Uzdrowisko Szczawnica

2014-05-21 3:54

Uzdrowisko Szczawnica słynie z licznych źródeł wód mineralnych, zwanych przez górali szczawami. To właśnie od nich pochodzi nazwa miejscowości. Poza tym uzdrowisko Szczawnica znane jest także ze swojego znakomitego mikroklimatu oraz czystego powietrza, które jest przesycone olejkami eterycznymi wydzielanymi przez okoliczne drzewa.

Uzdrowisko Szczawnica
Autor: Thinkstockphotos.com Uzdrowisko Szczawnica słynie z licznych źródeł wód mineralnych, zwanych przez górali szczawami.

Spis treści

 1. Uzdrowisko Szczawnica - właściwości lecznicze
 2. Uzdrowisko Szczawnica - obiekty uzdrowiskowe
 3. Uzdrowisko Szczawnica - profil leczniczy
 4. Uzdrowisko Szczawnica - oferta zdrowotna

Uzdrowisko Szczawnica zlokalizowane jest w województwie małopolskim, w dolinie potoku Gracjarek (prawobrzeżny dopływ Dunajca), u podnóży góry Brajcarka, w okolicy Pienińskiego Parku Narodowego oraz Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

Uzdrowisko Szczawnica - właściwości lecznicze

Uzdrowisko Szczawnica ma zróżnicowany charakter, łączący cechy podgórskie i górskie (w zależności od wysokości). Klimat jest umiarkowanie bodźcowy i cechuje się dużym nasłonecznieniem i niewielką ilością opadów. O walorach zdrowotnych uzdrowiska decyduje także położenie -  w pięknej dolinie, której zbocza porastają lasy, m.in. iglaste, które wydzielają wypełniające powietrze lecznicze olejki eteryczne. Jednak uzdrowisko Szczawnica najbardziej jest znane ze źródeł wód mineralnych, min. tych kwaśnych, zwanych przez górali szczawami, od których pochodzi jego nazwa. Są to szczawy wodorowęglanowe, sodowe, jodkowe, bromkowe, bogate w sole mineralne i liczne mikroelementy. Szczawnickie wody najlepiej spożywać "u źródeł" bezpośrednio w pijalniach. Eksploatowanych jest 7 źródeł mineralnych, z czego trzy są ogólnodostępne, każdy z nich może czerpać do woli.

Uzdrowisko Szczawnica - obiekty uzdrowiskowe

Na terenie uzdrowiska znajdują się zakłady należące do „Uzdrowiska Szczawnica” S.A., takie jak:

 • sanatorium „Hutnik”
 • sanatorium „Papiernik”
 • sanatorium „Inhalatorium”
 • przychodnia uzdrowiskowa, która znajduje się w obiekcie „Inhalatorium”
 • zakład przyrodoleczniczy, znajdujący się w obiekcie „Inhalatorium”

Ponadto z leczenia uzdrowiskowego można skorzystać w:

 • sanatorium „Dzwonkówka”
 • sanatorium „Budowlani”
 • sanatorium „Nauczyciel”
 • SOLAR Pienińskiej Uzdrowiskowej Klinice Rehabilitacji i Leczenia Bólu
Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

Dwa parki zdrojowe Górny i Dolny sprawiają, że Szczawnica jest idealnym miejscem do spacerów. Porośnięte lasami góry, z bogatą florą i fauną, zapraszają do wędrówek pieszych licznymi szlakami turystycznymi, wiodącymi na najwyższe szczyty Gorców, Pienin oraz do rezerwatów przyrody - Wąwozu Homole, Białej Wody, Wysokich Skałek. To trasy dostosowane do możliwości fizycznych przeciętnego użytkownika. Niezapomnianych wrażeń dostarcza wycieczka piesza (2,5 godziny) do leżącego po słowackiej stronie granicy Czerwonego Klasztoru. Dodatkową korzyścią takiej wyprawy jest możliwość zjedzenia smacznego, tańszego niż w Polsce obiadu i skosztowania wyśmienitego piwa.

Można tu przyjeżdżać także zimą. Narciarzy o większych umiejętnościach ucieszy sztucznie śnieżona trasa na stoku Palenicy, posiadająca homologację FIS, na niej rozgrywane są zawody alpejskie. Dużo radości i z uprawiania narciarstwa, także zwolennikom jazdy rekreacyjnej, dostarcza nowa trasa zjazdowa o długości 1800 m - Palenica II.

Uzdrowisko Szczawnica - profil leczniczy

Leczenie ambulatoryjne, uzdrowiskowe (także na NFZ) i turnusy rehabilitacyjne (również na ZUS i z dofinansowaniem PFRON poprzez PCPR i MOPS).

Leczy się tutaj schorzenia układu oddechowego, w tym przewlekłe stany zapalne nosa i gardła, schorzenia aparatu głosowego, schorzenia alergiczne dróg oddechowych i astmę oskrzelową, a także schorzenia układu ruchu m.in. choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, choroby reumatyczne, reumatoidalne zapalenie stawów.

Uzdrowisko Szczawnica - oferta zdrowotna

Uzdrowisko Szczawnica oferuje zabiegi z zakresu kinezyterapii, światłolecznictwa, elektrolecznictwa, zimno- i ciepłolecznictwa, a także hydroterapii i krenoterapii. W ofercie są także masaże, wziewanie i inhalacje.

To ci się przyda

Informacja turystyczna

Pienińskie Centrum Turystyki, ul. Główna 1, Szczawnica, tel./fax. 18 262 23 32, www.pieninskiecentrumturystyki.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza