Niemowlę nie chce spać. Jakie są powody kłopotów ze snem u dzieci?

niemowle nie chce spac

Moje dziecko przesypiało już prawie całe noce - skarży się nasza czytelniczka. Teraz, gdy ma 5 miesięcy, znów się budzi i nie chce spać. Karmię nadal piersią. Dlaczego ma problemy ze snem?

Dlaczego dziecko ma problemy ze snem? Na początek warto się przyjrzeć diecie dziecka. Naturalny pokarm jest lekkostrawny. Dlatego w tym wieku (5 miesięcy) mleko mamy może już nie wystarczać do zaspokojenia głodu przez całą noc i stąd mogą się zdarzyć pobudki.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Kłopoty ze snem niemowlaka: może dziecko się nie najada?

Jeżeli przypuszczamy, że problemy ze snem naszego dziecka wynikaja z powodu niedojadania, może warto wprowadzić do diety dziecka kaszkę mleczno-ryżową lub mleczno-kukurydzianą albo kleik. Produkty te zawierają węglowodany złożone, które stopniowo się uwalniając, na dłużej zapewniają uczucie sytości. Podane wieczorem jako ostatni posiłek pozwolą dziecku na dłuższy sen.

>> Kołysanki dla dzieci pomogą ci delikatnie utulić najmłodszych do snu

Dziecko nie może spać, bo tęskini za mamą

Powodem nocnych pobudek może być też nieobecność mamy w ciągu dnia. Stęsknione niemowlę nadrabia dzienne zaległości w karmieniu piersią i w przytulaniu się do mamy. Inny możliwy powód to zbyt wiele wrażeń w ciągu dnia, zwłaszcza po południu. Gdy nic nie przynosi poprawy, może warto sobie przypomnieć, że niemowlę to taki sam człowiek jak my: może mieć lepsze i gorsze noce. Czasem niewielki kryzys w nocnym spaniu jest tylko przejściowym etapem do kolejnego kroku milowego ku samodzielnemu przesypianiu całej nocy.

Nie przegap

Polecamy wideo: Jak uśpić dziecko? 

Usypianie dzieci nie jest łatwym zadaniem. Posłuchaj rad naszego eksperta i sprawdź jak uśpić dziecko?

Aktualizacja: 2017-07-21 Publikacja: 2013-06-18
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.