Gorączka u dziecka: kiedy trzeba jechać do lekarza?

2012-09-18 14:16 Katarzyna Hubicz
Gorączka u dziecka: kiedy trzeba jechać do lekarza?
Autor: _photos.com|photos.com Gorączka u dziecka: kiedy trzeba jechać do lekarza?

Martwisz się, bo dziecko zachorowało i ma gorączkę? Zastanawiasz się, kiedy trzeba jechać do lekarza z gorączką u dziecka? Dowiedz się, kiedy gorączkujące dziecko powinien obejrzeć lekarz i co robić, gdy u dziecka pojawią się drgawki gorączkowe.

Gorączka u dziecka: kiedy trzeba iść do lekarza, a kiedy można leczyć dziecko domowymi sposobami?

Wysokość gorączki u dziecka niewiele mówi rodzicom o zagrożeniu, jakim jest choroba, która ją wywołała. Jeśli podejrzewasz przeziębienie, możliwa jest opieka we własnym zakresie, chyba że dziecko ma mniej niż 4 lata i wysoką gorączkę. Przy poważniejszych infekcjach konieczna jest wizyta u specjalisty. Być może oprócz leków przeciwgorączkowych potrzebne będą także preparaty dostępne tylko na receptę, np. antybiotyk. Do pediatry trzeba iść również wtedy, gdy oprócz gorączki dziecku na pozór nic nie dolega – wówczas konieczne będzie wykonanie specjalistycznych badań, które ustalą jej rzeczywistą przyczynę.

Gorączka u dziecka: drgawki gorączkowe

Bardzo wysoka temperatura może być przyczyną drgawek gorączkowych – dziecko pręży się, sztywnieje, zaczyna drżeć, może też stracić przytomność. Trwa to kilka minut. Jeśli pojawią się drgawki gorączkowe, dziecko trzeba ułożyć na boku i pilnować, by się nie uderzyło. Nie wolno dawać mu wówczas nic do picia ani jedzenia. Gdy atak się skończy, trzeba jak najszybciej wezwać lekarza albo pogotowie. Drgawki zazwyczaj nie pozostawiają po sobie żadnych następstw, choć czasem (dla kontroli) konieczne bywa wykonanie badania EEG.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE