Zasady dobierania tabletek antykoncepcyjnych

2014-12-04 17:16

Tabletki antykoncepcyjne dobrane zgodnie z zasadami nie powinny powodować skutków ubocznych, takich jak przybieranie na wadze czy spadek libido. Uciążliwe objawy świadczą o źle dobranej antykoncepcji. Zanim winę zaczniemy zrzucać na pigułki antykoncepcyjne bądź niekompetentnego lekarza, zastanówmy się, czy powiedziałyśmy ginekologowi o wszystkich naszych oczekiwaniach wobec tabletek antykoncepcyjnych, które chcemy przyjmować?

jak-prawidlowo-dobrac-tabletki-antykoncepcyjne
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com W procesie doboru odpowiedniej metody antykoncepcyjnej niezbędny jest aktywny udział zarówno specjalisty, jak i samej zainteresowanej.

Spis treści

  1. Zasady doboru tabletek antykoncepcyjnych: badania
  2. Zasady doboru tabletek antykoncepcyjnych: oczekiwania pacjentki
  3. 6 zaskakujących faktów na temat antykoncepcji WIDEO
  4. Skutki uboczne stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Jakie wybrać tableki antykoncepcyjne? Jakie mogą być skutki uboczne stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Przygotowaliśmy poradnik, który pomoże wam na wybór odpowiedniej antykoncepcji.

Zasady doboru tabletek antykoncepcyjnych: badania

W procesie doboru odpowiedniej metody antykoncepcyjnej niezbędny jest aktywny udział zarówno specjalisty, jak i samej zainteresowanej. Jego podstawowym elementem jest szczera rozmowa z ginekologiem, w której zgodnie z prawdą odpowiemy na pytania i jednocześnie przedstawimy mu swoje oczekiwania. Zwłaszcza, że tabletki antykoncepcyjne obok zapobiegania ciąży, mogą wpływać na inne sfery zdrowia kobiety. Jak to wygląda z perspektywy eksperta?

Czytaj też: Kiedy odstawić tabletki antykoncepcyjne przed planowaną ciążą?

- Po pierwsze specjalista musi wiedzieć, czy pacjentka, która się do niego zgłosiła, nie stosowała do tej pory antykoncepcji hormonalnej, czy ta, którą przyjmuje obecnie po prostu jej nie odpowiada i dlaczego. W pierwszym przypadku zanim lekarz przepisze tabletki antykoncepcyjne, musi ustalić ewentualne przeciwwskazania. W tym celu zbiera wywiad odnośnie chorób w rodzinie, takich jak: nowotwory piersi i układu rozrodczego, udary mózgu, nadciśnienie czy choroby zakrzepowe.

W większości praktyk lekarskich, przed przepisaniem środków antykoncepcyjnych, lekarz przeprowadza także badanie ginekologiczne, USG narządów rodnych oraz zleca badania laboratoryjne, takie jak morfologia i próby wątrobowe. Jeśli kobieta ma oznaki nieprawidłowości hormonalnych, powinny zostać wykonane badania w tym kierunku. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie wymienione badania są niezbędne u każdej pacjentki podczas dobierania tabletek antykoncepcyjnych. Lekarz dobiera je tak, aby oceniały tylko te parametry, które u danej kobiety są potrzebne do wyboru tabletek – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Grzegorz Jakiel, ginekolog.

Zasady doboru tabletek antykoncepcyjnych: oczekiwania pacjentki

Często kobietom zwracającym się z prośbą o przepisanie pigułek antykoncepcyjnych oprócz zapobiegania ciąży, zależy na dodatkowych korzyściach, które niesie ze sobą przyjmowanie hormonów. Niektóre panie nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że antykoncepcja hormonalna może wpływać na:

  • poprawę wyglądu skóry, zmniejszenie łojotoku i zmian trądzikowych,
  • złagodzenie napięcia przedmiesiączkowego (PMS),
  • regulację cyklu miesiączkowego, zmniejszenie objętości krwawień i bólu w trakcie miesiączki,
  • niwelowanie nadmiernego owłosienia,
  • poziom libido,
  • łagodniejszy przebieg reumatoidalnego zapalenia stawów,
  • opóźnienie powstawania osteoporozy.

Jeśli któreś z powyższych jest spójne z Twoimi oczekiwaniami, powinnaś koniecznie otwarcie powiedzieć o tym ginekologowi podczas wizyty i ustalania antykoncepcji hormonalnej. Nie każ ginekologowi domyślać się, że chciałabyś przy okazji zniwelować np. nadmierne owłosienie czy bolesne miesiączki. Są to istotne problemy, w radzeniu sobie z którymi może pomóc odpowiednio dobrana antykoncepcja hormonalna.

Czytaj też: Rozwiewamy mity na temat tabletek antykoncepcyjnych, płodności i karmienia piersią

6 zaskakujących faktów na temat antykoncepcji WIDEO

6 faktów na temat antykoncepcji
Dobrze wiedzieć

– Jako lekarz staram się pomóc pacjentkom w wyartykułowaniu ich oczekiwań co do efektów stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Jednak niezbędne jest tu także zaangażowanie drugiej strony. Nie zawsze jestem w stanie odgadnąć wszystkie potrzeby. Dlatego zachęcam panie, aby dały nam ginekologom szansę dobrania metody antykoncepcji, która w 100% będzie im odpowiadała. Np. paniom, które chciałyby poprawić stan swojej skóry i włosów zaleca się tabletki antykoncepcyjne o silnym działaniu antyandrogenowym. Udowodnione naukowo działanie na poprawę tych aspektów kobiecego wyglądu mają tabletki antykoncepcyjne na bazie octanu chlormadinonu. Te pigułki antykoncepcyjne są już dostępne w naszym kraju. W dzisiejszych czasach naprawdę mamy wiele możliwości w wyborze odpowiedniego preparatu antykoncepcji hormonalnej, tym bardziej kobietom powinno zależeć na tym, by dopytać lekarza o wszystkie możliwe rozwiązania – dodaje prof. dr hab. n. med. Grzegorz Jakiel.

Dobrze wiedzieć

Skutki uboczne stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Zdarza się, że pomimo prawidłowo przeprowadzonego wywiadu z pacjentką oraz wykonania dodatkowych badań, kobieta może odczuwać niepożądane działania stosowania antykoncepcji. Skutki uboczne stosowania tabletek antykoncepcyjnych mogą pojawić się dopiero w 2-3 cyklu stosowania antykoncepcji. To czas, kiedy należy ponownie udać się do ginekologa w celu zweryfikowania, czy przepisane pigułki antykoncepcyjne odpowiadają na potrzeby kobiety, niwelują problemy, które jej poprzednio doskwierały oraz czy te ewentualne dolegliwości wynikają bezpośrednio ze stosowanej antykoncepcji. Podczas tej wizyty należy wspomnieć o wszystkich niedogodnościach i skutkach ubocznych antykoncepcji hormonalnej, które wzbudzają niepokój.

Nawet informacja o zaobserwowanym braku ochoty na seks jest istotna, gdyż spadek libido jako skutek uboczny tabletek antykoncepcyjnych może przekładać się na relacje w związku. Nowoczesne tabletki antykoncepcyjne potrafią sprostać i temu problemowi. Traktujmy więc ginekologa jako partnera w poszukiwaniu wiedzy o działaniu stosowanych tabletek antykoncepcyjnych i funkcjonowaniu naszego organizmu.

materiały prasowe

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza