Uzdrowisko Lądek-Zdrój

2015-10-02 10:42

Uzdrowisko Lądek-Zdrój to najstarsze uzdrowisko w Polsce i jedno z najstarszych uzdrowisk w Europie. Gdy tam zawitasz, poczujesz się jak w dostojnym kurorcie z końca XIX wieku.

Uzdrowisko Lądek-Zdrój
Autor: Wojciech Wieczorny Uzdrowisko Lądek-Zdrój od stuleci przyciąga kuracjuszy pięknym krajobrazem.

Spis treści

 1. Uzdrowisko Lądek-Zdrój - właściwości zdrowotne
 2. Uzdrowisko Lądek-Zdrój - obiekty uzdrowiskowe
 3. Uzdrowisko Lądek-Zdrój - profil leczniczy
 4. Uzdrowisko Lądek-Zdrój - oferta lecznicza

Uzdrowisko Lądek-Zdrój znajduje się w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, i jest malowniczo usytuowane wśród wzniesień Gór Złotych. Niedaleko znajdują się Góry Bialskie i Masyw śnieżka, których obszar objęto ochroną w Śnieżnickim Parku Krajobrazowym.

Uzdrowisko Lądek-Zdrój - właściwości zdrowotne

Uzdrowisko Lądek-Zdój ma bardzo korzystny podgórski klimat, który łagodzą otaczające miejscowość góry i lasy, osłaniające przed ostrzejszymi wiatrami oraz zimnym i wilgotnymi masami powietrza. Przez stulecia przyciągał kuracjuszy i turystów także pięknym górskim krajobrazem, zielenią parków i lasów, a przede wszystkim wodami leczniczymi. Lądeckie wody są słabozmineralizowane, hipotermalne, fluorkowe, siarczkowe i radoczynne. Oprócz wymienionych jest jeszcze pięć ujęć, a najmłodsze, „Zdzisław” ma najwyższą temperaturę (43,9 st. C.), powstało w wyniku odwiertu w latach 70. ubiegłego wieku. Woda z poszczególnych źródeł ma zbliżone właściwości lecznicze, choć różni się nieco składem chemicznym. W Lądek Zdroju bije aż 7 źródeł wód leczniczych: "Jerzy", "Wojciech", "Marii Skłodowskiej-Curie", "Chrobry", "Dąbrówka", "Stare" i odwiert "L-2". W lecznictwie wykorzystuje się także borowinę.

Uzdrowisko Lądek-Zdrój - obiekty uzdrowiskowe

Największą ofertę uzdrowiskową ma Uzdrowisko Lądek-Długopole S.A., do którego należy aż siedem sanatoriów oraz inne obiekty:

 • "Zdrój Wojciech"
 • "Józef"
 • "Jan"
 • "Jubilat"
 • "Adam"
 • "Urszula"
 • "Stanisław"
 • zakład przyrodoleczniczy "Jerzy"
 • pijalnia wód

Poza tym na terenie uzdrowiska Lądek-Zdrój funkcjonuje

 • Ośrodek Sanatoryjno - Rehabilitacyjny "Wanda" i "Rybniczanka", które należą do FWP Funduszu Wczasów Pracowniczych Sp. z o.o. (oddział w Lądku-Zdroju)
 • 23 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny
Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

Zwiedzanie najlepiej zacząć od poznania samego uzdrowiska: położone wśród zieleni ponadstuletnie sanatoria i pensjonaty ładnie komponują się z otoczeniem. Ogromny, pełen kwiatów skwer przed domem zdrojowym skupia życie towarzyskie. Na kawę i ciastko warto przysiąść w Albrechtshalle, Potem czas na wycieczkę do miasta: Lądek (bez „zdroju”) jest naprawdę ładnym miasteczkiem, a jego zadbany rynek, z ratuszem, pręgierzem, kolumną morową, otoczony renesansowymi i barokowymi kamieniczkami wart jest całego popołudnia. Po drodze duże wrażenie robi ruina ewangelickiego kościoła i XVI-wieczny most nad Białą Lądecką, którego strzeże specjalista od powodzi – Jan Nepomucen.  Wreszcie przyjdzie pora na spacery po zboczach otaczających Lądek Gór Bialskich. Wytyczone jeszcze przez Niemców ścieżki prowadzą do kapliczki św. Jadwigi, źródła św. Antoniego, do ruin zamku Karpień i na widokowe wzgórze Trojaka, z którego zobaczysz panoramę Masywu Śnieżnika. I w mieście i w okolicy wytyczono i oznakowano kilka szlaków pozwalających poznać najciekawsze zakątki. Informacje o ich przebiegu znajdziesz w punktach informacyjnych w obu domach zdrojowych i w PTTK.

Uzdrowisko Lądek-Zdrój - profil leczniczy

Leczenie uzdrowiskowe - także w ramach NFZ, ZUS i z dofinansowaniem PFRON i MON.

Leczy się tutaj choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, naczyń obwodowych, osteoporozę, choroby skóry i choroby kobiece, choroby przemiany materii, a także bóle kręgosłupa, nerwobóle, rehabilitacja kręgosłupa

Uzdrowisko Lądek-Zdrój - oferta lecznicza

Uzdrowisko Lądek-Zdrój oferuje zabiegi wodolecznicze, borowinowe, inhalacje, gimnastykę, fizykoterapię, światłolecznictwo, termoterapię, balneoterapię (m.in. masaże), krioterapię.

To ci się przyda

Lądek-Zdrój - informacja turystyczna

pl. Staromłyński 5 (CKiR)57-540 Lądek-Zdrójtel. 748146245www.it.ckirladek.pl

Polecany artykuł:

Sanatorium "Jan" Lądek-Zdrój
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza