beta-karotenu. W czystej postaci ma lekko słony smak (wynika to z dość dużej zawartości chlorków). Po pewnym czasie przechowywania ma też charakterystyczny „kozi” zapach, którego źródłem są nierozpuszczalne w wodzie wolne lotne kwasy tłuszczowe, na które oddziałują znajdujące się w nim enzymy i bakterie. Skład mleka koziego zbliżony jest do mleka krowiego. Podobna jest całkowita zawartość białka i niektórych aminokwasów, zwłaszcza tych, których organizm ludzki nie potrafi sam wytworzyć i musi dostawać w pożywieniu.

Większa jest natomiast zawartość tauryny, niezwykle ważnej dla układu nerwowego, a także aminokwasów siarkowych, niezbędnych dla prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych. Głównym białkiem koziego mleka, podobnie zresztą jak w mleku od krowy, jest kazeina, mająca wartość odżywczą zbliżoną do tej, jaką ma mięso. Ale w mleku kóz kazeina nie zawiera lub ma jej dużo mniej (co zależy od odmiany kóz) frakcji kazeiny-αs1, która najbardziej alergizuje. Ma też mniejsze cząsteczki, dzięki czemu w przewodzie pokarmowym trawiona jest szybciej. Szybciej trawiony jest także tłuszcz mleczny z mleka koziego. Te właściwości również zawdzięcza mniejszemu rozmiarowi kuleczek tłuszczowych, a także temu, że nie zlepiają się one w większe partie, dzięki czemu enzymy trawienne mają do nich lepszy dostęp.

W kozim mleku, podobnie jak i w krowim,  jest również laktoza, która normalizuje pracę flory jelitowej i poprawia wchłanianie się wapnia, magnezu, fosforu, sprzyja także wykorzystywaniu przez organizm witaminy D. Nieco więcej jest za to minerałów – koza zjada więcej gatunków roślin, niż krowa, dlatego w jej mleku jest więcej wapnia, fosforu, potasu i chloru, a także niektórych pierwiastków śladowych, w tym miedzi, żelaza, manganu i selenu. Więcej jest również niektórych witamin, zwłaszcza D, PP, C, A i B1. Zawiera za to mniej niż krowie witaminy B6, B12 i kwasu foliowego.

Uczulenie na mleko. Co robić, kiedy niemowlę ma alergię na mleko? >>

Nie przegap

Mleko kozie dla niemowlaka? Nie!

W internecie często  można spotkać się z radami, by karmić mlekiem kozim niemowlaka już od urodzenia. Jednym z argumentów jest to, że mleko kozie, podobnie jak pokarm kobiecy, wydzielane jest przez gruczoły apokrynowe (kropelki mleka odrywają się od komórki wraz z jej fragmentem). Dzięki temu zawiera dużo więcej, niż mleko krowie (wydzielane przez gruczoły merokrynowe) składników bioaktywnych i podobne jest do naturalnego pokarmu mamy. To jednak nie wystarczy, by było pełnowartościowym i zdrowym pokarmem dla tak małego dziecka.

Lekarze ostrzegają, by mleka koziego w czystej postaci nie dawać niemowlętom poniżej 13. miesiąca życia, ponieważ zawiera ono większą niż niezbędna dla maluchów ilość soli mineralnych (dlatego może obciążać nerki dziecka), za mało natomiast ma kwasu foliowego, czyli witaminy B9 (niezbędnego do syntezy czerwonych krwinek i wzrostu oraz różnicowania komórek). W jego składzie za mało jest także niektórych witamin, w tym wit. B12, która także jest niezbędna dla procesu syntezy czerwonych krwinek. Podawanie niemowlęciu koziego mleka zwiększa ryzyko wystąpienia u niego anemii. Niemowlęta można natomiast karmić mlekiem modyfikowanym wyprodukowanym na bazie mleka koziego. W procesie modyfikacji usunięto z niego nadmiar soli mineralnych, a wzbogacono w te składniki, których było za mało, m.in. ważne witaminy.

Rozszerzanie diety niemowlaka. Co może jeść dziecko w pierwszym roku życia? >>

Mleko kozie niedobre dla alergika

Na forach internetowych często też można spotkać informacje, by mleko kozie podawać do picia małym alergikom, uczulonym na białka mleka krowiego.  Jednak lekarze stanowczo to odradzają. Choć w mleku kozim nie ma najbardziej alergizującej frakcji kazeiny, zawiera ono inne białkowe antygeny, które także mogą powodować alergie – i zdarza się ona aż u 80 proc. dzieci nie tolerujących mleka krowiego. Po podaniu mleka koziego mogą więc wystąpić dokładnie takie same objawy uczulenia, w tym dolegliwości skórne, kłopoty z układem pokarmowym, a nawet trudności z oddychaniem. Zjawisko to nosi nazwę alergii krzyżowej na białka mleka zwierząt kopytnych.

Alergia pokarmowa u dzieci: przyczyny, objawy i zapobieganie uczuleniom pokarmowym >>

Komu można podawać mleko kozie?

Mleko od kozy mogą dostawać zdrowe dzieci, które nie mają alergii, i które skończyły 1 rok życia. Podobnie jak mleko od krowy, najlepiej zacząć je podawać po konsultacji z pediatrą, i na początku w niewielkich ilościach. Warto dawać je także starszakowi: badania nad wpływem mleka kóz na rozwój dzieci i młodzieży udowodniły, że dzieci, które piły litr mleka koziego przez pięć miesięcy miały lepiej zmineralizowane kości, więcej witaminy A i wapnia, niż dzieci pijące tyle samo mleka od krowy. Z kolei naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie udowodnili, że mleko kozie jest bogatszym od krowiego źródłem żelaza, dlatego powinny je pić dzieci ze skłonnością do anemii.

Polecamy wideo: Alergie pokarmowe u dzieci

Alergia pokarmowa u dzieci występuje coraz częściej i według statystyk ma ją co dziesiąte dziecko. Warto wiedzieć, że alergie są dziedziczne. Jeśli rodzice są na coś uczuleni jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że dziecko będzie miało alergię. Nasz ekspert, dietetyk Agnieszka Piskała wyjaśnia jakie są objawy alergii pokarmowej, czym alergia różni się od nietolerancjii pokarmowej i jak zapobiegać powstawaniu alergii u dzieci.

Aktualizacja: 2016-12-02 Publikacja: 2016-12-02
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.