Kiedy jest Dzień Ojca w Polsce, a kiedy Dzień Taty świętuje się za granicą?

Dzień Ojca

Dzień Ojca to międzynarodowe święto obchodzone w wielu krajach, ale w różnych terminach. W Polsce Dzień Taty przypada na 23 czerwca. Tego dnia małe, starsze i całkiem dorosłe dzieci składają życzenia swoim ojcom, a także obdarowują ich prezentami. Dają tym samym wyraz miłości i szacunku dla nich.

Kiedy jest Dzień Ojca w Polsce

W Polsce Dzień Ojca obchodzony jest od 1965 roku. Data tego święta jest stała i wypada 23 czerwca. Dzień Taty w Polsce ma więc już całkiem długą tradycję, choć nie jest tak mocno celebrowany jak Dzień Matki.

Kto wymyślił Dzień Ojca

Po raz pierwszy Dzień Ojca był obchodzony 19 czerwca 1910 roku. Świętowanie miało miejsce w Stanach Zjednoczonych w miasteczku Spokane. Na pomysł ustanowienia takiego święta wpadła Sonory Smart Dodd, córka weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. Dziewczyna chciała w ten sposób uczcić swego tatę, który po śmierci jej mamy samotnie wychowywał sześciorio dzieci, a także wszystkich ojców, którzy dbają o swoje rodziny.

>> Wierszyki na Dzień Taty! Jakie życzenia na Dzień Ojca?

Dzień Ojca w USA

Sonory zaproponowała, aby święto to obchodzić zawsze 5 czerwca, czyli w dniu urodzin jej ojca, jednak rada miasta zdecydowała, że Dzień Ojca obchodzony będzie w trzecią niedzielę czerwca. Przez kilka dekad było to lokalne wydarzenie. Dopiero w 1966 r. prezydent Lyndon B. Johnson oficjalnie ustanowił Dzień Ojca świętem państwowym, a w 1972 roku prezydent Nixon zatwierdził jego obchody w trzecią niedzielę czerwca.

>> Prezent dla taty na Dzień Ojca. Jaki prezent na Dzień Taty wybrać?

Dzień Taty na świecie

W 76 krajach na świecie Dzień Taty jest obchodzony wtedy, kiedy w Stanach Zjednoczonych Ameryki, czyli w 3 niedzielę czerwca. Tak jest m.in. we Francji, Grecji, Wielkiej Brytanii, Czechach, na Słowacji, Węgrzech, w Argentynie, Turcji i Chinach. W pierwszą niedzielę czerwca Dzień Ojca przypada na Litwie i w Szwajcarii. W Danii Dzień ojca ma stałą datę - 5 czerwca. W Austrii jest to druga niedziela czerwca. Włosi, Hiszpanie i Portugalczycy obchodzą Dzień Ojca 19 marca - w dniu św. Józefa. W Niemczech Dzień Ojca przerodził się w Dzień Mężczyzn i jest obchodzony w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego. W Estonii, Szwecji, Finlandii, Islandi i Norwegii Dzień Ojca świętuje się w drugą niedzielę listopada.  Najpóźniej, 26 grudnia, Dzień Ojca obchodzony jest w Bułgarii.

Aktualizacja: 2017-06-01 Publikacja: 2017-05-25
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.