Jak zmierzyć sobie puls i sprawdzić, czy jest prawidłowy?

2019-12-27 13:03

Zarówno zbyt szybkie, jak i zbyt wolne bicie serca może być niepokojące. Prawidłowy puls to około 70 uderzeń na minutę. Jak sprawdzić, czy twoje tętno mieści się w normie? Puls możesz w każdej chwili zmierzyć samemu - nad nadgarstkiem lub na tętnicy szyjnej. Tłumaczymy, jak to zrobić.

Jak zmierzyć sobie puls
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Prawidłowy puls - jaka jest norma?
  2. Jak zmierzyć sobie puls?
  3. Jak obliczyć tętno maksymalne?

Serce pompuje krew bez ustanku, nie odpoczywa. Ma tylko króciutką chwilę wytchnienia pomiędzy poszczególnymi skurczami. Wynosi ona zaledwie 0,5 sekundy. Ulega skróceniu, gdy puls jest za szybki, a wtedy serce szybciej się zużywa. Dlatego mówi się, że im szybszy puls, tym krótsze życie.

Prawidłowy puls - jaka jest norma?

Puls, czyli tętno, to ilość skurczów serca na minutę. Powinno być ich ok. 70 (od 60 do 80). Jest wolniejszy, gdy odpoczywasz, śpisz, rośnie podczas wysiłku fizycznego czy stresu, bo serce wtedy intensywniej pracuje. Jeśli cały czas bije szybciej, niż powinno, choć jest pompą doskonałą, która pracuje przez całe nasze życie bez przerw na remonty, zaczyna szwankować. Jest zmęczone, przeciążone pracą, dlatego częściej choruje.

Dla zdrowia znaczenie ma nie tylko częstotliwość tętna, ale i jego miarowość (takie same odstępy czasu pomiędzy kolejnymi uderzeniami serca i siła jego skurczu) oraz symetria (puls powinien być taki sam po obu stronach ciała). Zarówno za wysokie, jak i za niskie tętno (poniżej 50 uderzeń na minutę) może świadczyć o różnych chorobach, nie tylko serca. Badanie tętna ma więc wartość diagnostyczną. 

Zobacz także: Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie i tętno u dzieci?

Jak zmierzyć sobie puls?

Możemy sami sprawdzić, czy nasz puls jest w normie. Połóż palec wskazujący i środkowy na wewnętrznej stronie ręki, nad nadgarstkiem. Przebiega tam tuż pod skórą tętnica promieniowa. Uciśnij to miejsce. Spójrz na zegarek i licz puls przez 15 sekund. Gdy pomnożysz tę liczbę przez cztery, otrzymasz wartość tętna.

Puls możesz także zmierzyć na tętnicy szyjnej (poszukaj miejsca w bok od krtani, w którym poczujesz pulsującą krew). Łatwiej na niej wyczuć tętno.

Jak obliczyć tętno maksymalne?

Warto wiedzieć, że systematyczny, ale umiarkowany wysiłek fizyczny spowalnia tętno. Ale w czasie wysiłku nie powinno ono przekraczać 70 proc. tętna maksymalnego, które obliczasz, odejmując od 220 swój wiek. Wyższy od tej wartości puls, zwłaszcza u osób starszych lub cierpiących na nadciśnienie, miażdżycę, chorobę wieńcową, może być niebezpieczny dla serca.

źródło: www.mowimyjak.se.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza