Niemowlę nie chce spać. Jakie są powody kłopotów ze snem u dzieci?

niemowle nie chce spac

Moje dziecko przesypiało już prawie całe noce - skarży się nasza czytelniczka. Teraz, gdy ma 5 miesięcy, znów się budzi i nie chce spać. Karmię nadal piersią. Dlaczego ma problemy ze snem?

Dlaczego dziecko ma problemy ze snem? Na początek warto się przyjrzeć diecie dziecka. Naturalny pokarm jest lekkostrawny. Dlatego w tym wieku (5 miesięcy) mleko mamy może już nie wystarczać do zaspokojenia głodu przez całą noc i stąd mogą się zdarzyć pobudki.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Kłopoty ze snem niemowlaka: może dziecko się nie najada?

Jeżeli przypuszczamy, że problemy ze snem naszego dziecka wynikaja z powodu niedojadania, może warto wprowadzić do diety dziecka kaszkę mleczno-ryżową lub mleczno-kukurydzianą albo kleik. Produkty te zawierają węglowodany złożone, które stopniowo się uwalniając, na dłużej zapewniają uczucie sytości. Podane wieczorem jako ostatni posiłek pozwolą dziecku na dłuższy sen.

Nowe zalecenia lekarzy dotyczące kąpieli dzieci >>

Dziecko nie może spać, bo tęskini za mamą

Powodem nocnych pobudek może być też nieobecność mamy w ciągu dnia. Stęsknione niemowlę nadrabia dzienne zaległości w karmieniu piersią i w przytulaniu się do mamy. Inny możliwy powód to zbyt wiele wrażeń w ciągu dnia, zwłaszcza po południu. Gdy nic nie przynosi poprawy, może warto sobie przypomnieć, że niemowlę to taki sam człowiek jak my: może mieć lepsze i gorsze noce. Czasem niewielki kryzys w nocnym spaniu jest tylko przejściowym etapem do kolejnego kroku milowego ku samodzielnemu przesypianiu całej nocy.

Nie przegap

Polecamy wideo: Jak uśpić dziecko? 

Usypianie dzieci nie jest łatwym zadaniem. Posłuchaj rad naszego eksperta i sprawdź jak uśpić dziecko?

Aktualizacja: 2016-11-15 Publikacja: 2013-06-18
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.